'Onze vrienden vinden ons te symbiotisch' BV DE LIEFDE j n <11 v Ivj 7-e moeten er wel voor wok^n dat l-e hun 2-e l{sian<J'jh<1 ni et kwijtraken Tussen Dora (19) en Lena(19) zou het voor altijd kunnen zijn. Ze praten veel over de toekomst en over kinderen. ,,Op de middelbare school wist ik al dat ik bi was, maar toch dacht ik dat ik zou eindigen met een man. Met jongens ging het meer vanzelf, ik wist beter hoe ik ze om mijn vinger kon winden en de drem pel om er seks mee te hebben was lager. Ik viel wel op meisjes, maar ik vond het te spannend om het voortouw te nemen. Tot ik op mijn 15de op een gayfeest werd ge zoend door een vrouw die ouder was dan ik. Ik voelde: oké, ik geniet hier net zo van als van zoenen met een jongen. Meisjes versieren bleek niet zo ingewik keld als ik dacht. Je moet gewoon lekker met je gezicht vol glitters en een doorschij nend shirtje voor hun neus gaan staan dan sen. Ik had nog steeds een vriendje en dat zat er niet mee dat ik ook dingen deed met meisjes. 'Dat is geen vreemdgaan', zei hij. En: 'Ik heb een piemel, dus ik win het toch wel'. Hij had ongelijk. Met Lena had ik op school al eenfling, maar we hebben lang om elkaar heen gedraaid. We waren goeie vriendinnen, daarna vriendinnen-plus en een jaar gele den verklaarden we elkaar de liefde. Sinds dien heb ik geen nacht meer zonder haar geslapen en inmiddels wonen we samen. Het is nogal wat om te zeggen als je 19 bent, maar wat wij hebben, zou voor altijd kun nen zijn. Lena is lief en loyaal, ze is heel vrij opgevoed en staat wat luchtiger in het leven dan ik. Iemand voorrang geven of netjes met mes en vork eten, dat zegt haar niet zoveel. Ze trekt zich ook weinig aan van wat anderen van haar denken en begint in een eettentje gewoon keihard met de muziek mee te zingen. Ze helpt mij om minder uptight, gespannen te zijn. Als ik bijvoorbeeld zenuwachtig ben omdat ik te laat kom, weet zij dat te relative ren: 'Nou en. Je hebt een beetje vertraging, jammer dan'. Of als ik het op mijn heupen krijg omdat ik móét opruimen van mezelf: 'Dat hoeft toch niet meteen nu?' Op andere momenten ben ik juist weer impulsiever dan Lena, die eindeloos kan argumenteren voordat ze een beslissing neemt. Dan zeg ik tegen haar: 'Als jij dat een vette tattoo vindt, dan laat je 'm toch gewoon zetten?' Lena zit op de kunstacademie en ik heb werk, maar als we vrij zijn, zoeken we el kaar meteen op. Onze vrienden vinden ons symbiotisch en waarschuwen dat we zelf standige individuen moeten blijven. Daar hebben ze wel een punt. We proberen nu ook vaker dingen voor onszelf te doen, bij voorbeeld iets drinken met andere vrien dinnen. Maar we zijn gewoon heel gelukkig als we samen zijn. Voor mensen die zo jong zijn als wij pra ten we exceptioneel veel over de toekomst. We stellen ons voor dat Lena een succes volle schilder wordt, en ik haar manager. Als we een cool huis zien, fantaseren we hoe het zou zijn om daar samen te wonen, welke lampen we kopen en waar we de kunst ophangen. Ook hebben we al veel gesprekken over kinderen. Lena wil liever niet zwanger worden en ik wil mijn genen niet doorgeven, omdat ik last heb van aller gieën en huidproblemen, en aanleg heb voor depressie en neerslachtigheid. Dus is de conclusie: adopteren. Ons kind wordt in elk geval gender- neutraal opgevoed. Het krijgt een naam die voor beide seksen geschikt is, wordt niet geconditioneerd met jongens- of meis jesspeelgoed en moet zich vrij voelen om vandaag vrouwelijk en morgen mannelijk te zijn. Of geen van beiden, of iets ertussen in. Daarover denken Lena en ik, net als over veel andere dingen, precies hetzelfde.'' TEKST PAM VAN DER VEEN ILLUSTRATIE STUDIO SKI Wil je ook praten over je relatie? Mail naar magazine@dpgmedia.nl ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121