'GRATIS AAN JE GEZOND HEID WERKEN' Y Heidi Penterman (52) (rechts op de kleine foto) uit Voorst zwemt twee per week in re- creatieplas Bussloo. Ze coacht op topsportcen trum Papendal sporters in het dagelijks leven. ,,Zes jaar geleden sloten mijn hartsvriendin Heleen Eshuis (links op de foto) en ik een reis door de Himalaya af met een yogaretraite in een boeddhis tisch klooster. Dat was zo'n overweldigende ervaring dat we terug in Nederland informatie inwonnen bij de yogaschool van Ewout Staartjes. Hij bleek ook les te geven in winterzwemmen. Nietsvermoedend schreven we ons in. Het bleek de beste ont dekking ooit. Ik neem graag verantwoordelijk heid voor mijn gezondheid en winterzwemmen draagt er gra tis aan bij. Ik doe aan yoga, me ditatie, hardlopen en wielrennen en ik let op mijn voeding en nachtrust. Ik voel me hartstikke fit. Ik hoop op deze manier vitaal oud te kunnen worden. Ik zwem altijd met Heleen. We hebben geen woorden nodig om elkaar te begrijpen. Ik ver trouw blind op haar. Mocht er iets gebeuren, dan zijn we samen. Mijn 15-jarige labrador gaat ook mee. Het zou me niets verbazen dat-ie nog zo gezond is door onze wekelijkse duik. Als ik in het koude water stap, stoppen alle gedachten. Niet twijfelen, gewoon gaan. Geen getrut. We zwemmen één a an derhalve minuut in de plas - blijf je langer, dan loop je het risico op onderkoeling en klachten. In de eerste minuut zijn de ef fecten op je gezondheid het grootst. Zwemmend sluit ik mij af van de buitenwereld. De kou is als een cocon die me omsluit. Ik focus, controleer mijn adem haling en geef mezelf over. Dat werkt ontspannend. Ik voel me levenslustig als ik uit het water stap. Mijn ogen stralen ervan en mijn lichaam bruist.'' ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 119