'Ik ben niet zo sterk als ik dacht. Ik heb anderen nodig, ik heb vrienden nodig' RECENSIE Op zoek naar Mr Yamamoto te denken dat ik hartstikke sterk ben. De bergen geven mij elke keer weer een les in nederigheid." ,,Omdat ik geloof dat onze angsten ook onze missie zijn: die moeten we zien te overwinnen. Ik heb pas drie jaar geleden leren zwemmen, omdat ik graag wilde kajakken. Daarvoor moest ik kunnen zwemmen en mijn angst voor water de baas worden. ,,Ik heb veel angsten: ik ben bang voor alleen-zijn en voor het donker. De nachten in mijn eentje in mijn huis in de bergen zijn een probleem. Pas na een week krijg ik die angst onder controle en kan ik slapen, heb ik geen moeite meer met de stilte. Al mijn angsten probeer ik te overwinnen.'' ,,Ja, ik kan nu zwemmen en kajakken. Maar niet 's nachts, haha. Méér mensen hebben natuurlijk zulke problemen en geheimen; ik heb het geluk dat ik erover kan schrijven. Schrijven gaat voor mij over geheimen, het is een manier om een bekentenis af te leg gen. De buitenjongen gaf me de kans over mijn angsten en depressie te schrijven. In De acht bergen schreef ik over mijn vader en kon ik uitdrukken wat ik hem nooit recht streeks zou kunnen zeggen. Dit nieuwe boek is een bekentenis dat ik hoogteziekte heb en anderen nodig heb die voor me zorgen. ,,Toen ik jaren geleden voor het eerst als volwassene de bergen in ging, was ik op zoek naar afzondering. Gaandeweg heb ik ontdekt dat ik niet zo sterk ben als ik dacht, dat ik anderen nodig heb, dat ik vriend schap nodig heb. Zonder de top te bereiken is een verhaal over zwakte en hoe we ons daartoe verhouden. Over zulke onderwer pen schrijven is helend.'' ,,Dat denk ik wel. In de bergen kom ik dich ter bij een pure versie van mezelf. Na een paar dagen wandelen krijg ik helderheid in mijn hoofd en zie ik scherper wat belang rijk voor me is, wat me te doen staat. Je kunt het misschien vergelijken met praten met God. Je hoopt dat je die helderheid van geest kunt behouden als je terugkeert naar de bewoonde wereld, maar zodra je afdaalt raakt die al verloren. Dan heb je alleen nog de herinnering eraan en de hoop dat je ooit die heldere gedachten terugvindt.'' ,,Ik vrees van wel. Mensen die van de ber gen houden, herkennen denk ik de ervaring die ik beschrijf. De herinnering aan hoe puur je je voelde daarboven. Het leven op de vlakte, in een stedelijke omgeving, met werk en ons sociale leven, brengt een chaos met zich mee die we vaak nauwelijks het hoofd kunnen bieden. Het verlangen naar die dimensie van zuiverheid en helderheid steekt daarom steeds opnieuw de kop op. En zo gaan we naar boven en naar beneden, naar bo ven en naar beneden, voor de rest van ons leven.'' Begin vorig jaar baarde Het Parool-verslaggever Lex Boon opzien met een boek over de ananas. Wat vooral opviel was Boons oog voor het bijzondere van iets dat op het eerste ge zicht heel gewoon lijkt, of het omgekeerde: de ontnuchte rende simpele werkelijkheid achter iets dat aanvankelijk mysterieus lijkt. Het laatste geldt ook voor Mr. Kaor Yama moto; het intrigerende verhaal van een mysterieuze Japanner, een Volendams hotel en duizend brieven (Meulenhoff, €13). Boon schrijft over een onbekend Ja pans heerschap dat jarenlang een Volendams hotel bestookt met steeds dezelfde brieven, elke dag weer. Per luchtpost verstuurd, gelardeerd met de mooiste zegels en altijd gevuld met de volgende inhoud: how are you and how is the weather? Boon besluit op zoek te gaan naar de afzender en zijn motie ven. Net als in het geval van de ananas levert Boons nieuws gierigheid een bizarre zoek tocht op. Als de man eenmaal getraceerd is, besluit hij samen met de hotelmanager, diens jongere broer, een Japanse kun stenares uit Amsterdam die dezelfde naam draagt als de vreemde afzender en haar jonge Nederlandse collega en kunst schilder Rinus van Hall af te reizen naar Japan om meneer Yamamoto te ontmoeten. Zo eindigt het verhaal op een klein Japans eiland, onder de dreiging van een naderende typhoon. Intrigerend. Dat er nog maar veel vreemde voorvallen op het bureau van meneer Boon mogen landen. —Peter Sierksma 36 Lezen Waarom wilt u per se hoger, en blijft u niet gewoon ónder die hoogtegrens? Lukt dat? Bent u erdoor veranderd? Dus u bent gedoemd altijd weer terug te keren. Zonder de top te bereiken is verschenen bij De Bezige Bij (€19). NON-FICTIE Lex Boon Mr Kaor Yamamoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 124