Documenten over De Spetter niet versneld openbaar Strandplevier maakt comeback 4 Proefboerderij Rusthoeve test dubbele drainage Bijzondere mijlpaal voor tunnel Juwelier Minderhoud HEROPENING Ondergrondse beregening? Het klinkt als abracadabra, maar het is geen hocus pocus, weet bedrijfslei der Eelco Boot van Rusthoeve. ,,Wat we gaan testen, is een dub bele drainage. Gewoonlijk voer je via een leidingennet overtollig re genwater af naar de sloot. In een dubbele drainage, die twee kanten op werkt, houd je dat water echter vast. In een droge periode kun je het water weer terug laten vloeien naar de bovenlaag." Buffer Daarvoor is geen heel ingewikkeld systeem nodig. Boot: ,,De hoofd- drain mondt normaal uit in de sloot. Door de hoofdbuis vlak voor de sloot te stoppen, wordt het een waterbuffer. Die kun je op afvoeren zetten of bufferen. In de winter en het voorjaar houd je regenwater vast, in de zomer kun je het oppom pen als je het nodig hebt. In feite versterken we de capillaire werking van de grond, in de hoop dat het water uit de buffer de wortels van de gewassen bereikt. Als er weken lang geen druppel regen valt, kun je op die manier aardappelen en on diep wortelende gewassen zoals uien redden." Elders in Nederland passen boe ren deze dubbele drainage al toe. Ze dammen tijdelijk een stukje sloot af, wat dan als waterbassin dient voor beregeningsinstallaties. In Zeeland is het slootwater daar ech ter te zout voor. Drie seizoenen Om een goed beeld te krijgen, test Rusthoeve de 'ondergrondse' bere gening drie groeiseizoenen lang. De kleinschalige veldproef beperkt zich tot een halve hectare grond vlakbij de proefboerderij. Daarnaast onderzoekt Rusthoeve een andere methode: druppelirrigatie op ak- In een droge periode kun je het water weer terug laten vloeien kers. Niks nieuws, want de fruit teelt doet het al veertig jaar. Het is vooral de schaal en de benodigde hoeveelheid water waardoor akker bouwers nog niet druppelsgewijs irrigeren. ,,Het is mogelijk", zegt Boot. ,,J e moet wel investeren in een leidingennet en de aanleg van een waterbassin. Die kun je voeden met regenwater dat op bedrijfsdaken en het erf valt." Regen De Zeeuwse landbouw is voor zoet water vooral afhankelijk van regen. Slechts voor 200 van de 6000 hec tare is zoet water in de buurt be schikbaar. De provincie wil dan ook de uitbreiding van zoetwatervoor zieningen onderzoeken. Ze betaalt mee aan de proef die bijna 400.000 euro kost. Andere geldschieters zijn het Deltafonds, waterschap Schel- destromen en de gemeente Noord- Beveland. Frank Balkenende Vlissingen Sinds de jaren 80 zit de strandple vier in de verdrukking. In 1975 wa ren er nog zo'n 750 tot 1000 broed- paren in Nederland. De plevier zat in 2018 met iets meer dan honderd broedparen diep in het dal. Eén van zijn grote vijanden is de toerist. Doordat het op stranden steeds drukker is geworden, vond de strandplezier steeds moeizamer een rustig plekje om te broeden. Is er nu sprake van een ommezwaai? Marije Kuiper van Vogelbescher ming Nederland hoopt het. ,,In 2019 kwamen er beduidend meer ple vieren broeden in het Deltagebied. Het waren er 135, toch 30 meer dan in 2018. In heel Nederland hebben we 165 broedparen gespot. Het lijkt de goede kant op te gaan met de strandplevier, maar zeker weten we het nog niet." Broedmogelijkheden De strandplevier voelt zich thuis tussen de jonge duinen, in een schorrengebied of op het strand. De vogel kan best wat lawaai verdra- gen, maar als het te druk wordt, vliegt ze weg, zegt Kuiper. De vraag is waarom de strandple- vier een comeback lijkt te maken, want stranden zijn niet minder druk geworden. Kuiper: ,,Er zijn nieuwe broedmogelijkheden bijge komen zoals opgespoten eilandjes in de Grevelingen en broedeilan- den in Waterdunen. Op stranden zorgt natuurlijke aangroei in de vorm van embryonale duinen voor nieuwe broedgelegenheid. Verder worden vogels beter beschermd. Er zijn door terreinbeheerders en ge meenten op diverse plekken in de delta stukken strand afgezet zodat strandvogels rustig kunnen broe den." Michiel Bouwman Tholen Raadslid Vincent Bosch had daar om gevraagd, omdat hij zo snel mogelijk in openbaarheid wilde praten over die documenten. Vol gens hem wordt in de stukken in gegaan op fouten tijdens het reno vatieproces van het zwembad. Fouten die voorkomen moeten worden bij de op handen zijnde renovatie van het andere zwem bad in de gemeente, Haestinge in Sint-Maartensdijk. Overigens krijgen Bosch en de Thoolse oppositiepartijen bin- BORSSELE De Westerschelde- tunnel bereikt dinsdag een bij zondere mijlpaal. Het tunnelbe- drijf verwacht die dag de 100 miljoenste passage. Het zal de ge lukkige passant in het zonnetje zetten. Daarnaast krijgen 100 bestuur ders die de tolpoortjes passeren een aardigheidje, meldt de NV Westerscheldetunnel. Het heeft zeventien jaar geduurd om tot 100 miljoen passages te komen. Nadat koningin Beatrix op 14 maart 2003 de tunnel had ge opend, tikte de teller op 17 juni de miljoenste klant aan. Daarna ging het rap. In 2004 kreeg de vijf miljoenste klant een attentie. nenkort alsnog hun zin. De be wuste geheime documenten ko men 12 maart aan de orde bij een openbare raadsvergadering in het gemeentehuis. Momenteel wor den alle pagina's geanonimiseerd, een klus waar de gemeente eerder 10.000 euro voor uittrok om dat extern uit te besteden. Geheime stukken over het zwembad in Tholen hoeven niet direct openbaar worden gemaakt Waarom de rechter het verzoek van Bosch afwees, is overigens nog niet bekend. De motivering van het besluit komt pas woens dag naar buiten. 26 februari van onze winkel in WESTKAPELLE Uitverkoop in Arnemuiden 50% korting op diverse sieraden goud zilver 70% korting zaterdag 22 februari 2020 Uien ondergronds beregenen Zeeuwse boeren komen in droge perioden zoet water te kort. Proefboerderij Rusthoeve in Colijnsplaat test slimme me thoden om te voorkomen dat gewassen in kurkdroge weken staan te verpieteren. In maart begint de proefboerderij aan een bijzonder experiment: on dergrondse beregening. Frank Balkenende Colijnsplaat - Eelco Boot, bedrijfsleider Rusthoeve De strandplevier voelt zich thuis tussen de jonge duinen, in een schorrengebied of op het strand. FOTO VOGELBESCHERMING NEDERLAND Jarenlang ging het bar slecht met de strandplevier, maar de kustvogel is bezig aan een co meback. Er zijn vorig jaar in Zee land meer broedparen geteld dan in 2018. De ruim tweehonderd geheime documenten over zwembad De Spetter in Tholen hoeven niet per direct openbaar gemaakt te worden door de gemeente. Dat heeft de rechtbank in Breda gisteren besloten. op klokken Openingstijden: zie onze site Westkapelle Arnemuiden www.juwelierminderhoud.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32