Het is weer tijd/Om op te staan Maar ik heb geen zin (hij heeft geen zin) Om naar mijn baas te gaan Met mijn blote voeten op het koude zeil Ik heb geen zin/om op te staan GUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. Tekst uit Ik heb geen zin om op te staan van Het* Hoeveel liedjes zouden er over de liefde zijn geschreven? Een miljoen? Dit lijkt mij een zeer voorzichtige schatting. Als je in een romantisch turbulente fase zit (net verliefd, net verlaten - u kent het wel) gaan al die liedjes erin als koek. Dan is het alsof elk romantisch of dramatisch liedje speciaal voor jóu geschreven werd. Maar in de sleur van alledag kun je je afvragen of de liefde echt zo'n bijster interessant onderwerp is. Hoeveel liedjes zijn er daarentegen ge schreven over de hel van het opstaan? Ik vermoed dat die op de vinger van één hand te tellen zijn. Terwijl een lied als Ik heb geen zin om op te staan van de Amsterdamse cult- formatie Het toch een emotie verwoordt die vrijwel iedereen, elke ochtend weer, in hevige mate doorvoelt. Het lied dateert uit 1965, maar voelt nog kakelvers - het zou ook van eergisteren kun nen zijn. In het lied horen we een chagrijnige zanger en een chagrijnig achtergrondkoortje aan het woord. Zanger: 'Ik heb geen zin, om op te staan. Ik heb geen zin Koortje: '...hij heeft geen zin...' Zanger: '...om naar mijn baas te gaan. Met m'n grote voeten op het koude zeil Koortje: met zijn grote, blote voeten op het koude zeil.' Dit is de tragiek van het leven. Verwoord in een paar simpele regels. Helaas is er nog geen manier uitgevonden om opstaan makkelijker te maken. In de wereld zijn twee menssoorten te onder scheiden: de snoozers en de niet-snoozers. Die laatste categorie springt bij het afgaan van de wekker meteen uit bed, al is het tegen heug en meug, om aan de dag te beginnen. Ik denk dat iedereen diep van binnen een niet-snoozer zou willen zijn. De snoozers spelen een spel met zichzelf: als de wekker gaat, drukken ze de snoozeknop in, waardoor hij even stil is, en een minuut of zeven, acht of negen later weer afgaat. Zo geven zij zich zelf steeds even respijt om het onvermij delijke onder ogen te zien: dat ze uit bed moeten. De wetenschap is geen fan van snoozen, al lopen de meningen uiteen over het schade lijke effect ervan. Het is bekend dat onze slaap zich in verschillende cycli voltrekt. Word je gewekt uit een diepe slaap, dan voel je je erg suf. Als je de snoozeknop indrukt en weer in slaap valt, zou je wéér op een ongun stig moment wakker kunnen worden, waar door je jezelf eigenlijk opnieuw martelt. Maar volgens Nederlands slaaponderzoek is de schadelijkheid hiervan helemaal niet bewe zen. De conclusie: rustig, geleidelijk aan wakker worden is het gezondst. Helaas gebeurt dat alleen in een ideale wereld. De grauwe reali teit is: uit je slaap gerukt worden en dan met je grote blote voeten het koude zeil op moe ten. Zoals Het al zo schrijnend bezong. r& Gijs Groenteman Volgende week vraagt Pieter zich af wat Henk Westbroek precies bedoelt met zijn liedje Zelfs je naam is mooi. Volgens slaap- onderzoeker Marijke Gordijn van de Rijksuniversiteit Groningen is geleidelijk wakker worden met een wekkerlamp te verkiezen boven gewekt worden door een lawaaiige radio met snoozefunctie. Het lichaam zelf wakker laten worden, zonder wekker, is het gezondst. We slapen in cyclussen van 90 a 100 minuten. Aan het einde van zo'n cyclus, als je dus genoeg hebt geslapen, word je vanzelf wakker. Je lichaamstemperatuur stijgt, net als je cortisol- niveau (stresshormoon). Zonder snoozen je bed uit? Misschien heb je iets aan een Clocky. Dit is een wekker op wieltjes die zich ergens in de kamer verstopt om te voorkomen dat je op de automatische piloot de snooze-knop indrukt. Volgens onderzoek van de Amerikaanse St. Lawrence University halen studenten die ochtendmens zijn en na het afgaan van de wekker uit bed springen betere cijfers dan notoire avond mensen, snoozers en uitslapers. ja, Het is inderdaad de naam van de band ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 113