Gemeente herstelt stormschade strand 7 Hotel Bom in Burgh- Haamstede is een begrip. En dat al 150 jaar. ,,Het is puur toeval dat ik het ontdekte'', zegt bedrijfsleider Maarten Noot. HOTEL BOM 150 JAAR^ g> Tijdens deze dagen staan alle deuren Sinds Jan Bom en zijn vrouw Pieternella van der Klooster in januari 1870 de regtkamer aan de Noordstraat van de gemeente Haamstede huurden, draagt deze zaak de naam Hotel Bom. Dit 150-jarige jubileum wordt dit jaar op diverse manieren gevierd. Maarten Noot zocht in overleg met de huidige eigenaar Jeroen Botty een leuke aanleiding om on der eigen label, bier te presenteren. Met dank aan regionaal geschied schrijver Wim de Vrieze kwam Noot veel te weten over de historie van dit pand dat in de 17de eeuw al een herberg annex paardenstalling was. ,,Hotel Bom 150 jaar loopt als rode draad door 2020. Onder meer met dat bier onder eigen label dus, mét een foto van die eerste uitba ter Jan Bom. En tijdens de avond- markten willen we 'piletten' uit delen. Dat zijn de voorlopers van de lolly, een soort Zeeuwse Babbe laar op een stokkie'', vertelt Noot. Binnenvaartschipper Hotel Bom is een begrip. Geen denken aan dat je die naam zou veranderen. Ook niet nadat de laatste eigenaar met die naam - weduwe J. Bom-van der Weel - het bedrijf in 1974 had verkocht. ,,Verandering van naam heb ik in derdaad nooit overwogen'', zegt Co de Vlieger (71) uit Zierikzee. Hij koestert de twintig jaar - van 1983 tot 2003 - dat hij eigenaar was van Hotel Bom' Een periode waarin hij het naastgelegen pand Tavenu weer terugkocht en waarin hij de bovenverdieping groot scheeps liet verbouwen. De Vlie ger was binnenschipper van be roep, maar zijn vrouw, Nelli de Vlieger-Hage, had horecabloed en opperde iets voor henzelf te begin nen. ,,Nee, dat was geen kwestie van een bescheiden start, maar meteen vol erin en dat voor mij zonder ook maar enige ervaring in Het was fijn om te ervaren dat iedereen graag kwam voor de gezelligheid de horeca. Het heeft me aanvanke lijk wel eens verbaasd dat het alle maal goed is gegaan'', lacht De Vlieger. Fotoboeken en ordners vol kran tenknipsels en bedankbrieven van tevreden klanten houden zijn her innering levendig. ,,Het was na tuurlijk keihard werken. Op den duur waren we elke dag geopend en zaten we altijd vol. Maar het was fijn om te ervaren dat ieder een graag kwam voor de gezellig heid en voor een eerlijke, smake lijke maaltijd zonder allerlei liflaf- jes. Nou ja, met Kerstmis pakten we wel wat breder uit'', aldus De Vlieger. Hij memoreert de nacht dat burgemeester Jo Niemantsver- driet-Leenheer aanklopte met het verzoek dertien studenten van de Hotelschool Den Haag op te van gen. Zij waren van een voor de kust vastgelopen schip gehaald. Het echtpaar De Vlieger stond pa raat en mocht nadien een hartelijk bedankbrief van de Hotelschool ontvangen. Een passage daaruit: 'Ondanks het feit dat er zich ge lukkig geen persoonlijke ongeluk ken hebben voorgedaan, waren we toch goed aangeslagen en tot op het bot verkleumd. Het heeft ons dan ook getroffen hoe rustig U en Uw vrouw het team opvingen zonder ons één moment het ge voel te geven dat dertien drijfnatte studenten een overlast waren.' Verkeersongeluk Een verdrietige herinnering be treft het verkeersongeluk destijds op de Kraayesteinweg waarbij twee jonge stagiares, werkzaam bij de aanleg van de Oosterscheldeke- ring, omkwamen. Zij verbleven voor langere tijd in Hotel Bom. ,,Wat een schok gaf dat'', verzucht De Vlieger nog eens diep. Wegens gezondheidsredenen van zijn vrouw nam hij het besluit Hotel Bom in 2003 te verkopen. RENESSE De stranden van Schouwen bezoeken is weer iets eenvoudiger. De gaten in het weg dek worden door de gemeente hersteld en de hopen zand wegge haald. Er wordt hard gewerkt om alles weer in de staat van voor de storm Ciara terug te brengen. De storm hield twee weken ge leden huis op de stranden. Er was onder meer sprake van extreme zandverplaatsing en beschadigde platen. De combinatie van storm en hoog water (springtij) zorgde enkele dagen na Ciara dat er op de stranden behoorlijk wat zand werd afgeslagen. Alsnog ontstond flinke schade. Overgangen waren daardoor slecht of helemaal niet begaanbaar. Bij het Middenpad en het Verklikkerpad in Renesse was het duin tot wel vijf meter hoogte verzakt. 'Inmiddels zijn de herstelwerk zaamheden in volle gang, zodat de stranden weer helemaal toegan kelijk zijn', laat de gemeente we ten. Er doemt ook een ander pro bleem op. Het hoge water zorgde ervoor dat duinbegroeiing de zee is ingetrokken. En uiteindelijk weer op het strand is beland. 'Dat is organisch materiaal en wordt binnenkort opgeruimd', aldus de gemeente die aan de slag is bij de strandovergangen op de Brou- wersdam, het Verklikkerpad en het Middenpad. ZCELANDTRAC zaterdag 22 februari 2020 'Elke dag geopend en het zat altijd vol' Ali Pankow Burgh-Haamstede - Co de Vlieger Co de Vlieger heeft mooie herinneringen aan de twintig jaar dat hij eigenaar was van Hotel Bom in Burgh-Haamstede. foto marieke mandemaker Landbouw - Fruitteelt - Tuin&Park machines O) Wij nodigen u van harte uit op onze open dagen. Actie! 10% korting op tuin/park voorraad geldig tot en met 1 5 maart 2020 ■n van ons nieuwe pand voor u open. q Laat u onder het genot van een hapje en een drankje f— inspireren over ons leveringsprogramma. HZ Schoorkenszandweg 25b -4431 NIC 's-Gravenpolder Vrijdag 28 februari 2020 13.00 - 22.00 uur Zaterdag 29 februari 2020 0.00- 16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 138