II Laatste staande ovatie voor componist Reinbert de Leeuw 12 NIEUWS In Parijs steeg de huizenprijs in tien jaar tijd met ruim 60 procent Amsterdam is niet de enige Europese hoofdstad waar de huizenprijzen opzien baren. In Parijs is een nieuw hoogtepunt bereikt: een piepkleine studio staat te koop voor 945.000 euro. Het appartement in Parijs dat voor 945.000 euro te koop staat, is 30 vier kante meter groot. Bed en bank staan pal naast elkaar. Ideaal voor een stu dent. In theorie. De Franse media raken niet uitgepraat over 'de idiotie van de 1 miljoeneurostudio'. Op de site van de verkoopadvertentie werd een lange rij haatberichten geplaatst. ,,Ik kreeg allemaal beledigingen. Mensen schreven me: schaam je je niet?'' vertelde de verkopende make laar Philippe Ledermann in de Franse pers. ,,Maar de eigenaar had zelf de prijs vastgesteld. Zijn buren verkoch ten voor soortgelijke prijzen.'' De studio mag dan 1 miljoen kos ten, maar daar krijg je wel wat voor. Vanuit het raam heb je uitzicht op de Eiffeltoren. En verder: nou, niet veel. Volgens de advertentie is er een lift, een wc en een ingericht keukentje. De studio is allesbehalve het aller duurste appartement van Parijs. Maar voor zover bekend was er nooit eer der een appartement dat zó klein was en tegelijk zó veel kostte. Vorig jaar werd een historisch record gebroken als het gaat om huizenprijzen. Een ondernemer kocht toen een 18de- eeuws appartement in Parijs van 1000 vierkante meter, verspreid over drie verdiepingen, met zestien kamers en een tuin van 300 vierkante meter voor de prijs van 39 miljoen euro. Parijs is peperduur om te wonen. Uit de zogeheten Barnes City Index blijkt dat de Franse hoofdstad op dit moment het meest gewild is onder de allerrijksten in de wereld, nog gewilder dan New York en Tokyo. ,,Ondanks de stakingen en ondanks de Gele Hesjes was Parijs vorig jaar het populairst onder onze klanten'', concludeert luxemakelaar Barnes. Het laatste jaar profiteerde de hoofd- Mensen schreven: schaam je je niet? Maar de eigenaar heeft zelf de prijs vastgesteld stad mede van de brexit: rijken trok ken weg uit Londen en kozen vaak voor Parijs. Brexit Gemiddeld betaal je in Parijs op dit moment ruim 10.000 euro per vier kante meter. Daarmee is de woning prijs in tien jaar met ruim 60 procent gestegen, blijkt uit cijfers van nota rissen. Vorig jaar alleen al steeg de huizenprijs met 8 procent, mede door de brexit. Die groei zal zich de komende tijd voortzetten, is de ver wachting. Er is veel vraag, vooral onder rijke buitenlanders, en het aanbod is beperkt. De situatie in Parijs staat niet op zichzelf. In veel van de grote steden in West-Europa blijven de prijzen maar stijgen en woedt de discussie over hoe steden betaalbaar en be woonbaar blijven voor hun eigen burgers. De metropolen, conclu deerde De Nederlandsche Bank vorig jaar al, hebben een sterke aantrek kingskracht op hoogopgeleiden, zijn de machinekamers van de kenniseco nomie geworden, met onderwijs, ba nen, cultuur en recreatie. Gevolg: veel vraag naar huizen van mensen met een dikke portemonnee, met als gevaar dat middeninkomens worden weggejaagd. Dat wordt ver sterkt door de lage rente, die ertoe leidt dat beleggers hun kapitaal steeds meer in vastgoed stoppen en de prijzen daarmee verder opstuwen. Toch is hier en daar ook een kente ring zichtbaar. Zo daalden de huizen prijzen in Londen in het eerste kwar taal met bijna vier procent, de sterk ste daling in tien jaar tijd. Minder mensen gaan er op zoek naar een nieuwe woning en er komen steeds minder huizen op de markt. Ook staat het consumentenvertrouwen er onder druk, mede als gevolg van zor gen om de brexit. En ook in Barcelona is de stijging van de huizenprijzen tot stilstand geko men. Dat heeft mogelijk deels te maken met nieuwe regels van het progressieve stadsbestuur van de Catalaanse hoofdstad: vastgoed ondernemers moeten er sinds vorig jaar 30 procent van hun woning bouwprojecten inruimen voor soci ale woningen, die ze onder de markt prijs moeten verkopen of verhuren. Maar in de meeste Europese metro polen lijkt het hoogtepunt nog niet voorbij. Een huizenbubbel ligt dan ook op de loer, stelde DNB-directeur Klaas Knot vorig jaar al. ,,Want hui zenkopers zijn bereid veel geld te lenen om toch in de steden te kun nen wonen." Op het podium in de Grote Zaal stond de kist van Reinbert de Leeuw opgesteld, geflankeerd door musici van De Leeuws eigen AskolSchönberg-ensemble en het Nederlands Kamerkoor. Ze brach ten onder meer Berceuse Élégiaque van Ferruccio Bussoni en Entflieht auf leichten Kahnen van Anton Webern ten gehore. De Leeuw had zelf de muziek en de locatie uitge kozen. Er waren verschillende spre kers die bij zijn overlijden stilston den en zijn werk prezen. ,,De man die altijd op zoek was naar de har monie in de muziek, is in harmonie met zijn omgeving en zichzelf heengegaan'', zei de oud-zakelijk leider van Asko ISchönberg. Onder de belangstellenden waren behalve familie en vrienden ook choreograaf Hans van Maanen en schrijver Maarten Biesheuvel. De bijeenkomst werd afgesloten met een staande ovatie. Gistermid dag was de teraardebestelling op begraafplaats Zorgvlied. Ook die was openbaar. Vaste waarde De Leeuw was medeoprichter van het Asko|Schönberg-ensemble (oorspronkelijk Schönberg Ensem ble), waarmee hij 45 jaar heeft op getreden. In de jaren 70 oogstte hij roem met zijn vertolkingen van composities van Erik Satie. Met vele optredens was De Leeuw sinds 2005 een vaste waarde in het Muziekgebouw, dat mede door zijn inspanningen tot stand kwam. In de wereld van de eigentijdse gecomponeerde muziek was Rein- bert de Leeuw goedbeschouwd de enige bekende Nederlander. Zijn bekendheid dankte De Leeuw aan het televisieprogramma Toonmees- ters, waarin documentairemaker en goede vriend Cherry Duyns hem liet vertellen over componisten die hij bewonderde. In 2018, op zijn tachtigste, werd hij voor zijn werk meervoudig onderscheiden, met de Zilveren Medaille van de stad Amsterdam en de Prins Bernhard Cultuurfonds Prijs (150.000 euro). De Leeuw, al tijden fysiek zeer zwak, gaf zijn laatste concert op 13 januari in het Muziekgebouw, in een programma met werken van Schubert, KurtSg, Van de Putte en De Vries. Hij be speelde toen een pianino, een klein instrument, omdat hij te zwak was om de toetsen van een grote Stein- way nog te kunnen indrukken. zaterdag 22 februari 2020 Dit kamertje in Parijs kost 945.000 euro Frank Renout Parijs -Philippe Ledermann, makelaar Het interieur van de studio in Parijs, die te koop staat voor bijna een miljoen euro. De studio, met uitzicht op de Eiffel toren. FOTO'S SAINT FERDINAND IMMOBILIER Met medewerking van Edwin Winkels en Stefan ten Tije Honderden mensen hebben gis teren het openbare afscheid van dirigent en componist Reinbert de Leeuw bijgewoond in een afgeladen Muziekgebouw in Amsterdam. Hij overleed vorige week op 81-jarige leeftijd. Binnenlandredactie Amsterdam De uitvaart van dirigent en componist Reinbert de Leeuw op begraafplaats Zorgvlied. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12