'Als ik niet bij De Kwèkers zou zitten, zou ik geen vrienden hebben' Zo hecht als Berghem is, zo hecht zijn De Kwèkers, zegt Brands. ,,We zijn meer dan een vriendengroep, het voelt als fami lie. We zien elkaar ook veel buiten carna val.'' Rens Kluijtmans: ,,We hebben alle maal verschillende karakters, maar we ken nen elkaar door en door. Ruzie? Nooit. Wel meningsverschillen. Maar die praten we uit en daarna gaan we door.'' Electroman Jasper Gremmen, die met zijn 32 jaar een van de oudere leden is en daarom 'opa' wordt genoemd: ,,Als ik niet bij De Kwèkers zou zitten, zou ik geen vrienden hebben.'' In een kille loods naast het café worden de figuren voor de wagens gemaakt. In de len, want nergens in het dorp is een ruimte die het complete bouwwerk kan bergen. Het is in de loop der jaren bijna lopende- bandwerk geworden. Eerst gaat 'vormer' Stefan aan de slag, dan volgt 'gazer' Mark, vervolgens bepaalt lampenzetter Rens de plaats van de verlichting en wordt Jaspers lichtplan uitgevoerd. Als alle kabels en lei dingen zijn weggewerkt en getest, worden de figuren beplakt met tonnen papier- maché, gemaakt van oude telefoonboeken en behanglijm. Daarna wordt er geschil derd. Is een onderdeel klaar, dan verhuist het naar de opslagloods. Pas morgen worden alle delen in elkaar gezet en zien de bouwers voor het eerst het eindresultaat. ,,Dat is voor ons ook altijd spannend'', zegt Rens Kluijtmans. ,,We we ten nooit zeker of het past zoals we hebben bedacht.'' Soms moet er alsnog wat worden gelast of geslepen, maar tot dusver is het altijd goedgekomen. De meeste Kwèkers genieten van de op tocht. Brands niet. ,,Ik ben altijd bang dat iets kapotgaat. Het is niet erg als we verlie zen van een mooiere wagen. Dat is dan ver diend. Maar het zou balen zijn als we verlie zen omdat de techniek ons in de steek laat.'' De optocht vormt zowel het hoogtepunt als het eindpunt van een hectische periode. De Kwèkers zijn nog een paar weken bezig met de sloop, maar dan houdt het op. Brands: ,,Een raar gevoel. Dan val ik in een zwart gat en heb ik ineens tijd over. Fijn voor het thuisfront, maar intussen denk ik: na de zomer mag ik weer.'' 22 Chris Vos (onder) schildert aan een figuur van Studio Sport (foto rechts). Stefan Brands: 'Hierna val ik in een zwart gat en heb ik ineens tijd over.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 110