h ECONOMIE 15 WERKVLOER BORSTVOEDING Menig kolvende moeder wordt op het werk verbannen naar het toilet, het serverhok of, nog erger, de bezemkast. Een mobiele kolfruimte moet een einde maken aan deze gênante vertoningen. Remy de Klein (31) en Wesley Pabis (32) hebben een kolfruimte ontwor pen, die van buiten wel wat lijkt op een kleine sauna. Van binnen vallen de hoge, stoffen panelen op die de ruimte geluiddicht maken. Met een knopje verandert het licht in een kleur naar keuze. ,,Onze Colve moet een gevoel van luxe en rust uitstralen", zegt Pabis. Het klinkt misschien een beetje vreemd dat uitgerekend twee mannen een kolfruimte ontwerpen. Maar dat is het niet, zegt Pabis. ,,Wij helpen be drijven om hun kantoren zo goed mo gelijk in te richten, zodat het een plek wordt waar iedereen zich fijn voelt.'' In de meeste kantoren is nog steeds geen kolfruimte aanwezig die aan alle eisen voldoet. Het tweetal stuitte op een moeder die, net teruggekeerd van haar zwangerschapsverlof, zocht naar een ruimte om te kolven. ,,Zij vroeg ons om het serverhok zo in te richten dat zij daar terechtkon'', zegt Pabis. ,,Dat kon natuurlijk niet. Een kolf- ruimte kan je niet afdoen met een hokje en een stoel.'' Het probleem bleek groter te zijn. Bij zijn eigen yogajuf, die ook zwanger- schapsyoga geeft, legde Pabis enquêtes neer voor (aanstaande) moeders om hun te vragen naar hun ervaring op kantoor. Dat leverde veel, soms ont luisterende, verhalen op van proble men waar kolvende moeders op het werk mee te maken kregen. ,,Bij een vrouw die op het toilet moest kolven, werd er op de deur geklopt en ge vraagd: 'Ben je je borst aan het leegzui gen?' Een juf verschool zich in de schoolpauzes achter het podium om zo 'rustig' te kunnen kolven, in de hoop dat haar leerlingen niet om het hoekje zouden kijken.'' Dit zijn geen unieke situaties. Uit een onderzoek onder 1125 vrouwen blijkt dat 14 procent van de werkende vrouwen geen kolfruimte op kantoor heeft. Bij nog eens 62 procent van de werkende vrouwen voldoet de ruimte niet aan de wettelijk vastgelegde kolf- code, die onder meer bepaalt dat de ruimte warm genoeg moet zijn, voor zien van frisse lucht, en met een bank of stoel om te rusten. ,,Deze vrouwen zitten dus in het bezemhok of op het toilet'', zegt Pabis. Toch komen bedrij ven daar bijna altijd mee weg. ,,Er wordt vrijwel niet gecontroleerd of bedrijven aan deze kolfcode voldoen.'' Gebreken Ina Heijnen deed voor haar boek Spuug op je blouse onderzoek naar kolven op het werk. Zij bevestigt het beeld dat bij veel bedrijven de plek om moedermelk af te tappen een ondergeschoven kindje is. Tegelijkertijd vinden vrou wen het moeilijk om de gebreken aan te kaarten. ,,Moeders denken dan: laat maar, of ze weten niet waar ze recht op hebben'', zegt Heijnen. Want een geschikte ruimte is juist erg belangrijk voor vrouwen om borst voeding vol te houden. Ontspanning en warmte zijn nodig om de toeschiet- reflex, waarbij melk naar de tepel gaat, op te wekken. ,,Als die reflex niet komt, lukt het soms niet om te kol ven'', zegt Heijnen. Van een comforta bele ruimte profiteert ook de werkge ver. ,,Als werknemers naar huis moe ten om te kolven of de ruimte is onge schikt, duurt het vaak langer'', zegt Pa- bis. Nederlandse werknemers hebben het recht om een kwart van de werk tijd te besteden aan kolven of voeden tot hun kind negen maanden is. Een kant-en-klare Colve meet 2,40 bij 1,80 meter, heeft de beschikking over een waterkraantje, een comforta bele stoel en een deur met slot. De kostprijs van de compacte ruimte be gint bij 13.500 euro. Daarnaast werken de twee ontwerpers aan een app voor jonge moeders om zo de dichtstbij zijnde kolfruimte op te sporen en deze te ontgrendelen. ,,We hopen dat de Colve ook komt te staan bij stations, bibliotheken en andere plekken in de openbare ruimte.'' Hoes wil vangnet voor personeel in de bouw Starbucks-producten doen het goed in supers De koffieproducten van Starbucks zijn de belangrijkste en winstge- vendste nieuwkomers in de schap pen van supermarkten vorig jaar. De producten van de Amerikaanse koffieketen waren goed voor een wekelijkse omzet van bijna 262.000 euro. Dat meldt markt onderzoeker IRI Nederland, die jaarlijks met een top twintig van belangrijkste introducties komt. Op ruime afstand van Starbucks staat M&M's Salted Soft Caramel, dat supermarkten wekelijks 103.000 euro opleverde. Het Amerikaanse biermerk Bud, dat wil uitbreiden in Europa, was derde met ruim 100.000 euro omzet per week. Hoekstra prijst topman ING Hamers de hemel in zaterdag 22 februari 2020 GO Nooit meer kolven in bezemkast Marjolein Kooyman De mobiele kolfruimte heeft een makkelijke stoel en een deur met slot. foto marlies wessels AMSTERDAM De overheid zou personeel van kwetsbare bouwbedrijven moe ten doorbetalen als ze tijdelijk geen werk hebben door de PFAS- en stikstofproblematiek. Daarvoor pleit voorzitter Onno Hoes van de Nederlandse Ver eniging van Makelaars (NVM). Zo kan in de toekomst een per soneelstekort worden voorko men, stelt Hoes. Veel bouwbe drijven zijn door het strengere milieubeleid kwetsbaar gewor den. ,,Als deze lijn doorzet, heb ben we in de toekomst geen personeel als we wél al die wo ningen kunnen gaan bouwen'', zei de NVM-voorzitter. ZALTBOMMEL SALON DE L'AGRICULTURE Een boer leidt zijn kalf naar de juiste plek op de Landbouwbeurs in Parijs, waarvan de 57ste editie vandaag begint. Duizend deelne mers tonen tot 1 maart hun fraaiste vee. Er zijn ook paviljoens waar de bezoeker landbouwproducten kan proeven. foto afp DEN HAAG Minister Wopke Hoekstra van Fi nanciën vergelijkt het vertrek van ING-topman Ralph Hamers naar de Zwitserse UBS Bank met de overgang van Ajacied Hakim Ziyech naar Chelsea. Hoekstra noemde Hamers een beeldbepalende speler bij ING, die vooral na de financiële crisis van 2008 heel goed werk heeft gedaan. Hoekstra feliciteerde de topman van ING van harte met zijn vertrek. De minister zei het terecht te vinden dat ING - en daarmee indirect Hamers - vorig jaar werd beboet voor het oog luikend toestaan van het witwas sen van geld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15