Jan Vantoortelboom De huisschrijver In het nieuws Uit het nieuws Ben jij de nieuwe Rembrandt? 'Helaas hadden we twee mis-matches' DEZE WEEK IN Z 'Wie weet zit er wel een echte kunstenaar tussen' 'Iedereen ging tevreden weg' 2 Natuurlijk kan de lezer een praatje maken met de schrijver 6 ALEX EGGERMONT OORDEELT NIET ZO SNEL 9CARLA SLABBER HAD EEN ATOOM KELDER 10 SAID BOUZAMBOU SPORT IS ZO BELANGRIJK Er wordt wel eens beweerd dat schrijvers visio naire kwaliteiten hebben en kunnen inschatten waar in de toekomst kansen of problemen opdui ken. Ik denk onmiddellijk aan de Engelse schrij vers Aldous Huxley en George Orwell die in hun respectievelijk dystopische toekomstromans Brave New World (1932) en 1984 (1949) een angstaanjagende maat schappelijke realiteit beschrijven die veel lijkt op de heden daagse werkelijkheid. Of, dichter in de tijd, maar daarom niet minder visionair, Michel Houellebecqs Soumission (2017) waarin Frankrijk als een toekomstige Islamitische staat wordt afgeschilderd en dat op dezelfde dag verscheen waarop Jihadi de redactie van Charlie Hebdo uitmoordden. Ook zijn laatste roman Serotonine (2019) die de moeilijke si tuatie van de boeren op het Franse platteland op korrel neemt is vooruitziend, want slechts maanden later barstte de bom en hebben we de Gele Hesjes en de boerenbetogin- gen. Mij overkomt het zelden tot nooit, maar toen ik las dat de bevlogen boekhandelaar Anthoni Fierloos de fraaie boek handel De Koperen Tuin van Manda Heddema zou overne men, kreeg ik een spontaan visioen. Wat ik voor me zag? Een huisschrijver. Elke boekhandel zou een huisschrijver moeten hebben. Of mis schien moeten we het om keren? Iedere schrijver die zichzelf serieus neemt, zou zich moeten aanbieden bij een boekhandel waarmee hij zich fysiek wilt verbinden. Maar na dit voor mij lumi neus visioen kwam terstond de ontnuchterende vraag over wat een huisschrijver nu eigenlijk doet? Hier is hoe ik het zie: de huisschrijver krijgt een hoekje in zijn boekhandel. In die hoek staat een bureau met een stoel. Achter of naast dat bu reau pronkt een vitrinekast en in die kast liggen - in mijn geval - de herinnerin gen van de schrijver, want herinneringen aan vervlo gen tijden en de ongrijp baarheid van de tijd is wat deze schrijver drijft: een brief van zijn moeder toen hij op zomerkamp was, haar ring, een fotoalbum van zijn kinderjaren, het doodspren- tje van zijn vader, een fami lieportret, een gewonnen prijs, het manuscript van zijn debuutroman, een eer ste onuitgegeven kortver haal uit de tijd dat zijn dro men nog dromen waren. En in dat hoekje, achter dat bu reau werkt de schrijver aan datgene waar de boekhandelaar en de bezoekers van de boekhandel niet zonder kunnen: boeken. Eén woord dekt deze lading: verbond. Een verbond van de Heilige Drievul digheid Schrijver, Boekhandelaar en Lezer. Natuurlijk kan de lezer een praatje maken met de schrijver, misschien zelfs eens meekijken hoe de magie zich voltrekt en een tekst tot stand komt als de schrijver daar daadwerkelijk zit te schrij ven. Boeken hebben het lastig. Er wordt jaren bezeten aan ze geschreven en ze worden geconsumeerd en beoordeeld op slechts een paar uur tijd, soms nog niet eens. De verhalen in die boeken zijn nauw verbonden met het wezen van de schrijver als mens, zijn zelfbeeld, zijn zelfrespect. In weinig andere beroepen legt men zo zijn ziel op tafel. In mijn visioen zit in de toekomst in elke boekhandel een schrijver, want dat is de plek waar een boek begint en ein digt en wat is er mooier dan dat ook de verwekker daar werkt aan de geboorte van zijn boek? Nu nog even kijken of dat visioen geen dystopische maar een utopische werkelijkheid kan worden en of de bevlogen boekhandelaar Anthoni Fierloos hier oren naar heeft. Ik twijfel er geen seconde aan. Historisch Museum de Bevelan- den in Goes gaat op zoek naar de nieuwe Rembrandt. Kinderen van 6 tot en met 14 jaar zijn donderdag welkom om hun eigen Schutters stuk te maken. Dit heeft het mu seum in het leven geroepen om kinderen meer bezig te laten zijn met kunst. Ze kunnen hun fanta sie volledig de vrije loop laten, zegt Leni Welten, coördinator educatieprojecten. ,,Bij binnen komst maken de kinderen meteen kennis met de Schuttersstukken. Vaak leggen ze de link met De Nachtwacht van Rembrandt. We laten de kinderen kijken naar de Schuttersstukken en vragen hoe zij het zelf zouden maken. Ze krij gen wat historisch besef mee. Zo vertellen we dat de mensen die op de Schuttersstukken staan vroeger Goes hebben beschermd." De Schuttersstukken zijn een belangrijk onderdeel van de col lectie. Daarom vindt Welten het erg belangrijk dat de kinderen er iets over leren. ,,Het is alleen geen schoolproject, dus het gaat er vooral om dat we leuke dingen gaan doen. Ze mogen het helemaal zelf invullen. Begeleiders leren hen hoe ze bijvoorbeeld een hoofd kunnen schetsen en zullen hen helpen." Natuurlijk mogen de kin deren hun eigen werk mee naar huis nemen. ,,Ik ben heel be nieuwd. Wie weet zit er wel een echte kunstenaar tussen." Op 27 februari zijn de kinderen welkom vanaf 14.00 uur. Aanmel den kan tot en met 25 februari. De eerste avond Dining Dates zit erop. Het Postkantoor in Goes zat afgelopen maandag helemaal vol met deelnemers die voor het eerst met elkaar op date gingen. Merel van der Nat (foto) en Jirko Sebe- stik van Amadore kijken tevreden terug op de eerste avond en spre ken van een ontspannen sfeer. ,,De deelnemers kwamen binnen met een gezonde spanning, maar gingen allemaal tevreden naar buiten", zegt Van der Nat. ,,Ook als er geen match was", voegt Se- bestik toe. ,,Helaas hadden we twee mis-matches. Het klikte ge woon niet en dat was jammer. Ze gaven wel aan graag nog een keer mee te willen doen." Bij binnenkomst werden de gas- ten aan de bar verwelkomd door de gastvrouwen en door de bar man. ,,Een aantal mannen kwa men aan met een roos. Zij begre pen het", lacht Sebestik. ,,Het is natuurlijk lastig te zeggen hoeveel volgende dates uit deze avond zul len komen. Gelukkig kregen we heel veel leuke reacties." De komende drie maandagavon den houdt Het Postkantoor nog Dining Dates. ,,Dan gaan we wel meer gasten eerder verwelko men", zegt Sebestik. ,,Nu konden de laatste gasten pas om half tien eten. Dat is niet ideaal. Ook zaten er op den duur een aantal mannen aan de bar te wachten op hun date. Gezellig, maar niet echt waar de avond voor bedoeld is." 23 Eureka! André Kuipers zag vanuit de ruimte de uitgeputte aarde ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 GO Rietdekker 11 Zo gezien Haast met sloop Napoleonschuur 14 Saskia Noort De haattsunami komt van rechts én links 18 Oud-minister Bot: 'Excuses aan Indonesië niet meer nodig' 21 Ik heb geleefd Babette had altijd al haast 22 Wetenschap Overuren in zoektocht naar vaccin tegen virus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50