a J NIEUWS 3 Vice-premier Hugo de Jonge vindt het probleem een kwestie van opvoeding LEEUWEN ONDERVOEDING m fjfi i'V Bij controles vinden de scholen steeds vaker wapens, waaronder vlindermessen, machetes en pisto len. Maar ook het aantal incidenten groeit gestaag. ,,Ik heb de afgelopen drie maanden meer incidenten ge had dan in de drie jaar ervoor", zegt onderwijsbestuurder Mariëtte van Leeuwen van iHUB, waaronder dertig scholen voor (voortgezet) speciaal onderwijs vallen. Een voorbeeld: voor de kerstva kantie lieten leerlingen op een Am sterdamse school een vuurwerk- bom afgaan op een toilet. Een paar dagen later knalden ze de ingang eruit. Een derde explosie wisten school en politie te voorkomen door met alle leerlingen én hun ou ders in gesprek te gaan. ,,We heb ben daar nu camera's opgehangen. Die bommen waren zo krachtig dat ze mensen ernstig hadden kunnen verwonden", zegt Van Leeuwen. De school moest beveiligers inhu ren en kreeg via de gemeente extra pedagogische medewerkers om met de leerlingen te praten. Ook in het primair onderwijs troffen leraren wapens aan. Zo had een leerling van groep 7 een mes bij zich en kwam er wel eens eentje naar school met een houtblok waarin een schroef zat. Het is een vicieuze cirkel van on veiligheid, stelt het onderwijsbe- stuur. Terwijl sommige leerlingen zich bewapenen om geweld te ge bruiken, lopen anderen met mes sen op zak uit angst en om zich te verdedigen. Het schoolbestuur is ervan overtuigd dat niet alleen zijn scholen voor (voortgezet) speciaal onderwijs met groeiende gewelds- problemen kampen. ,,Onze leerlin gen komen allemaal van gewone scholen en stromen ook vaak naar die scholen door", verklaart Van Leeuwen. ,,Er is een generatie die gezagsongevoelig is." Symboliek Vicepremier Hugo de Jonge vindt dat jongeren die wapens meene men naar school, beter moeten worden opgevoed. Hij vindt het 'to taal idioot' en 'echt een heel raar fe nomeen' dat kinderen met kap messen rondlopen, maar ziet er geen heil in om bijvoorbeeld nog meer soorten messen te verbieden, ook al gaan daarvoor steeds meer stemmen op. ,,We moeten niet te snel vervallen in de symboliek van iets verbieden. Het begint bij op voeden. En als dat niet lukt: ouders helpen opvoeden." De speciale scholen doen er alles aan om het geweld de kop in te drukken. Incidenten met verboden wapens worden standaard bij de Een zwangere docent vroeg zich af of ze nog wel voor de klas moest gaan staan politie gemeld, ouders krijgen met een telefoon en ook de leerlingen kunnen een gesprek verwachten. Bovendien zijn er kluis- en tassen- controles waarbij drugs en wapens worden ingenomen. Omdat leer lingen hun wapens zelfs buiten verstoppen, zijn de struiken bij sommige scholen al gekort- wiekt. ,,Maar we kunnen dit niet meer alleen." Docenten voelen zich niet altijd meer veilig op de scho len. Ze zijn alert op wapens die leerlingen bij zich dragen. ,,Een zwangere docent vroeg zich af of ze nog wel voor de klas moest." Straatroof Volgens de scholen moet er meer samenwerking komen tussen on derwijs, politie en zorg. Nu gebeurt het dat een school een paar dagen een leerling kwijt is. Na enkele da gen komt zo'n leerling vanuit het niets terug op school en blijkt dat hij in de cel heeft gezeten. ,,We had den laatst een jongen die met een mes op zak een straatroof had ge pleegd. Die werd als een held op school ontvangen. Toen pas kregen we in de gaten wat er daadwerkelijk speelde." Het gebeurt ook regelmatig dat de school zorg voor een leerling wil inschakelen, maar het kind op een wachtlijst belandt. ,,Zo'n leerling is dan echt een veenbrand in onze school. Er hoeft maar een klein vlammetje bij te komen en er is een megabrand." Vaak zijn er meer problemen met leerlingen die bij incidenten be trokken raken. Ze hebben bijvoor beeld gescheiden ouders, ouders die zelf met veel problemen kam pen en de grip op hun kinderen volledig kwijt zijn. Van Leeuwen: ,,De meeste ouders willen ook niet dat hun kinderen bij incidenten be trokken raken en met wapens op zak lopen. Die hebben hulp nodig." zaterdag 22 februari 2020 GO s Gespecialiseerde dierenartsen van Four Paws International en andere vrijwilligers ontfermen zich over een ondervoede leeuw uit het Al- Qureshi park in Khartoum, Soedan. Het ingrij pen is gevolg van een campagne die Soedanese burgers op sociale media gestart waren nadat ze hadden ontdekt dat vijf leeuwen in het park op de rand van de hongerdood verkeerden. Voedsel en medicijnen voor de dieren zijn schaars in het Afrikaanse land. fotos reuters Scholen slaan alarm: heftig geweld en toename wapens M Bestuurder Mariëtte van Leeuwen: ,,Er is een genera tie die gezags- ongevoelig is.'' FOTO ARIE KIEVIT Tientallen scholen voor (voort gezet) speciaal onderwijs in de regio's Amsterdam, Rotterdam en Den Haag worden geconfron teerd met heftig geweld en meer wapenbezit bij hun leerlingen. Ze maken zich ernstige zorgen over de veiligheid en slaan alarm. Ellen van Gaalen Rotterdam —Mariëtte van Leeuwen, bestuurder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3