Feyenoord herdenkt De Leeuw in de Kuip 20 ZEELAND Aanvoerder van Feyenoord is niet de meest geliefde speler in Doelpunten, assists, technische hoogstandjes, maar ook de uitglijders. ,,Het is mijn kracht en een beetje mijn valkuil'', zegt Feyenoord-aanvaller Steven Berghuis, die altijd een brutaaltje zal blijven. Êa Zege Fuglsang in Ruta del Sol Nieuw record halve marathon Oranje speelt in Den Bosch Steven Berghuis was pas vijftien jaar, maar in 2007 wel al basisspeler van hoofdklasser WSV uit Apeldoorn. Als de ervaren verdedigers daar rie pen dat hun jonge ploeggenoot we- leens wat fanatieker mocht omscha kelen na balverlies, keek hij om, borst vooruit en rug recht en zei dan: 'Ja, maar jullie vallen toch ook niet aan?' We zijn dertien jaar verder, Berg huis is de meest bepalende speler van Feyenoord. Slechts één doelpuntje achterstand op de leiders in het top scorersklassement van de eredivisie. Maar dat eigenwijze zit er nog altijd in. Het maakt dat de beste speler in Rotterdam niet de meest geliefde is. Drie weken geleden bijvoorbeeld had de aanvoerder van Feyenoord het nog aan de stok met een deel van de fanatieke aanhang van zijn club. De 28-jarige had Róbert Bozemk een droomdebuut kunnen bezorgen, maar zijn voorzet op de Slowaak was niet bepaald nauwkeurig. Gefluit, ge mor, schelden vanaf de tribune, ge baartjes van de speler als reactie. Vraag Berghuis naar die randzaken en de aanvaller haalt zijn schouders op. ,,Bij mij is het gewoon what you see, is what you get." Doelpunten, as sists, technische hoogstandjes, een uitgesproken mening, een immer kritische blik op zijn presteren en het spel van Feyenoord. Berghuis heeft het hele pakket. Maar die uitglijders dan? ,,Ach, mijn kracht en tegelijker tijd een beetje mijn valkuil'', zegt hij. Marbella Neem nou die zonnige zaterdagoch tend in januari in Marbella, waar Fey- enoord tegenover het sterrenensem ble van Borussia Dortmund stond. Zomaar, ogenschijnlijk uit het niets, kreeg Europees kampioen Raphaël Guerreiro een enorme schop van Berghuis. De uitgestoken hand van de aanvaller hoefde al niet meer van de verontwaardigde Portugees. Hugo Borst vond op een vaderachtige ma nier iets van de incidenten, bij het programma De Eretribune van FOX Sports. ,,Ik weet niet of Hugo zelf heeft gespeeld, maar dan zou hij de emotie op het veld begrijpen'', re ageerde Berghuis voor de camera's. Het maakt Berghuis tot wie hij anno 2020 op het veld is. Bepalend, opvallend, veelbesproken, fel op be paalde momenten. Superkritisch op zijn eigen spel en dat van zijn ploeg genoten. Maar een incidentje, mwoah. ,,Bij die schop tegen Teun Koopmeiners van AZ kwam ik goed weg, bij dat incident met die keeper van RKC (Etienne Vaessen, red.) vind ik dat niet. Nog steeds niet.'' In Enschede, waar het allemaal be gon, kennen ze die karaktertrek. ,,Steven was en is een brutaaltje, al tijd geweest'', zegt hoofd scouting Evert Bleuming. ,,Co Adriaanse was ook daarom zo dol op hem.'' In Enschede was hij als jong talent bepaald geen grijze muis. Neem een nietszeggende wedstrijd in 2011 tus sen Jong NEC en Jong FC Twente. Trainer Patrick Kluivert was ontevre den over zijn grillige aanvaller en maakte dat vanaf de zijlijn duidelijk. Berghuis reageerde richting Kluivert en besefte meteen dat er consequen ties zouden volgen. Vanuit zijn oog hoeken zag hij zijn vervanger zich al gereedmaken voor een invalbeurt. Berghuis wachtte het allemaal niet af, stapte aan de andere kant over de reclameborden heen en beende weg. ,,Zo zit ik gewoon in elkaar'', zei hij er later over. ,,Mensen moeten het niet groter maken dan het is.'' Praten over voetbal Liever praat hij over voetbal. Over de details van het spel. Deze maand nog zat hij ontspannen op een kruk in het perscafé van de Kuip gepassioneerd te vertellen over een wedstrijd van Feyenoord in de Champions League. Sjachtar Donetsk had een Brazili aanse linksback Ismaily die maar bleef opkomen in de Kuip. Als een stoomtrein, keer op keer. Trainer Gi ovanni van Bronckhorst bespaarde Berghuis een avondje achtervolgen van Ismaily en liet hem middenvel der Stepanenko dekken als Feyen- oord balverlies had geleden. ,,Dan dekte ik dus die luie middenvelder'', zegt Berghuis. Sofyan Amrabat ving vervolgens Ismaily op. Mooie tacti sche vondst, vond Berghuis. Op die momenten presenteert hij zich als iemand die zoveel van het spelletje weet dat het een kwestie van tijd is voor hij aanschuift om zijn visie te geven in de praatpro gramma's. Of hij dan ook de hand over zijn hart strijkt als een speler zich een keer in de discipline verga loppeert? Dat zou goed kunnen. Want hij kent het gevoel, hij weet waarom het soms misgaat in het hoofd van een voetballer. Het heeft veel te maken met niet goed met ver lies om kunnen gaan. ,,Daar heb ik zeker moeite mee, ze ker met voetballen'', zegt hij. ,,Als het om andere sporten of spelletjes gaat, heb ik dat veel minder. Maar het is niet eens puur een kwestie van wel of niet tegen verlies kunnen. Ik kan het zo moeilijk verkroppen als we het als ploeg onszelf onnodig moeilijk heb ben gemaakt. Als we niet hebben la ten zien wat wij wel in ons hebben. Dat knaagt dan aan mij.'' Bondscoach Ronald Koeman sprak hem er al eens op aan. ,,Ik heb hem gezegd dat het niet slim is. Een tikkie is gewoon niet verstandig'', zei Koe man naar aanleiding van een elle- EERBETOON zaterdag 22 februari 2020 GO WIELRENNEN De Deense wielrenner Jakob Fuglsang heeft zijn tweede ritzege geboekt in de Ruta del Sol. De renner van Astana, lei der ook in het klassement, was de snelste in een sprint van een kleine groep na een rit over bergachtig terrein van Jaen naar Übeda. Fuglsang zag in de bochtige en hellende slot- meters onder anderen de Amerikaan Jack Haig en de Belg Dylan Teuns verkeerd sturen en klopte vervol gens de Spanjaard Pello Bilbao en de Amerikaan Brandon McNulty in de sprint. Antwan Tolhoek was de beste Nederlander op de negende plaats. ATLETIEK De Ethiopische atlete Ababel Yeshaneh heeft het wereldrecord op de halve marathon verbe terd. De 28-jarige Yesha neh snelde in Ras al-Khai- mah, in de Verenigde Ara bische Emiraten, naar een tijd van 1 uur, 4 minuten en 31 seconden. Daarmee was ze 20 seconden sneller dan Joyciline Jepkosgei, de Keniaanse die op 22 okto ber 2017 in Valencia de mondiale toptijd op 1.04.51 had gezet. De 26-jarige Ke- niaanse Brigid Kosgei bleef ook onder het wereldre cord, maar werd met 1.04.49 tweede. TENNIS De Nederlandse tennissters spelen hun ko mende wedstrijd in de Fed Cup in Den Bosch. Oranje gaat op vrijdag 17 en zater dag 18 april in de Maas poort op jacht naar een plek in de kwalificatieronde voor de Fed Cup Finals van volgend jaar. Het is nog niet bekend op welke on dergrond de tennissters spelen. Die keuze wordt pas gemaakt zodra de te genstander bekend is. ,,Fijn dat we in april weer voor eigen publiek kunnen spe len", zegt directeur Jacco Eltingh van tennisbond KNLTB. Wat je ziet is wat je Mikos Gouka Rotterdam De vele gezichten van de eigengereide Feyenoord-aanvaller Steven Berghuis. FOTO'S BSR AGENCY SOCCRATES, PIM RAS, ANP. Feyenoord brengt van avond bij de thuiswed strijd tegen Fortuna Sittard een eerbetoon aan de overleden ma teriaalman en oud speler Carlo de Leeuw. De Rotterdamse club vraagt de toeschou wers in De Kuip om voor de aftrap een mi- nuut te applaudisse ren, ter nagedachtenis aan De Leeuw die vo rige week op 59-jarige leeftijd overleed aan de gevolgen van kan ker. Dat gebeurde op de dag van de beker wedstrijd tegen sc Heerenveen. De Fey- enoorders kwamen het veld van het Abe Len stra-stadion op in shirts met daarop een boodschap voor De Leeuw. Ze speelden met rouwbanden en Leroy Fer droeg zijn doelpunt (0-1) op aan de oud-voetballer en onder de spelers zeer geliefde materiaalman. Na afloop poseerden ze achter een groot spandoek dat de fans hadden gemaakt voor De Leeuw. Tegen Fortuna Sittard speelt de ploeg van trainer Dick Advocaat opnieuw met rouwban den. De aftrap is om 19.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20