Nieuwkomer Ricardo Rodriguez Na de pijnlijke nederlaag in Spanje moeten de 18 Ajax maakt zich met een enorme 'Getafe-kater' op voor het uitduel met Heracles. De Amsterdammers staan op een tweesprong: terug naar een rol in de Europese marge of structureel meedoen op het hoge podium van de elite. Column SJOERD MOSSOU Wij geloven al vijftig jaar dat onze manier van voetballen de beste is toen Ryan Babel opeens heel gek over de grond begon te rollen, om kort daarna quasilachend weer op te staan. Het toneelstukje was cynisch bedoeld. De aanvaller van Ajax pro beerde de Getafe-spelers na te doen, die na elk wissewasje krijsend ter aarde stortten, elke twee minuten ongeveer, op een manier die deed denken aan een slechte Vlaamse soldatenfilm uit 1973. De imitatie van Babel was op zichzelf best ge slaagd. Toch wist je vanaf dat moment zeker dat Ajax ging verliezen. Duwen, zuigen, schoppen, treiteren, knokken, vallen, gillen, zeuren, bikkelen, naaien, drammen, knijpen, klieren, klagen. Omdat Ajax twee maan den geen Europees voetbal had gespeeld, was de speelstijl van Getafe overal tot in den treure belicht. Toch waren er nog mensen hooglijk verbaasd. De spelers van Ajax voorop, die zich - alsof ze alle oeverloze analyses volledig hadden gemist - op een bijna kleuterachtige manier lieten meeslepen door het Spaanse cow boyvoetbal. Maar ook aan de zijlijn regeerde de oud-Hol landse verontwaardi ging. In de rust ging het bij RTL 7 minutenlang over de Braziliaan Dey- verson, die na de 1-0 deed alsof hij zojuist vanuit het uitvak was ge troffen door een scudra- ket (in werkelijkheid was het een plastic aanste ker). Marco van Basten ergerde zich bij FOX Sports kapot aan de scheidsrechter, die maar niet ingreep: netto werd er maar 42 minuten gespeeld. Op Twitter en omstreken regeerde de veront waardiging. Hoe was dit toch mogelijk? Dit was toch niet normaal? Wat een schande voor het voet bal! Walgelijk! Als weinig andere heeft de Amsterdamse club het avontuur heilig verklaard, het voetbal als een quasikunstvorm, een podium waarop stijl boven alles gaat. Dat is op zich prachtig. Het heeft het Ne derlandse voetbal veel gebracht, het zit diep veran kerd in ons denken over het spel. Het heeft ook een klein nadeel. Wij wereld vreemden geloven al vijftig jaar dat onze manier de beste is, de zuiverste, de meest verhevene, de absolute norm der dingen. Eén van de belangrijkste wordt nou juist omarmd door Getafe, een ploegje met een minibudget, tien keer lager dan dat van Real Madrid iets verderop. Het is de simpele schoonheid dat je in voetbal nooit kansloos bent. Dat je van iedere tegenstan der kunt winnen, óók als die tegenstander veel be ter kan voetballen dan jijzelf. Dat er in voetbal wel duizend wegen zijn naar succes, óók voor de on derdeurtjes onder ons, voor de lammen en voor de blinden. Getafe heeft een een weg naar succes gevonden die ons pijn doet aan de ogen. Het zal, maar een beetje respect voor hun krankzinnige toewijding zou geen kwaad kunnen. Wie dat weigert op te brengen, heeft op voorhand al verloren. Liverpool zonder captain Rentree Froom Je zou ze eigenlijk op twee televi sieschermen naast elkaar moeten zien. Een wedstrijd vorig jaar in de Champions League toen het vro lijke Ajax zo straalde. En dan op het andere scherm Getafe - Ajax van af gelopen donderdag. Het spelletje 'Zoek de verschillen' was nog nooit zo makkelijk. De zegetocht van vorig jaar heeft de club in werkelijk alles veranderd, maar nog wel het meest in ambitie en verwachtingen. Wie Ajax tegen 'treiterploeg' Getafe zag ploeteren en zichzelf zag verliezen in frustra tie, kon zijn ogen niet geloven. En wie het niveau van het spel beoor deelde, herkende een Ajax dat we kennen van voor de meest recente glorietijd. Het Ajax van een bijrol in Europa. Juist da^r dacht Ajax na afgelopen jaar, met de halve finale in de Champions League, vanaf te zijn. De club moet, zo vinden de beleids- bepalers in Amsterdam, structureel bij de Europese elite horen. Die doelstelling wordt niet onder stoe len of banken geschoven. En er wordt financieel gezien naar ge handeld. Tekenend voor de ambi ties: vlak na de onfortuinlijke uit schakeling in de groepsfase van de Champions League ging het al over een finaleplaats in de Europa League. Dat valt te prijzen: topsport is doelen stellen, ambitieus zijn. Het hoogste nastreven. Maar het is fu- Bij PSV is bijna iedereen na drie weken enthousiast over Ricardo Rodriguez, de nieuwe linksback van de Eindhovense club. In zijn eerste wedstrijden presenteerde hij zich als een begaafd technicus, rustpunt en routinier tegelijk. Hoe kijkt hij zelf terug op zijn eerste pe riode in Eindhoven? ,,Het bevalt me heel goed", zegt hij. Zijn accent is net zo Zwitsers als de zachte g gewoon is in Brabant. ,,Het is voor het eerst dat ik een van de oudere en meest ervaren spelers bij een club ben. De rol die daarbij hoort, is duidelijk met me doorge sproken voordat ik hier kwam. We hebben nu twee wedstrijden ge wonnen en wat vertrouwen gekre gen. Als we er nog elfwinnen, kun nen we nog ver komen. En als het er minder dan elf zijn, kunnen we er nog steeds iets goeds uitslepen. Alle andere ploegen spelen nog te gen elkaar en verliezen nog punten. In voetbal is veel meer mogelijk dan je soms denkt als je op achter stand staat." Buiten het veld heeft de 71-vou- dig Zwitsers international al veel op zijn pad gekregen. Twee jaar ge leden verscheen een boek over hem en zijn twee voetbalbroers Roberto en Francisco, waarin ze vertellen over hun jeugdjaren en het overlijden van hun moeder Marcela in het begin van 2016. Rondom de periode dat Ricardo Rodriguez met VfL Wolfsburg in het Philips Stadion speelde, ver slechterde haar situatie en in de maanden daarop verloor ze de strijd tegen een slopende ziekte. Familieband ,,Onze familieband is heel sterk", zegt hij. ,,Een van de voordelen van de komst naar PSV was dat ik mijn oudste broer nu iets makkelijker kan bezoeken. Roberto is speler zaterdag 22 februari 2020 GO @sjoerdmossou Getafe Getafe - Ajax was al een tijdje onderweg, Dat Getafe de meest irritante ploeg van Europa heeft, is geen nieuws. Je moet haast wel uit een ei komen om dat niet te weten: ze spelen elke week zo in de Spaanse competitie, en met groot succes. Toch is het altijd maar net hoe je de schoonheid van voetbal beziet. Het zal geen toeval zijn dat juist de zelfbenoemde godenzonen van Ajax zich zo gek lieten maken door de gangsters van Getafe. Maar voetbal is een sport van vele schoonheden. VOETBAL Liverpool moet het zo'n drie weken doen zonder aanvoerder Jordan Hen derson (foto). De Engelse middenvelder van de koplo per in de Pre mier League hield een hamstring blessure over aan het verlo ren duel met Atlético Ma drid in de achtste fina les van de Champions League (1-0). WIELRENNEN De Britse wielrenner Chris Froome (foto) maakt zondag in de Ronde van de Verenigde Arabische Emiraten zijn rentree in koers na zijn zware val in juni vorig jaar in het Crité- rium du Dau- phiné. De viervoudig Tourwinnaar liep destijds breuken op aan ribben, dijbeen, heup, elleboog en nek. Moddert Ajax Daniël Dwarswaard Amsterdam o a 0) Over het leven van Ricardo Rod riguez (27) en zijn broers is al een boek geschreven. De Zwit serse linksback wil er bij PSV een mooi nieuw hoofdstuk aan toevoegen. Rik Elfrink Eindhoven Jablonec - Ajax 0-0, voorronde Europa League, augustus 2015. Rechts: Anwar El Ghazi. foto ajax Y Tipgatnes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18