Ontslagen politiechef in ondergoed naar huis Moordverdachte proces Caloh Wagoh vrijgelaten Huisvrouwenvakbeurs noemen we 75 edities later 8 NIEUWS KORTING HUISHOUDBEURS JUBILEUM Suf? Ruim 200.000jaarlijkse bezoekers van de Huishoudbeurs denken daar heel anders over. De naam dekt de lading al lang niet meer. De 75ste editie begint morgen. De huidige en voormalige beursmanager aan het woord over dit oer-Hollandse fenomeen. CROYDON Richard Lee was tot eergisteren de politiechef van Croydon, een dorpje in het Ame rikaanse New Hampshire. Toen kreeg hij te horen dat zijn eenkop- pige politiedepartement werd op gedoekt en dat hij meteen zijn uni form en dienstwagen moest inleve ren. En zo geschiedde: Lee wan delde prompt in zijn onderbroek door de sneeuw naar huis. Richard Lee had niet verwacht dat hij zélf op de agenda stond tij dens de gewone gemeenteraads vergadering dinsdagavond. ,,Uit het niets werd een motie ingediend om de politiedienst te ontbinden'', re ageert Lee. ,,Ik kreeg te horen dat ik mijn autosleutels moest inleveren en ook onmiddellijk mijn badges, uniform en andere uitrusting.'' De voormalige politiechef begon zich daarop uit te kleden. „Wat ben je aan het doen?'', vroeg iemand. „Jullie zeiden 'meteen', dit is met- een'', antwoordde Lee. ,,Ik zei hen 'tot ziens' en stapte de deur uit in mijn ondergoed.'' Lee droeg enkel een onderbroek, zijn boots en een hoed. Iemand verwittigde zijn vrouw. Zij kon haar man onderweg met de auto oppikken, zodat hij niet helemaal te voet door de sneeuw naar huis moest. Lee was twintig jaar lang politie chef in het kleine Croydon. Daar voor was hij 25 jaar agent geweest in het naburige Newport, waar hij ook woont. In 2016 kwam er een nieuw gemeentebestuur en sindsdien ver liep de samenwerking met Lee in een gespannen sfeer. In maart was het gemeentebestuur al eens van plan geweest het politiedeparte ment te ontbinden en de politio nele taken over te dragen aan een naburige gemeente, maar toen kwamen de inwoners van Croydon in opstand. Uiteindelijk mocht Lee toch blijventot deze week. AMSTERDAM Roël T., verdacht van de moord op Justin Jap Tjong, de man die een vergismoord had uitgevoerd in Utrecht januari 2017, komt op vrije voeten. De rechtbank vindt dat het Openbaar Ministerie de verdenkingen tegen T. niet dui delijk genoeg heeft gemaakt en laat hem dus vrij. De 57-jarige T. is een van de ver dachten in het moordproces rond motorclub Caloh Wagoh. Het pro ces, Eris genaamd, gaat in totaal over elf moordopdrachten, gericht op zestien mensen, waarvan er vijf ook daadwerkelijk zijn uitgevoerd. Daarnaast draait het onderzoek ook nog om onder meer het beschieten van een woning, mishandeling en vuurwapenbezit. Het Openbaar Ministerie liet we ten dat de eind vorig jaar opgepakte Ridouan Taghi in Eris wordt gelinkt aan in totaal negen liquidatieop drachten, waarbij drie mensen daadwerkelijk zijn vermoord. Taghi is echter geen verdachte in dit pro ces. Nicole Babay ging in 2008 aan de slag als 'baas' van de Huishoud beurs. Eén ding werd haar op het hart gedrukt: verander nooit de naam. ,,Terwijl die naam de la ding absoluut niet dekt. We zijn ooit begonnen als vakbeurs voor de Nederlandse huisvrouw, maar het draait al lang niet meer om al leen maar huishoudelijke appara tuur. Het is een lifestyle-event geworden. Toch zullen we onze naam niet snel veranderen, want er zijn weinig beurzen die zo be kend zijn als die van ons. Ik weet ook zeker dat het bezoekers kost. Dat verkeerde beeld neem ik voor lief, je zult altijd een groep hou den die ons evenement nooit zal bezoeken. De mensen die wel ko men, weten beter'', aldus beurs- manager Babay. In de kantoortoren van de RAI in Amsterdam, sinds 1955 thuis basis van de Huishoudbeurs, ont staat hilariteit als Nicole Babay en haar voorgangster Clementine van Meer ontdekken dat ze op de zelfde middelbare school in Lo- chem hebben gezeten. „Kennelijk een goede basis voor een carrière bij deze beurs'', constateert Van Meer. Eerste vrouw De Amsterdamse was beursma- nager van 1984 tot 2000. ,,Ik was de eerste vrouw die deze functie kreeg. Kun je nagaan, een beurs die zo op vrouwen is gericht, werd jaren geleid door mannen. In die tijd realiseerde ik me dat overigens niet, ik vond het ken nelijk normaal. Vrouwen werkten in die periode ook veel minder, dat is allemaal veranderd.'' Van Na afloop hebben vrouwen gemiddeld 7 kilo shopbagage in hun tas zitten Meer trof een beursvloer aan waarbij 'veel door elkaar stond'. ,,Ook waren er weinig merken aanwezig, het leek - klinkt mis schien wat denigrerend - meer op een grote markt.'' Tijdens haar eerste beurs in 1984 was er wel een belangrijke introductie: de magnetron. ,,Dit apparaat was ideaal voor vrouwen die werkten en minder tijd hadden om uitge breid te koken. Het was een teken des tijds.'' De Huishoudbeurs werd zeker in de beginperiode gebruikt als hét podium waar fabrikanten hun nieuwste apparaten demon streerden. Koelkasten, wasmachi nes, keukenmachines, aardappel schilmachines en de afwasma chine waren er in de jaren 50 en 60 voor het eerst te zien. Platforms Huidig beursmanager Nicole Ba- bay is jaloers op die voormalige status. ,,Tegenwoordig hebben merken zoveel meer platforms waar ze hun nieuwste product kunnen laten zien, ze wachten niet meer speciaal op de Huis houdbeurs.'' Haar voorgangster merkt op dat sommige merken de beurs nog steeds zien als belang rijke 'vitrinekast' om met novitei ten te komen. „Merken als Quoo- ker (de kokendwaterkraan, red.) en Babyliss (haarverzorging) zijn bij ons als eerste getoond. Ik her inner me Henri Peteri, uitvinder van de Quooker, nog goed. In 1990 stond hij in driedelig pak op de beurs met zijn eerste Quoo- kers. Hij zag eruit als een profes sor! Inmiddels verkopen ze dui zenden van die waterkranen per dag.'' Van Meer zag in haar tijd een duidelijke verbreding van het beursaanbod. ,,Als werkende vrouw vroeg ik me af wat ik graag zou willen zien. Dat verschilde van interieur en design tot huis dieren. Ik dacht ook vanuit man nen. Vandaar dat er ook aandacht was voor doe-het-zelf en beveili ging.'' Babay herkent deze trend. ,,Je kunt mensen niet langer in al- 6,8 of 15 dagen all-inclusive in 4*-hotel op Rhodos GRATIS REIS- PORTEMONNEE vrijdag 21 februari 2020 GO event Sanne Schelfaut Amsterdam - 3* Nicole Babay (l) en Clementine van Meer. FOTO MARCO OKHUIZEN -Nicole Babay, beursmanager hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 Island Resorts Marisol Hotel V 5,7 of 14 overnachtingen incl. ontbijt V Retourvlucht Rhodos transfer van en naar hotel V Dagelijks Lunch- en dinerbuffet, snacks en geselecteerde dranken Hotel op 100 m. van het strand per boeking per persoon Boek t/m 2 maart AL MEER DAN 350 GEGARANDEERDE VERTREKDATA Boek nu op oad.nl, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisadviseur Actievoorwaarden: zie oad.nl/Voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8