'De oude bergbewoners dromen ervan om te worden zoals wij' ,,Dat klopt, het leven is er zwaar. Wij wes terlingen gaan erheen omdat we van de bergen houden en graag iets meekrijgen van het leven van die oude bergbewoners. Zij dromen er alleen maar van om te wor den zoals wij: ze willen wegen, auto's en mobiele telefoons, een televisie. Dat is van zelfsprekend en natuurlijk, omdat de mens voortdurend streeft naar vooruitgang. Het heeft ook een treurige kant, omdat ze daar nog niet weten wat ze door het kapitalisme verliezen. Wij weten het wel, maar het zou niet deugen als we tegen hen zouden zeg gen dat ze moeten blijven leven zoals ze nu doen.'' ,,Dat ik zwak ben. Zodra ik boven de 3400 meter hoogte kom, krijg ik last van hoogte ziekte en voel ik me hondsberoerd. Dat is goed voor me, omdat ik soms geneigd ben aangetrokken gevoeld tot spiritualiteit. Met name ideeën uit het boeddhisme spreken me aan; de gedachte dat alle levende we zens en de natuur met elkaar verbonden zijn. Als ik in de bergen ben, ervaar ik die harmonie daadwerkelijk. In de Himalaya, maar ook in de Alpen, voel je dat alles op deze wereld van dezelfde stof gemaakt is en dat we de elementen - aarde, water, vuur en lucht - delen met de aarde. Daar dichtbij zijn is heilzaam.'' ,,Ja, de bewoners van de Himalaya leven als het ware nog in de middeleeuwen, in een pre-technologisch tijdperk. Het was een reis terug in de tijd, alsof ik de Alpen zag zoals ze in de 19de eeuw geweest moeten zijn. Maar ook Nepal en het Tibetaanse deel van de Himalaya veranderen in hoog tempo. Met de Chinese invloed in die regio doet de moderniteit haar intrede. De ma nier van leven van de traditionele berg volkeren staat op het punt te verdwijnen. Dat is spijtig, omdat ze respectvol omgaan met hun omgeving. Ze weten dat de bergen sterker zijn dan zij, dus ze stellen zich be scheiden op. Dat aspect van het boeddhis me vind ik heel mooi: die nederigheid ten opzichte van elkaar en de natuur, het leven als geheel.'' In hoeverre is dat projectie van een westers droombeeld? Het leven in zulke contreien is vooral arm en zwaar. Wat heeft de tocht u over uzelf geleerd? Zeker in de Himalaya is de natuur de mens de baas. Is er daarom daar meer harmonie tussen mens en natuur? ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 123