Directeur ontslagen voor leugens op zijn cv DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 1^ Hoe stil staat China? Het is een vraag die wij economen de laatste weken koortsach tig proberen te beantwoorden. Welk deel van de uitgestelde aan kopen wordt straks ingehaald? Hoe veel vraag naar olie of Duitse auto's gaat eeuwig verloren? Wat voor plannen heeft de Chinese overheid om de fabriek van de wereld die China is, weer aan te zwengelen zodra het virus onder controle is? je in deze tijden creatief worden. Cijfers uit China zijn vaak niet wat ze lijken, maar nu heeft president Xi Jinping al helemaal geen zin om onwelgevallige informatie te ver spreiden. En dus zoeken wij naar satellietbeelden die laten zien dat het dagelijkse verkeer van China voor 80 procent is stilgevallen. Ook kijken we naar de CO2-emissies boven China. Want als de schoor stenen roken, dan draait de econo mie, is het idee. Alles bij elkaar lijkt de economie naar schatting op 40 tot 50 procent van haar capaci teit te draaien. In het kielzog daar van zal de export naar China zwaar terugvallen. De import uit China zal schaars en dus duurder worden. Toch lijkt het aantal nieuwe be smettingen af te nemen en zeggen experts dat de piek in februari bereikt gaat worden. het leven, draait het nu om twee cruciale zaken: allereerst moet hij de besmettingen stoppen. Daarbij moet hij zoveel mogelijk productie draaiende zien te houden en er voor zorgen dat de consumptie extra hard aantrekt zodra de ellende voorbij is. De economie is voor Xi's eigen positie misschien wel belang rijker dan de volksgezondheid, al zijn die twee natuurlijk onlosmake lijk met elkaar verbonden. Xi heeft de voordelen van constante wel vaartsgroei nodig om de steun van zijn mensen te houden. De minuti eus geplande en uitgevoerde cen trale sturing - die via enorme staatsbedrijven, maar ook via mo- biele technologie tot in de haarva ten van de Chinese samenleving is doorgedrongen - is op dit moment een zegen voor het stoppen van de besmetting. dat een heel ander verhaal. In het epicentrum van de uitbraak, de provincie Hubei, wordt sinds 20 ja nuari iedereen thuis opgezocht die medicijnen tegen koorts of hoest heeft gekocht. Overal vinden huis zoekingen plaats op zoek naar be smette Chinezen die zich niet zelf De centrale sturing is een zegen voor het stoppen van de besmetting hebben gemeld. Je zult maar een reguliere verkoudheid hebben en dat niet hebben gemeld, omdat je bang bent in een ziekenhuis vol coronabesmettingen te belanden, denk ik dan. Wie een medicijn of behandeling aanbiedt tegen hoest of koorts is ook verplicht zichzelf en de patiënt te laten registreren in een digitaal patiëntenportaal. Voor zieken zijn er enorme quarantainecentra ge bouwd buiten de stad. Chinese bevolking zich wel dege lijk beklaagt over de hardhandige manier waarop de overheid op treedt. En dat er grote tekorten ont staan aan alles. Het is een afschu welijke situatie voor al die miljoe nen mensen daar. De totalitaire surveillance in China is pijnlijk en nodig, maar ik denk dat de sociale onrust die erna volgt niet mals zal zijn. NN Group BAM Fugro Het bedrog van een zorgdirecteur was aanleiding voor de uitspraak van de Hoge Raad. Zijn cv bleek niet overeen te komen met zijn kwalificaties. Zo gafhij aan een op leiding te hebben gevolgd die hij niet had gedaan. Hij beschikte bovendien niet over de benodigde registratie in het BIG-register - waarmee wordt vastgelegd wat art sen wel en niet mogen - en er stond onjuiste informatie over eerdere werkgevers, functies en werkerva ring op zijn cv. ,,Deze directeur had het heel erg bont gemaakt'', zegt arbeidsrechts advocaat Hans Kamerbeek van het gelijknamige kantoor in Tilburg. ,,Alles rammelde, zijn diploma's, zijn werkervaring. In zo'n situatie is de bescherming van het reguliere ontslagrecht niet meer aan de orde, oordeelde de Hoge Raad.'' Bedrog Normaal gesproken kan een werk gever niet zomaar een werknemer ontslaan. ,,Een dienstverband kan alleen ontbonden worden door de rechter, doordat het opgezegd wordt of met wederzijds goedvin den wordt beëindigd. De Hoge Raad zegt nu: nee, de rechtsbe scherming is niet aan de orde als de werknemer bedrog pleegt.'' Met het oordeel van de Hoge Raad werden eerdere uitspraken van de kantonrechter en het ge- rechtshof ongeldig verklaard. Voor heen kon een werkgever alleen een arbeidsovereenkomst vernietigen als het 'inhoudsloos' zou worden door een leugen op het cv. Denk aan een piloot die geen vliegbrevet heeft, of een rijinstructeur zonder rijbewijs. ,,De Hoge Raad zegt nu dat dat niet meer nodig is. Ook een directeur die voor het uitoefenen van taken niet direct afhankelijk is van zijn diploma's, kan ontslagen worden'', zegt Kamerbeek. Zijn werkgever kan ook het sala ris van de liegende zorgdirecteur terugvorderen. Dat salaris had hij nooit mogen krijgen, omdat hij was aangenomen op basis van onwaar heden, oordeelde de Hoge Raad. Kamerbeek. ,,Er is een kleine kans dat de ex-directeur niet het hele salaris hoeft terug te betalen, i Werkgever kan ook salaris van liegende directeur terugvorderden omdat de werkgever misschien ook wel iets aan hem heeft verdiend.'' Een lagere rechter moet nu een oor deel vellen over de hoogte van het terug te betalen salaris. Zijn nu ook 'leugentjes om best wil' in bijvoorbeeld een salaris onderhandeling uit den boze? Nee, denkt Kamerbeek. ,,Dit was extreem. Buitenproportioneel. Het is echt van een volstrekt andere orde dan je cv wat opleuken om er iets beter uit te komen.'' Door deze uitspraak heeft de werkgever wel een extra middel om druk uit te oefenen op de werkne mer om de waarheid te vertellen. ,,Ik zeg altijd: vraag de werknemer om die diploma's te laten zien. Dat werkt in de praktijk heel goed. Gewoon klare wijn schenken.'' Prijs van huizen iets minder hard gestegen DSM koopt Deens voedingstoffenbedrijf zaterdag 22 februari 2020 ^0 @sandraphlippen e zult maar verkouden zijn in China Als het om China gaat, dan moet Voor Xi Jinping, president voor Maar voor Chinese gezinnen is Langzaam wordt duidelijk dat de Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. GO De biotechno- loog boekte een fors hogere omzet door de deal met Gilead Sciences. UK De verzekeraar deelde in de beursmalaise. De grootste bou wer van Neder land boekte vorig jaar nauwelijks winst. De bodemonder zoeker sloot de beursweek in mineur af. a> E o Een leugen op het cv kan de werknemer zijn baan kosten. De Hoge Raad oordeelde deze maand dat een bedrogen werk gever de arbeidsovereenkomst mag vernietigen én het salaris tijdens zo'n dienstverband mag terugvorderen van de leugenaar. Marloe van der Schrier Den Haag DEN HAAG De huizenprijzen in ons land zijn begin dit jaar wat minder hard gestegen dan eind vorig jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster werden bestaande koopwoningen in januari gemid deld 6,3 procent duurder dan een jaar eerder. In december was de gemiddelde prijsstijging nog 6,5 procent. Meer huiseigenaren waren afge lopen maand succesvol in de verkoop van hun woning dan een jaar eerder. Het aantal ver kochte woningen steeg tot 17.525. Dat is bijna 16 procent meer dan in januari 2019. HEERLEN DSM koopt het Deense Glycom voor 765 miljoen euro. Dit bedrijf ontwikkelt bepaalde stoffen die ook in borstvoeding voorkomen. Het Nederlandse speciaalche- mieconcern wil met die produc ten nieuwe voedingstoffen voor jonge baby's ontwikkelen. De zo geheten prebiotische oligo- sachariden zorgen er bij baby's voor dat goede bacteriën groeien in het darmstelsel, wat belangrijk is voor hun immuun systeem en ontwikkeling. De Denen boekten vorig jaar een omzet van 74 miljoen euro, voornamelijk door verkopen aan voedingsconcern Nestlé.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14