Een droge en weg Verdeeldheid binnen provincie schaadt compensatie marinierskazerne Squasher Piëdro Schweertman is nu bondscoach in Polen »zeelandi2 NIEUWDORPDecennia was het een blikvanger. Vanaf snelweg A58 zag je de vertrouwde schoorstenen. Maar het bijna 50 meter hoge ovenhuis van de voormalige fosforfabriek Thermphos is niet meer. Gisteren werd het markante gebouw opgeblazen. Klokslag 16.00 uur klonk een droge knal, waarna het ovenhuis ter aarde stortte. Nu het hart van Thermphos is verdwenen, is de sanering een eind klaar. Er moet nog wel wat fosforslik worden verwerkt. Eind dit jaar moet alles achter de rug zijn. Het was de dag erna. In de Staten commissie bestuur blikte de Zeeuwse politiek gisteren terug op het Kamerdebat over de mariniers kazerne. Dat begon goed, met kei harde woorden aan het adres van staatssecretaris Barbara Visser (VVD, Defensie), maar het Kamer debat 'ging als een nachtkaars uit', zoals Kees Bierens (VVD) conclu- deerde. De bewindsvrouw die Zee land bedroog, mag blijven zitten en het bleef volstrekt onduidelijk waarom de marinierskazerne niet naar Vlissingen kan verhuizen. Twijfels De enige troost is dat de Tweede Kamer Zeeland 'ruimhartig' wil compenseren. Het is wel oppassen dat de provincie niet blij is gemaakt met een dode mus, waarschuwde Gerwi Temmink (GroenLinks). ,,Het is apart dat je als volksverte genwoordiger tegen andere volks vertegenwoordigers in Den Haag moet zeggen: eerst zien en dan ge loven", verwoordde Bierens de Zeeuwse twijfels. De afgelopen dagen was Zeeland eensgezind. Via tv-programma's als Nieuwsuur, Buitenhof en Jinek kon Nederland zien hoe boos de Zeeu- wen waren, van wie er ook nog eens 140 in Den Haag op de pu blieke tribune zaten. ,,Daar was men echt van onder de indruk", al dus gedeputeerde Dick van der Velde (VVD). Om de beloofde com pensatie binnen te slepen, moet dat zo blijven, betoogde hij. „Eendracht moet ons motto zijn, anders laten we ons uit elkaar spelen." Op eigen houtje Hoewel iedereen dat beaamde, bleek meteen hoe lastig dat is. Toen Ton Veraart (D66) de rol van de Christenunie en het CDA in de Ka mer begon af te kammen, kreeg hij eerst Hannie Kool (CDA) en toen Bertie Steur (Partij voor Zeeland) over zich heen. ,,U heeft op eigen houtje al een brief gestuurd naar Den Haag", verweet de laatste hem. Willem Willemse (50 Plus) wilde weten of de Statenfracties van VVD en CDA net als hun Haagse partijgenoten eerder waren In het verleden vochten we elkaar in Zeeland de tent uit ingelicht over het afblazen van de kazerne in Vlissingen. ,,Een kort en krachtig neen", bitste Bierens. ,,Nee en nog eens nee", reageerde Kool. Valkuil ,,We staan voor een valkuil", waar schuwde Ger van Unen (SP). ,,In het verleden vochten we elkaar in Zeeland de tent uit." Dat gevaar ligt weer op de loer. Ze verwees naar een motie in de gemeenteraad van Hulst, waar om afschaffing van de tol in de Westerscheldetunnel wordt gevraagd, als compensatie uit Den Haag. Dat is dus niet de ma nier. ,,Doen we ook recht aan Vlis- singen?", vroeg Robèrt Brunke (Partij Pro Zeeland). ,,Ik hoor van alles, de tunnel, de buit verdelen, de kerncentrale." Het gaat niet om een lijstje met cadeautjes, vonden ook Kool en Jan Henk Verburg (CU). Forum voor Democratie heeft een apart Statendebat aangevraagd over de compensatie voor de mari nierskazerne. Nadat hij verschil lende Statenleden in de gordijnen had gejaagd met verwijten aan 'het partijkartel' benadrukte initiatief nemer Martin Bos nog eens: ,,Sa- men is hier het toverwoord." It I zaterdag 22 februari 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl knal FOTO'S LEX DE MEESTER Kijk op de site bij /video ''kfr' wwr*irrr I' jjwPRHHStti 'Zeeland moet eensgezind zijn' Wil Zeeland echt profiteren van compensatie voor het mislopen van de marinierskazerne, dan mag de eensgezindheid niet worden doorbroken. In de verga dering waarin alle Statenfracties dat gisteren betoogden, lieten ze meteen zien hoe moeilijk dat is. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Ger van Unen, Statenlid voor de SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29