'Winterzwemmen werkt verslavend. Ik schrik ook niet meer van de kou' 'HEERLIJK NA HET HARDLOPEN' 28 Stand-upcomedian en fanatiek hardloper Wouter Monden (39) uit Lopik dompelt zich eens per week onder in een aftakking van de Lek, het liefst na het lopen. „Mijn ideale ochtend bestaat uit opstaan en een kilometer of achttien hardlopen, om te eindi gen in een aftakking van de Lek - zonder sportkleding, in enkel een boxershort. De rivier zelf vind ik smerig. Er staat ook te veel stroming. Te gevaarlijk, ik waag me er niet aan. Ik stap in het water en zit maximaal drie minuten op mijn knieën. Heerlijk. Ik zwem niet eens. Ik noem het 'dippen'. Dit voorjaar ren ik vijf mara thons en in augustus een tocht van 100 kilometer. Veel, dat kun je wel stellen ja, maar niet on haalbaar. IJskoud water heeft een positief effect op mijn spierherstel. Het lukt me daar door om vaker te trainen en langere afstanden te lopen. Twee jaar geleden heb ik een workshop van Wim Hof ge volgd, The Iceman. Dat was de eerste keer dat ik in een ijsbad stapte. De spanning gierde door mijn lichaam, ik was vooral ook nieuwsgierig. Ik ben er nooit meer mee gestopt. Win- terzwemmen werkt verslavend. Ik schrik ook niet meer van de kou. Ik doe gerichte ademha lingsoefeningen en binnen enkele minuten ben ik rustig, relaxt. Het enige ongemak dat ik ervan heb, is dat moment dat je eruit komt: als man zijnde stap je niet heel trots uit het water, als je begrijpt wat ik bedoel. Na afloop komt er een rust over me die me dagen ver kwikt. Sinds ik dit doe, kan ik mijn ademhaling in het dagelijks leven beter onder controle houden. Ik heb misofonie, een aandoening waarbij specifieke geluiden woede kunnen oproe pen. Als nu iemand soep slurpt, schiet ik niet meer uit mijn slof, maar weet ik de rust te bewa ren. Ook tijdens een voorstel ling komt het van pas. Roept iemand iets naars vanuit de zaal? Prima, ik besteed er geen aandacht aan.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 116