Hansweert bundelt de krachten Noord-Beveland weert zonnepark waterschap 7 PARKEREN SVRZ Precies om die reden wordt in Hansweert binnenkort een on dernemersvereniging opgericht. ,,We willen de leefbaarheid be houden en waar mogelijk ver sterken", legt initiatiefnemer Je roen van Meel uit. Hij kocht on langs de hervormde kerk aan de Dijkstraat. Hij wil daar apparte menten in maken. ,,Ik zou het ontzettend jammer hebben ge vonden om dit gebouw verloren te laten gaan." De koop van de kerk zette Van Meel aan het denken: wat kun nen we nog meer doen om het vestigingsklimaat en de leefbaar heid te bevorderen, bijvoorbeeld door het stimuleren van toerisme in het dorp? ,,Ik kan het niet al leen, dus heb ik een aantal onder nemers uitgenodigd om over dit onderwerp van gedachten te wis selen." Na twee avonden volgde deze week een grotere bijeen komst, waar dertig bedrijven ver tegenwoordigd waren. ,,Bijna unaniem hebben ze voor het op richten van een ondernemers vereniging gestemd." Van Meel denkt dat de nieuwe club, die later dit jaar wordt opge richt, als gesprekspartner richting bijvoorbeeld de gemeente kan dienen. Maar hij denkt ook aan samen projecten oppakken. ,,Ik noem maar een gek voorbeeld: stel dat we goed vinden voor de leefbaarheid dat er een restaurant of een horecavoorziening wordt opgericht. Waarom zou daar dan één ondernemer in moeten stap pen? We zouden ook allemaal daar een bijdrage aan kunnen le veren en iemand inhuren die dat runt." Bewoners van Dalemhof in Tholen moeten in de toekomst nog steeds gaan betalen om voor de deur te kunnen parkeren, maar dat bedrag wordt waarschijnlijk wel lager dan de 600 euro per jaar die SVRZ in eerste instantie wilde rekenen. De SVRZ was door de toe zichthouder, het College Sanering, verplicht de par keerplaatsen aan te bieden tegen een marktconforme prijs. Na taxa tie rolde daar een bedrag van 600 euro per auto per jaar uit. Maar de toezichthouder trekt door nieuwe wetgeving zijn handen af van dit dossier. Bezwaren Het gevolg is dat SVRZ nu zélf mag bepalen wat het parkeertarief gaat worden. ,,Daar gaan we nu mee aan de slag", zegt woordvoer der Marije Jongepier. Volgens haar neemt de zorginstelling volgende week een besluit per wanneer het betaald parkeren ingaat. ,,Op een bijeenkomst gaan we met de bewoners praten over wat de prijs wordt. Ook de bezwaren die we hebben gekregen zorgen We gaan met de bewoners praten over wat de prijs wordt ervoor dat we opnieuw gaan kij ken." De bewoners van Dalemhof hu ren een woning bij Stadlander. De parkeerplaats bij Dalemhof hoort bij SVRZ Ten Anker en is dus ei gendom van SVRZ. Tot nu hebben de bewoners van Dalemhof daar gratis mogen parkeren, benadrukt Jongepier. ,,Omdat er parkeer plaatsen te weinig zijn voor mede werkers, bezoekers en bewoners van Dalemhof heeft SVRZ naar een passende oplossing gezocht. Door de bewoners van Dalemhof een eigen parkeerplaats te laten huren van SVRZ zijn ze verzekerd van een plekje." Stellages vol glimmende zonnepa nelen. Daar krijgen ze op Noord- Beveland de kriebels van. „We heb ben vorig jaar met elkaar afgespro ken dat de overstap naar duurzame energie niet ten koste gaat van het agrarische en open landschap", zegt wethouder Adrie van der Maas. Een duidelijke afspraak, maar in het ge val van het waterschapszonnepark gaat die regel niet op. Het beoogde perceel bevindt zich namelijk niet op landbouwgrond, maar op het braakliggende terrein bij de water zuiveringsinstallatie aan de Bos dijk. En door de omliggende bos schages zijn de zonnepanelen voor passanten niet te zien. Toch heeft de gemeente het ver zoek van het waterschap afge ketst. „Dit was een lastige kwestie", geeft Van der Maas toe. „Er waren goede argumenten om het wél te doen, maar toch hebben we het te genovergestelde besloten. De zoge heten precedentwerking heeft voor ons de doorslag gegeven. Als we dit zonnepark toestaan, moeten we in de toekomst op allerlei andere plaatsen ook zonneparken toestaan. Zo ontstaat op den duur toch de ge- Het leek ons mooi om de onbenutte ruimte bij de zuivering in Kamperland duurzaam in te vullen vreesde aantasting van het land schap. Er zijn nog genoeg daken waarop zonnepanelen kunnen ko men. Als die vol liggen, gaan we verder kijken." Bij Waterschap Scheldestromen vinden ze het besluit van de ge meente Noord-Beveland jammer. „Het leek ons mooi om de onbe nutte ruimte bij de zuivering in Kamperland een duurzame invul ling te geven", zegt woordvoerder Diana van Minnen. Dat plan ligt er overigens niet al leen voor de Bosdijk. Het water schap wil op allerlei eigen terreinen en gebouwen zonnepanelen neer zetten om energie op te wekken voor eigen gebruik. Een project waar Scheldestromen 4,4, miljoen euro voor uittrekt en wat er uitein delijk toe moet leiden dat de orga nisatie zich in 2025 'energieneu traal' mag noemen. Het 'nee' vanuit Noord-Beveland brengt dat doel volgens Van Min- nen niet in gevaar. „We hebben bij meer gemeenten een aanvraag neergelegd. Waar de zonnepanelen uiteindelijk precies komen te lig gen, kunnen we pas in kaart bren gen als we vanuit de verschillende gemeenten duidelijkheid hebben. De daadwerkelijke plaatsing van de panelen gaat waarschijnlijk pas vol gend jaar gebeuren." Alternatieven Van der Maas heeft dan wel 'nee' gezegd, hij wil graag meedenken over alternatieven. „We hebben binnenkort overleg met het water schap. Wie weet kunnen we tot een alternatief komen. Misschien zijn de gebouwen van de zuivering wel te gebruiken als ondergrond voor zonnepanelen." vrijdag 21 februari 2020 BE Twee scholen, een super markt, een zorgcentrum, een huisarts, een tandarts en di verse sportverenigingen. Voor een dorp met nog geen 1700 inwoners hebben de inwoners van Hansweert anno 2020 weinig reden tot klagen. Maar wat als één van die voorzie ningen dreigt te verdwijnen? Joeri Wisse Hansweert Bewoners Dalemhof weten snel wat parkeerplekje kost Michiel Bouwman Tholen -Marije Jongepier, SVRZ Op de vele akkers van Noord- Beveland zijn zonnepanelen niet welkom. En de gemeente houdt woord. Meer dan dat zelfs. Wa terschap Scheldestromen wil bij de zuiveringsinstallatie in Kam perland graag een zonnepark met 552 panelen neerzetten, maar dat duurzame feestje gaat ook niet door. Ellen Smaardijk-Jobse Kamperland -Diana van Minnen, waterschap Jan van Oudenaarde is één van de bewoners die straks moet gaan betalen om zijn auto voor de deur te mogen parkeren bij Dalemhof. ARCHIEFFOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52