Stikstofcijfers Zuivelfonds overtuigen niet VVD boos over dwangsom bij verbod op kookgas 5 Alternatief voor RIVM-rapport waarbij onder meer de bevolking van Marokko, Tunesië en Algerije moet worden vernietigd.' Hij komt onder meer tot die conclusie nadat hij, zo schrijft hij, getuige was van een bankoverval en op het politiebureau werd geconfronteerd met fotokaarten van potentiële verdachten, vooral allochtonen. Rechts-extremistisch geweld is een groeiend probleem in Duitsland. Vorig jaar werd politicus Walter- Lübcke in de tuin van zijn woning doodgeschoten door de extreem rechtse Stephan E. In oktober schoot een man met antisemitische motie ven twee mensen dood bij een syna goge in Halle. De Duitse terrorismedeskundige Peter Neumann omschrijft de dader en zijn manifest als 'een ideologisch- psychologisch mengsel dat helaas steeds vaker voor lijkt te komen'. Een giftig mengsel van (online) ideologie, psychische problemen en een ver wrongen vrouwbeeld. Onvrijwillig single Neumann plaatst Rathjen (43) ook in de hoek van de incels (involuntarily celibate): mannen die onvrijwillig single zijn en dat de vrouwen op deze wereld verwijten. Verklaarde incels hebben de afgelopen jaren meerdere aanslagen gepleegd in de VS, uit boos heid op de samenleving. Rathjen schrijft in zijn manifest dat hij de afge lopen achttien jaar bewust geen rela ties met vrouwen aanging. 'Ze bevie len me niet, ik stel te hoge eisen. Ik had voor een minder goed uitziende vrouw kunnen gaan, maar wilde geen compromis sluiten.' Hij schrijft dat hij ook geen partner wil omdat hij wordt gevolgd door de eerder genoemde geheime dienst. Dat 'volgen' heeft hij naar eigen zeggen ook drie keer bij de politie gemeld, maar die stuurde hem weg. Een van de mensen die Rathjen doodschoot, was zijn moeder. Zij werd in zijn huis gevonden. Waarom hij haar doodde, is nog onbekend. Terrorismedeskundige Neumann ziet ook verschillen met recente extreemrechtse aanslagplegers. Dat waren jonge mannen die actief waren op 4chan of8chan en in hun manifes ten verwezen naar 'memes', internet- grappen, die populair zijn onder rechts-extremisten. ,,Deze man lijkt eerder iemand die de hele nacht video's over complottheorieën heeft zitten kijken op YouTube.'' Er is nog een verschil. Recente aanslagplegers, zoals die van El Paso en Christchurch, lieten zich daarna arresteren. Ze gebruiken hun rechts zaken om hun boodschap te versprei den. Rathjen schoot zichzelf dood in zijn eigen huis na zijn moorddadige tocht door Hanau. Het Mesdagfonds richt zijn pijlen nadrukkelijk op een taartdiagram uit het stikstofrapport van de com- missie-Remkes. Daarin staat dat de landbouw verantwoordelijk is voor 46 procent van de stikstofneerslag in Nederland. Dat is fors meer dan andere sectoren, zoals het wegver keer (6 procent) en de industrie (1 procent). Het plaatje circuleerde de afgelopen maanden veelvuldig in kranten en journaals. De vraagtekens die het Mesdag fonds bij dit plaatje plaatst, zijn niet onterecht. Want, zo bleek, Remkes gebruikte niet de relevantste gege vens. De cijfers uit het taartdiagram geven de gemiddelde stikstofneer slag in héél Nederland weer. En dus niet op de beschermde natuur gebieden waar het in de voort slepende stikstofcrisis om draait. Natuurgebieden Volgens het Mesdagfonds is het stikstofaandeel van de landbouw aanzienlijk kleiner als wél specifiek naar de beschermde natuurgebie den wordt gekeken. Dan zou de stikstofneerslag uit de landbouw 25 procent zijn. Vooral de scheep vaart zou een veel grotere boosdoe ner zijn dan het kabinet en het RIVM nu voorspiegelen. Bij die uitleg hoort een forse dis claimer. Het Mesdagfonds telt alle natuurgebieden mee, niet alleen die stikstofgevoelige. Dat betekent dat grote wateroppervlakken, zoals de Waddenzee en de Zeeuwse delta, flink van invloed zijn op het totaalplaatje. Op water is de invloed van de scheepvaart immers groot, terwijl daar geen boerderijen zijn. Het RIVM berekende eerder de stikstofneerslag in stikstofgevoelige natuurgebieden. In die gebieden is 45 procent van de neerslag afkom stig van de landbouw, stelt het instituut. Dat is maar 1 procentpunt minder dan het landelijke beeld, uit het taartdiagram van de com- missie-Remkes. Politieke partijen plaatsen dan ook vraagtekens bij de conclusies van het Mesdagfonds. ,,Stemming- makerij'', vindt GroenLinks-Ka merlid Laura Bromet. ,,Dit onder zoek is uitgevoerd in opdracht van de boerensector, het verbaast mij niet dat de uitkomsten in het voor deel van de boerensector zijn.'' Ook regeringspartij D66 is niet over tuigd. ,,Er is een verschil tussen een belangenclub en de wetenschap'', zegt D66'er Tjeerd de Groot, die het 'onacceptabel' vindt dat het RIVM wordt aangevallen. Hoorzitting Andere politici nemen de uitkom sten van het Mesdagfonds wél seri eus. ,,Dit toont aan dat het kabinet de verkeerde beslissingen heeft ge nomen'', zegt Thierry Baudet van Forum voor Democratie. Coalitie partijen VVD, CDA en Christen Unie willen een hoorzitting in de Tweede Kamer, waarbij het RIVM kan reageren op de conclusies van het Mesdagfonds. ,,We moeten dit onderzoek serieus nemen'', vindt CDA-Kamerlid Jaco Geurts. Voorman Vogelaar van het Mes dagfonds vindt dat er een parle mentaire enquête naar het stikstof- beleid moet komen. Ook eiste hij gisteren dat de commissie-Remkes terugtreedt en dat premier Rutte excuses maakt aan de boeren. Dat gaat niet gebeuren, meldt een bron rond het kabinet: ,,Het ingezette stikstofbeleid gaat gewoon door.'' ,,Uiteindelijk willen we van het gas af, maar dat moeten we stap voor stap doen'', zegt VVD- Kamerlid Daniel Koerhuis. ,,En we moeten huiseigenaren en huurders dus niet ineens met dwangsommen voor het blok zetten.'' Koerhuis wijst naar de Utrechtse wijk Overvecht- Noord, waar de gemeente be woners probeert over te halen elektrisch te gaan koken. ,,Als ultimum remedium is het in deze proeftuin mogelijk - als er op het einde mensen over zijn die per se op aardgas willen blijven koken - af te dwingen dat ze elektrisch gaan koken'', zegt mi nister Knops. ,,Maar dat mag al leen als andere methodes geen succes hebben gehad.'' VVD'er Koerhuis vindt dat het kabinet hiermee te ver gaat. ,,Ik zie alleen maar bezorgde burgers'', zegt hij. ,,Het kabinet moet een pas op de plaats ma ken. Het is niet effectief om mensen vooraf te dwingen om van het gas af te gaan.'' vrijdag 21 februari 2020 GO zuivering Tobias Rathjen werd dood gevonden in zijn eigen huis, samen met het lichaam van zijn moeder. Op zijn site staat een uitgebreid manifest dat bol staat van de vreemdelin genhaat. PRIVÉFOTO Kijk op de site bij /video Bondskanselier Angela Merkel reageert op de aanslag in Hanau Jan Cees Vogelaar, voorzitter van het Mesdag Zuivelfonds wond er gisteren geen doekjes om: ,,De boeren hebben gelijk, er is een ronduit bezopen stik- stofbeleid.'' Toch slaat zijn on derzoeksteam geen keiharde bres in de RIVM-stikstofcijfers. Lukas van der Storm Peter Winterman Den Haag DEN HAAG Regeringspartij VVD wil dat huiseigenaren en huurders in een aardgasvrije proefwijk niet worden ver plicht om van het gas te gaan. Parkschein automat ihiiiUiH A Forensisch onderzoekers doen hun werk in de twee shishalounges waar de negen doden vielen. Een dag na de aanslag leggen buurtbewoners bloemen neer om de slachtoffers te herdenken. fotos ap, epa, afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5