LULL Plasterk: 'Voor elke Tesla lijden bejaarden kou' Vergoeding slachtoffers van geweld in jeugdzorg 10 NIEUWS JW BN'ERS LIEF EN LEED André, Bridget én Monique veroorzaakten een nieuwsstorm die een groot deel van het land bezighield. Waarom blijven we ons toch verlekkeren aan het gekonkel van onze BN'ers? Het antwoord: we kunnen er écht weinig aan doen. Het Nederlandse elektriciteitsnet werk moet flink verzwaard worden om de komende tien jaar 1,7 mil joen openbare laadpalen te plaatsen en 1,5 miljoen huizen van het gas af te halen. Netbeheerder Stedin ver wacht dat de energierekening van Nederlanders daardoor met mini maal enkele tientjes per jaar zal stij gen. 'Als dit bericht klopt, gaan alle huishoudens tientallen euro's meer betalen doordat één Tesla-rijder meer energie slurpt dan tien huis houdens', foetert PvdA'er Ronald Plasterk op Twitter. 'Dat zijn dus enorme asocialen. Voor elke Tesla zitten honderden bejaarden met fleecedekens kou te lijden.' Plasterk was tussen 2012 en 2017 minister van Binnenlandse Zaken. Zijn tweet wordt massaal gedeeld. Ook in de Tweede Kamer reage ren politici verontwaardigd. Groen Links-Kamerlid Tom van der Lee wil niet dat de miljardeninvesterin gen van netbeheerders direct wor den doorbelast naar burgers en be drijven. ,,Dit kan veel beter worden gefinancierd uit het zogenoemde Wopke-Wiebesfonds'', zegt Van der Lee, verwijzend naar een nieuw investeringsfonds dat het kabinet later dit jaar presenteert. PVV-leider Geert Wilders noemt het in Kamervragen 'te schandalig voor woorden dat de energiereke ning van huishoudens verder zal stijgen om de Teslarijdende grach tengordelelite van D66 en de warmtepompfanatiekelingen van GroenLinks van genoeg elektrici teit te kunnen voorzien'. Voorbarig Minister Eric Wiebes van Economi sche Zaken en Klimaat noemt de voorspelling van netbeheerder Ste- din 'voorbarig'. ,,De komende jaren zit er echt geen verhoging van en kele tientjes voor netverzwaring aan te komen. Dat is gewoon niet aan de orde.'' Volgens Wiebes zijn de investeringsplannen van de net beheerders 'nog niet getoetst'. „Ver der hou ik heel goed in de gaten hoe de energierekening zich ontwik kelt'', aldus de minister. ,,De ener gienota moet betaalbaar blijven.'' sen met een lichte verstande lijke beperking, blinden- en doveninstituten, gesloten (jus titiële) jeugdzorg en opvanglo- caties voor alleenstaande min derjarige vreemdelingen. De schadevergoeding komt er in reactie op het rapport van de commissie De Winter, dat vorig jaar juni werd gepresenteerd. Daarin staat dat een aanzienlijk percentage van kinderen die sinds 1945 in jeugdzorginstel lingen of pleeggezinnen verble ven, onvoldoende beschermd was tegen fysiek, psychisch en seksueel geweld. igenlijk is Bridget Maas land gewoon de buur vrouw die je gedag zegt als je haar toevallig tegen komt met de boodschap pen. Marco Borsato is de leraar van je zoontje op de basisschool. En Yo- lanthe Cabau van Kasbergen is het mooiste meisje van het dorp, dat je af en toe tegenkomt in de supermarkt. Dat is natuurlijk niet echt zo, maar het is wat televisie en internet met onze hersenen doen, zegt psycholoog Daisy Gubbels, volgens haar website 'pionier in de artiestenpsychologie'. Ons brein heeft geen aparte vakjes voor onze eigen kennissen en vrienden en mensen die we le ren kennen via bewegend beeld op tv of sociale media, zegt ze. Kom je een BN'er op straat tegen, dan heb je écht het idee datje diegene kent, ook al heeft hij of zij jou nog nooit gezien. Als zo'n celebrity iets mee maakt in zijn leven - André Hazes en Bridget die na een paar maanden vol amoureuze Instagramfoto's het bijltje erbij neergooien, het huwelijk van Marco Borsato en zijn Leontine dat op de klippen loopt, Yolanthe die misschien een nieuwe vlam heeft - voelt het voor ons als sappig nieuws over een goede bekende. ,,Mensen zijn nu eenmaal nieuwsgierige we zens", zegt Gubbels. ,,We vinden het interessant om te roddelen. En als mensen die succesvol en bekend zijn onderuit gaan, voelt dat voor ons be vredigend.'' Celebrity's, ontdekten de 'sterren kundigen' die het wetenschappelijk onderzochten, zijn in de ogen van de normale sterveling gewoon en bui tengewoon tegelijk. Aan de ene kant I vertonen ze heel menselijk gedrag waar we lekker onze eigen gedachten over het leven aan kunnen spiegelen. Zo van: kan dat wel, die Bridget met zo'n jonge man? Of: die Katja (achter naam niet nodig), 44 en zwanger, is dat niet te oud? Voetstuk Anderzijds is daar die buitengewone kant aan sterren die we razend aan trekkelijk vinden. ,,We moeten ze kunnen bewonderen. Anders hebben we ook geen reden om ze onze aan dacht te geven'', zegt Jaap Kooijman, mediawetenschapper aan de Univer siteit van Amsterdam. Artiestenpsy choloog Gubbels: „Bekende mensen bereiken in hun leven dingen die wij niet bereiken. Dat maakt hen interessant. Dat zij succes heb ben, geeft ons het perspectief dat we dat ook kunnen." En dus doen we twee din gen met onze BN'ers: we zet ten ze op een voetstuk en kij ken tegen ze op, maar verlek keren ons tegelijk aan allerlei privédetails die we zelf nooit met de buitenwereld zouden delen. Sabine Wendel, beroemd geworden door haar deelname aan de legendarische eerste editie van Big Brother in 1999, beschrijft wat haar overkwam toen ze het huis verliet. „Aan de ene kant was er alle aandacht. Iedereen kijkt naar je, je naam wordt genoemd in de media. Dan ga je op een gegeven moment echt denken dat je een beetje belang rijk bent, dat is heel tricky. Tegelijk wilden wildvreemde mensen allerlei persoonlijke dingen van me weten. Ze vroegen alles, zonder gêne, overal waar ik kwam: heb je een relatie, waarom ben je single, enzovoorts. Dat vond ik enorm heftig.'' Zo heftig, dat ze er een boek over aan het schrijven is. ,,Daar staan ge- zaterdag 22 februari 2020 GO Oud-minister Plasterk twittert dat 'één Teslarijder meer energie slurpt dan tien huishoudens'. foto anp Het nieuws dat de energiereke ning mogelijk tientallen euro's stijgt door de explosieve groei van laadpalen en warmtepom pen, leidt tot boze reacties in de politiek. Oud-minister Ronald Plasterk noemt rijders van elek trische auto's 'enorme asocia- len'. Peter Winterman Den Haag DEN HAAG Slachtoffers van geweld in de jeugdzorg krijgen allemaal 5000 euro ter finan ciële tegemoetkoming. Dat schrijft het kabinet aan de Tweede Kamer. Het betreft kin deren die aantoonbaar gebukt gingen onder fysiek, psychisch en seksueel misbruik. In aanmerking komen slachtof fers die als kind onder verant woordelijkheid van de overheid zijn geplaatst in tehuizen, de re sidentiële jeugdzorg, de pleeg- zorg, in de Jeugd-GGZ en vroe ger zelfs enkele malen in de psy chiatrie, instellingen voor men- De zucht om te roddelen is van alle tijden Chris van Mersbergen Amsterdam Multatuli liet zich portretteren door César Mitkiewicz, destijds de beste fotograaf van Brussel, maakte daar afdrukken van met zijn handtekening en een spreuk erop en liet die verspreiden. FOTO CÉSAR MITKIEWICZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10