'Het was geweldig te winnen van De Dürzetters m die met kippengaas de figuren hun basis vorm geeft. Ook geen geringe klus: dit jaar gaan er 36 rollen gaas van elk 50 meter doorheen, samen goed voor 1800 meter. De wagen waarmee De Kwèkers de kroon op hun werk willen zetten, is de grootste in hun zeventienjarig bestaan. Drie karren van in totaal 32 meter lang en 11 meter hoog, voorzien van twaalf enorme beschilderde figuren, verlicht door honderden lampen en spotjes, voorzien van tv-schermen, draaiplateaus en bewegende delen en - uiteraard - een perfecte geluidsinstallatie. Onder meer een surfer, een bokser, een hockeyer, een waterpoloër, een motorrijder en een basketballer verbeelden het thema van dit jaar: sport. Het ontwerp is tot stand gekomen door veel praten en schetsen en net zo lang rond de tafel zitten tot iedereen het ermee eens was. Sinds vorig jaar zomer werken ze aan hun schepping. Zeker de laatste maanden is het alle hens aan dek. Elke avond na de werkdag en elk weekend klussen. ,,Vaak tot één uur 's nachts'', zegt Brands. ,,In het weekend blijven we geregeld slapen.'' Tja, dat kost veel tijd en energie, beaamt hij. ,,Vooral tegen het einde wordt het zwaar." Zijn vriendin vindt het niet altijd even leuk dat hij zo vaak van huis is, zeker niet nu ze zwanger is. Maar, zegt hij: ,,Ze begrijpt het wel.'' Want Brands mag dan zelf niet zo'n grote liefhebber zijn, carnaval lééft onder de tien duizend inwoners van Berghem, een hechte gemeenschap met een bloeiend verenigings leven, waaronder diverse carnavalsvereni gingen. Jaarlijks hoogtepunt is de verlichte optocht 's avonds op de zondag van carna- val, de oudste uit het land. Bezoekers van heinde en verre vergapen zich eraan. Van de 34 leden van De Kwèkers - nie mand weet meer wie die naam heeft be dacht - kennen de meesten elkaar van de inmiddels opgedoekte rooms-katholieke basisschool Sint Joseph. Traditiegetrouw lopen ook scholieren mee in de jaarlijkse optocht. De Kwèkers begonnen als loopgroep, bouwden eerst kleine maar allengs grotere en mooiere wagens en wonnen daarmee in 2018 voor het eerst de hoofdprijs voor de grote wagens. ,,Het was geweldig om te winnen van 't Smidje Cor ök en De Dür- zetters. Vroeger keken we tegen ze op.'' 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 108