O O) CD O II 12 ZEELAND Dauwendaele speelt drie dagen later Antwan Tolhoek klimt met toppers Arco Goedkoop langer bij Fortis Duvekot gaat spelen in Heinkenszand Squasher Piëdro Schweertman uit Koudekerke is bondscoach geworden in Polen. De Nederlands kampioen wint er ook het ene na het andere toernooi. Hij hoopt dat Poolse spelers zich aan hem optrekken. SQUASH PIËDRO SCHWEERTMAN De wedstrijd Dauwendaele-Bevelanders wordt dinsdag 3 maart gespeeld in de derde klasse A van het zaterdagvoetbal. Het inhaalduel stond aanvankelijk voor zater dag 29 februari gepland, maar is verplaatst vanwege een onderlinge benefietwedstrijd bij FC Dauwendaele (14.30 uur) ten bate van KWF Kankerbestrijding. Rond deze wedstrijd ter ere van Dauwen- daele-lid en oud-trainer Erik Moens wordt een loterij gehouden, een collecte en ook de opbrengst van de voetbalquiz in de avonduren komt ten bate van KWF Kankerbestrijding. Wielrenner Antwan Tolhoek uit Yerseke no teerde gisteren zijn eerste top 10-klassering van het seizoen. In de derde etappe van de Ruta del Sol werd hij negende. De renner van Team Jumbo-Visma was al vroeg actief in de etappe en zat in een kopgroep van 44 renners die het niet haalde tot het einde. In de finale van deze bergetappe moest hij de allerbesten, onder wie ritwinnaar Jakob Fuglsang, laten gaan. Op dertien tellen kwam Tolhoek niette min als negende binnen. In het algemeen klassement kwam Tolhoek een stap dichter bij de top 10. Brian van Goethem uit Terneuzen kwam gis teren op ruim 8 minuten als 108ste binnen. Korfbalvereniging Fortis heeft het contract met trainer Arco Goedkoop verlengd. De Oostkapellenaar is momenteel aan zijn eerste seizoen bezig bij de Souburgse eersteklasser. Fortis presteert goed onder Goedkoop. De ploeg staat na tien rondes in de zaalcompetitie bovenaan, met één punt voorsprong op Kin derdijk. Op de voorlaatste speeldag (21 maart) spelen deze teams in Alblasserdam tegen el kaar. Goedkoop heeft zijn sporen inmiddels ver diend in het Zeeuwse korfbal, met name bij TOP Arnemuiden. Met die club promoveerde hij naar de overgangsklasse en de ereklasse. Voetballer Wouter Duvekot stapt in de zomer over van Terneuzense Boys naar Luctor Hein- kenszand. De aanvaller is dit seizoen vanwege blessures nog niet vaak in actie gekomen bij de Zeeuws- Vlaamse eersteklasser. Hij scoorde één keer. Hij is sinds 2017 actief in het oranje van Ter neuzense Boys. Zijn nieuwe club Luctor Heinkenszand is koploper in de derde klasse en mikt daarmee op promotie naar de tweede klasse. Eerder speelde Duvekot voor Kloetinge. Tennis GPC Marlon Mual (foto) is ook volgend sei zoen hoofdtrai ner van GPC Vlissingen. Het bestuur van de zaterdag-der deklasser en de oefenmees- ter zijn een contractverlen ging van één jaar overeen gekomen. Mual is sinds afgelo pen december hoofdtrainer van GPC, toen hij Jack Wij- nands op volgde. Piëdro Schweertman, de uit Kou- dekerke afkomstige squasher, heeft iets bijzonders voor elkaar gekregen: hij is in twee landen de nummer één op de ranking. In Nederland is de viervoudig nati onaal kampioen dat al negen jaar aan één stuk en in Polen, waar hij sinds 2018 woont, staat hij nu een halve week helemaal bovenaan. Een toernooizege in Gdynia le verde hem zondag daarvoor vol doende punten op. Schweertman is inmiddels 36. Jarenlang stond hij in de mon diale top 100. Eind 2016 stopte hij met het spelen van proftoer- nooien over de hele wereld. Niet omdat hij het niveau niet meer aankon, maar hij was het lang van huis zijn beu. De nog altijd zeer fitte Walchenaar speelt wel volop competitie, onder meer in Nederland en België, en doet aan tal van kleinere toernooien mee, bondscoach van zowel de man nen als de vrouwen. Nu haast hij zich om erbij te zeggen dat de sport in het grote land nog klein is. De eerste man op de wereld ranglijst staat slechts 487ste, ter wijl er bij de vrouwen nog hele maal niemand op de ranking te vinden is. Het is haast een soort ontwikkelingswerk wat hij doet. ,,De eerste squashbaan in Polen werd pas twintig jaar geleden ge bouwd", vertelt Schweertman. ,,Kun je nagaan, ik was toen al twee jaar bezig met de sport.Ik Ik vind het mooi om de kennis die ik in al die jaren heb opgebouwd door te geven aan anderen helpen. Ik vind dat ook leuk. Ik vind het mooi om de kennis die ik in al die jaren heb opgebouwd door te geven aan anderen. Ik merk ook dat de mensen heel en thousiast zijn." De bondscoach speelt overal in het land toernooitjes. Zo komt hij aan zijn inkomsten (,,Eerlijk is eerlijk, ik moet er ook van le ven"), kan hij veel Poolse squas hers aan het werk zien en legt hij contacten met clubs. Dat hij zelf meedoet, veel wint en daardoor ook naar de top van de ranking kan stijgen, leidt wel eens tot scheve gezichten. ,,Dat snap ik wel. Maar het zou pas echt te recht zijn als ik mijn wedstrijdjes kwam spelen en daarna weer ver trok. Als ik alleen aan mezelf zou denken. Maar in plaats daarvan help ik mijn tegenstanders ook. Ik geef ze tips, vooral in Polen. ,,Ik reis nog steeds veel, maar ben nooit meer drie weken achter elkaar van huis", vertelt hij vanuit War schau. ,,Ik verdien mijn brood met de sport, maar wel op een andere manier." Een aantal jaar geleden leerde Piëdro Schweertman de Poolse Weronika kennen, die toen in Utrecht studeerde. Zij is inmid dels zijn verloofde en komende zomer gaan ze trouwen. De twee besloten zich in Warschau te ves tigen. ,,Ik probeer zo goed moge lijk te integreren", zegt hij. ,,Ik zit ook op een taalcursus. Maar wat is Pools moeilijk zeg! Ik kan me inmiddels best wel redden in het dagelijks leven, hoor. Ik kan bij voorbeeld zonder problemen een brood bij de bakker bestellen. Maar het is moeilijk om de fines ses te gaan beheersen. Pools is een taal die nergens anders op lijkt. M'n vriendin lacht me wel eens uit. Die sprak na twee jaar vloeiend Nederlands en ik zit nu na twee jaar in Polen nog steeds een beetje te hakkelen." Binnen het Poolse squash is Schweertman inmiddels een autoriteit. Hij is sinds kort zelfs realiseer me heel goed dat een land tijd nodig heeft om iets op te bouwen. In onder meer Engeland, Frankrijk en ook Ne derland is er al een lange traditie: er werden banen ge bouwd, talenten werden topspelers, gestopte topspe lers werden coa ches, die weer jongeren op leidden. In Polen zitten ze nog helemaal aan het begin van dat proces. Ze hebben nu aan mij ge vraagd om daarbij te zaterdag 22 februari 2020 GO VOETBAL WIELRENNEN Jakob Fuglsang op weg naar de winst in Ubeda, achtervolgd door het Jumbo-duo Chris Harper en Antwan Tolhoek. foto cor vos KORFBAL VOETBAL ft-73-6 Tennisster Le sley Pattinama- Kerkhove uit Zierikzee is uit gespeeld in het ITF-toernooi in Caïro. Gisteren werd ze met de Roemeense Irina Maria Bara in het dubbelspel uit geschakeld. Het als eerste geplaatst duo verloor in twee sets van het Pools/Oekrai- ene koppel Kania/Shos- hyna. Het werd 6-7 3-6. I Schweertman nu a Piëdro Schweert man. FOTO LEX DE MEESTER Roeland van Vliet Warschau - Piëdro Schweertman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40