'Nu heb je toch echt rekening te houden met het thuisfront' 20,6% 80,1% 43,6% 'Ik weet dat er gezinnen zijn waarin het was: Zeeland? Dan scheiden' In april 2018 werd de mariniers gevraagd naar hun bereidheid om naar Zeeland te verhuizen. Enkele uitkomsten: met militaire precisie te lijf gaan", zegt Monique van Dijck van Deta cheringsbureau Stratego.work (gespecialiseerd in voormalige militairen). „Werknemers erva ren dat ze binnen een team als smeerolie werken. Bovendien zijn ze enorm resultaatgericht. In het bedrijfsleven blijkt 'defensie- DNA' een meerwaarde te zijn. Hebben werkgevers dat eenmaal ervaren, dan willen ze meer." Ook de marinier bij de poort was al aan het solliciteren. ,,Met pijn in het hart, kan ik je verzeke ren, want ik hou enorm van mijn werk. Ik ben al meer dan twintig jaar marinier. Dus ja, ik ben heel blij dat Vlissingen niet doorgaat. Voor de duidelijkheid: het gaat mij dus absoluut niet om Zeeland zelf. Daar zou ik geen probleem mee hebben. Wel met de reistijd." Een marinier weet: verandering van standplaats hoort erbij. Er zijn operationele eenheden in Doorn, Den Helder, op Texel en in het Caribisch gebied; er zijn oplei dingsplaatsen in Rotterdam en Texel. ,,Wij krijgen om de vier jaar een nieuwe functie. Dat kan bete kenen dat je moet verhuizen", verklaart de marinier aan de poort. Of: vier nachten per week op de kazerne slapen. Ook geen pretje voor het thuisfront. Hij heeft voor zichzelf een grens ge steld: maximaal anderhalf uur huizing. Vroeger was zoiets on denkbaar geweest: kreeg je als mi litair opdracht te gaan, dan gmg je. Naar het einde van de wereld, desnoods. Moeder de vrouw had weinig in te brengen: de man was kostwinner en zij had maar te volgen. ,,Dat was tóen", zegt de marinier die bij de poort een siga retje rookt. ,,Nu heb je toch echt rekening te houden met het thuisfront." Extra salaris ,,Je doet het tegenwoordig als man en vrouw veel meer met el kaar dan vroeger", geeft ook de man die net zijn auto voor de ka zerne parkeert te kennen. Al is het maar omdat de hypotheek be taald moet worden. Het inkomen van de vrouw is een meer dan welkome aanvulling op het niet al te riante salaris van veel mari niers. Dat begint bij zo'n 1.350 euro bruto per maand. Een mari nier met zo'n tien jaar ervaring vangt circa 2.500 bruto per maand. Mariniers die uitgezon den zijn, krijgen daar dan wel weer een flink bedrag bovenop, want alle uren tellen. Met bonus sen en toeslagen erbij kan het aar dig oplopen. Maar aan dat hogere salaris hangt wel een prijskaartje. „Gemiddeld ben je vier tot zes maanden per jaar van huis", zegt de marinier bij de poort. Je vrouw staat er gedurende die tijd hele maal alleen voor. Als je terug komt, heb je dan natuurlijk wel even vrije tijd om aan je kinderen te besteden én je komt met een extra centje terug, waar je dan leuke dingen van kan doen. Ik heb twee kinderen en mijn vrouw heeft ook een baan waarvoor ze vaak van huis is. Vaak vragen mensen ons hoe we dat allemaal regelen. Nou, wij hebben kapita len aan kinderopvang betaald en een flink sociaal netwerk opge bouwd. Mijn vrouw is de spil van dat netwerk. Dat kun je niet naar Vlissingen verhuizen. Ik weet dat er gezinnen zijn waarin het was: Zeeland? Dan scheiden." Massaal ontslag Om hun woorden kracht bij te zetten, dreigden mariniers vol gens Defensie en de vakbonden massaal ontslag te nemen. Een sterk drukmiddel, in een tijd waarin de banen voor het op scheppen liggen. Oud-mariniers zijn bovendien bijzonder gewild. ,,Het zijn gedisciplineerde, vol hardende teamplayers met een winnaarsmentaliteit die elke taak ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 GO van de ondervraagde mari niers wonen in Noord-Holland gevolgd door Zuid-Holland (19 procent), Gelderland (13,1 pro cent) en Utrecht (10,7 procent). Hoe minder centraal, hoe minder mariniers: in Gronin gen woont slechts 1,6 procent, gevolgd door Drenthe (2 pro cent), Zeeland en Limburg (2,2 procent), Flevoland (2,6 pro cent), Friesland (4,7 procent), Overijssel (5,5 procent) en Noord-Brabant (12,9 procent). (Van 1,3 procent is niet bekend wat de woonplaats is en 1,6 procent gaf 'anders' aan.) Verreweg de meeste res pondenten (79,3 procent) heb ben een koopwoning. had een relatie. Van hen had 47,7 procent kinderen. De keuze voor de huidige woonplaats was allereerst 'fa milie en sociale omgeving'. Op 2 staat 'werkgelegenheid partner'. Pas als laatste wordt de nabijheid van de werkplek genoemd. woont een half uur tot een uur van de standplaats af. Ruim een kwart doet er één tot twee uur over om op het werk te komen. Eén op de twintig woont heel dichtbij (0-15 minu ten) of twee tot drie uur reizen van de werkplek (enkele reis). Slechts 0,6 procent moet meer dan drie uur reizen. Marinier tijdens een wapenles op de kazerne in Doorn. FOTO LEX VAN LIESHOUT/ANP VERVOLG VAN PAGINA 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52