Daar gaan we voor, want dit is de laatste keer dat we zo'n grote wagen bouwen.'' Brands: ,,We zijn bijna allemaal eind 20 en komen in een andere levensfase. We gaan trouwen of samenwonen en krijgen kinderen. We hebben er straks de tijd niet meer voor. We blijven wagens bouwen, maar niet meer zo groot. Dus nu moet het gebeuren.'' In de als bruin café ingerichte ruimte in een loods op het terrein van transport bedrijf Theo van de Camp Oss werkt het bouwteam een snelle maaltijd naar binnen: pizza. ,,Sorry, we zijn direct uit ons werk hierheen gekomen en hebben nog geen tijd gehad om te eten'', zegt Mark Willems (27), Voor de derde keer op rij hoopt jon- gerencarnavalsvereniging De Kwèkers de hoofdprijs in de wacht te slepen tijdens de lichtjesoptocht van Het Knollenrijk, zoals Berghem, bij Oss, deze dagen heet. Maan denlang klussen aan een praalwagen die de grootste en mooiste moet worden en toch zegt Stefan Brands (27) met een stalen ge zicht: „Carnaval doet me niets. De optocht vind ik pas leuk als hij is afgelopen en alles goed is gegaan.'' Opvallende woorden voor een man die minstens vijf maanden per jaar elke avond en elk weekend bouwt aan wat wéér de meest imponerende wagen van het dorp moet worden. En dat al jaren achtereen - hij deed al mee op zijn 11de. Brands wordt dan ook minder gedreven door liefde voor carnaval dan door de kameraadschap en saamhorigheid die hij vindt bij De Kwèkers. Dat hij de minst dankbare taak van het bouwteam heeft, deert hem niet. Zijn uit betonijzer opgebouwde staketsels gaan schuil onder de figuren waarmee ze con currenten als De Dürzetters en 't Smidje Cor ök willen verslaan. Zonder zijn buig en laswerk zouden de figuren als een plum pudding in elkaar zakken en kunnen De Kwèkers fluiten naar de felbegeerde prijs. ,,Dat kunnen we niet laten gebeuren, zeker dit jaar niet'', zegt Rens Kluijtmans (27), de lampenzetter ('Ik bepaal waar de lampen moeten komen, anderen sluiten ze aan'). ,,We zijn twee keer op rij eerste gewor den bij de grote wagens. Als we weer win nen, mogen we de wisselbeker houden. Lasser Stefan Brands legt de laatste hand aan de creaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 106