7 Verontwaardigde reacties op plan om verkoop rookwaren in te perken 'Dit hadden ze veel eerder moeten doen' Lichte paniek en boosheid bij supermarkten en pompstationhouders in Nederland: de goudmijn tabak dreigt te verdwijnen uit de schappen. Miljarden euro's sluizen weg, waar trekt de roker nu naartoe? Het nieuws dat deze krant gisteren naar buiten bracht, sloeg in als een bom in de wereld van supermarkten en tank stations: de verkoop van sigaretten moet daar komend jaar naar nul. Daarover dient het kabinet een deal te maken met de moederbedrijven, vindt een ruime Kamermeerderheid. Een klap vol in het gezicht van vooral supermarkten, waarvan Jumbo-baas Frits van Eerd onlangs nog zei 'dat ze nooit zullen stoppen met tabak, zolang de wet niet wordt gewijzigd'. ,,Dit is onfatsoenlijk bestuur'', reageert René Roorda, algemeen directeur van het Centraal Bureau Levensmiddelen. ,,De inkt van het preventieakkoord is nog niet droog of we worden hiermee over vallen. Laten we alsjeblieft eerst die afspraken eens netjes uitvoeren'', verwijst Roorda geïrriteerd naar het akkoord dat de supers onder meer opdraagt sigaretten uit het zicht te halen. Dat de supermarktbranche een zware klap vreest, blijkt uit tal van cijfers. Al neemt het aantal rokers gestaag af, de felle anti-tabakscam pagne is in het voordeel van Albert Heijn, Jumbo, Spar, Dirk, Plus en al die andere supers. Hun omzetcijfers over tabak houden ze altijd geheim, maar hun totale sigarettenomzet stijgt jaar na jaar. In 2018 werd de 'magische grens' van 2 miljard euro gepasseerd. Vorig jaar kwam daar alweer 62 miljoen bij: tabak bracht bijna 2,1 miljard in de kassa. Dat is 6,2 procent van de omzet, blijkt uit cijfers van marktonder zoeksbureau IRI. ,,Net zoveel als bijvoorbeeld verse groente'', zegt Sjanny van Beekveld van IRI. ,,Alsof je de hele groenteafdeling in één keer weghaalt.'' Nog een veelzeggend cij fer: in de jaarlijkse Merken Top 100 Alsof je de hele groenteafdeling in één keer weghaalt van Foodmagazine staat Marlboro steevast op nummer 1, met een stij gende omzet: het merk is goed voor 477 miljoen. Hoge omzet De strijd tegen tabak voert de omzet juist alleen maar op. De prijs gaat almaar omhoog en de roker kan op steeds minder plekken terecht. Kruidvat en Trekpleister kondigden in 2018 dapper aan te stoppen met tabak en dat is sinds dit jaar ook een feit. Maar ook Lidl is - als enige van de grote supermarktketens - aan het afbouwen, met de kanttekening dat deze super alleen onrendabele merk- loze sigaretten verkocht. Nog maar drie weken geleden was groot in het nieuws dat de NS de verkoop van sigaretten in de kiosken stopzet. Prachtig nieuws voor de supers. Organisaties als KWF en Longfonds probeerden al zo vaak de supermarkten over te halen de sigaret in de ban te doen, maar de gezondheidsclubs kregen steevast te horen: rokers komen naar de super markt voor sigaretten en nemen dan gelijk boodschappen mee. Dus wie stopt met sigaretten, stuurt een kwart van zijn klanten naar de con current. ,,Het beste is als alle super markten tegelijk moeten stoppen'', zegt Mischa Stubenitsky van KWF. De motie van CDA en Christen Unie is dus vooral gericht op super markten. Overal worden nieuwe supers - groot en klein - uit de grond gestampt, nieuwe verkooppunten van tabak in de buurt. De 1500 ta baksspeciaalzaken (inclusief Primera en 60 tot 70 Bruna-winkels) hebben er last van. Maar dMr mag je straks nog wel sigaretten halen. Kraaien de speciaalzaken dan nu de victorie? Nee, zegt Janwillem Burgering van de tabaksbranche. ,,Ik vrees voor een vergunningstelsel dat wij echt alleen nog tabak mogen verkopen en niets anders, zoals drank in slijterijen. Maar puur om te over leven, verkopen veel winkels uit onze branche juist andere diensten en artikelen. Moet je dan nu helemaal terug naar alleen tabak terwijl ieder een ziet dat die omzet daalt? Straks koopt de roker massaal in het buiten land voor een jaar. Het is allemaal niet zo eenvoudig en echt econo misch onverantwoord.'' vrijdag 21 februari 2020 SIGARENVERKOPER De verkopers van Van Dalen Cigars in Rotterdam zijn blij met het plan om de verkoop van tabak bij supermarkten en tankstations nog vol gend jaar te verbie den. ,,Dit hadden ze veel eerder moeten doen. Sigaren en si garetten horen niet thuis in een super markt, en ook niet in een tankstation", vinden manager Roderick Corver en zijn collega Paul Snijders (foto). „Des noods gaan we terug naar een vergunning stelsel, zoals dat vroeger bestond. Laat mensen die erin gespecialiseerd zijn maar hun best doen om een product als dit te verkopen.'' Kijk op de site bij /video Tabakszaak blij met nieuwe regels 'Supers verliezen 6,2 procent van hun omzet door tabaksban' Victor Schildkamp Leidschendam —Sjanny van Beekveld, marktonderzoeksbureau IRI Veel rokers zouden naar de supermarkt komen voor sigaretten en dan meteen hun boodschappen doen. Die klandizie lopen de supers straks mis. FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7