Schouwen scheldt schulden niet in één keer kwijt Justin maakte een film over zijn depressie €200 start premie 7 DOCUMENTAIRE OUD-ZIERIKZEEËNAAR Het is niet dat hij voortaan blij huppelend door het leven gaat, maar zo diep als Justin de Rijke (22) vorig jaar zat is nu zelfs voor hem haast niet meer voor te stellen. De oud-Zierikzeeënaar maakte een documentaire over zijn depressie. Hij pleit voor meer aandacht voor het vak psychologie op school. Meer informatie of aanmelden? krantenbezorgen.nl De PvdA-fractie vroeg afgelopen de cember om schulden van mensen met een bijstandsuitkering kwijt te schelden. Het doel is om hen zo snel mogelijk aan het werk te helpen en met een schone lei te laten starten. Het gaat om mensen die alles doen om hun schuld af te lossen, maar na drie jaar nog niet van die last af zijn. De vraag van fractievoorzitter Petri d'Anjou (PvdA) was hoeveel men sen een betalingsregeling met de ge meente hebben getroffen. Er zijn 106 mensen in de bijstand waar de gemeente drie jaar of langer een vordering op heeft. Hun totale schuld bedraagt 174.000 euro. De manier van terugbetalen is divers. Bijvoorbeeld door het korten op uit keringen of met een betalingsrege ling. De gemeente heeft daarnaast een samenwerkingsverband met Walcheren wat belastingschulden betreft. Elfmensen hebben daarvoor een betalingsregeling. Die totale schuld bedraagt ruim 10.000 euro. Alles in één keer kwijtschelden, zoals de PvdA wil, gaat het college te ver. ,,Als er aanleiding is voor nader onderzoek kan in individuele geval len worden afgeweken van de regels. We kiezen dus voor een andere op lossing dan het plan van Arnhem." Mensen doen alles om hun schuld af te lossen, maar zijn na drie jaar nog niet klaar Of D'Anjou daarop in verweer gaat? ,,We gaan ons eerst in de antwoor den van het college verdiepen." De gemeente heeft met zorgver zekeraar CZ al een convenant. Met woningcorporatie Zeeuwland is een samenwerkingsovereenkomst (be taalbaarheid van woonlasten) in de maak en met energieleverancier Delta wordt gezamenlijk opgetrok ken om afsluitingen van gas en licht te voorkomen. Gezocht chauffeur krantenbezorger in Bruinisse Prima vergoeding per vier weken Zes dagen per week van 05.00 tot 07.00 uur •Gratis de krant lezen In bezit van een auto Minimumleeftijd 18 jaar Ook bezorgers gezocht in: Haamstede, Nieuwerkerk,Zierikzee Prima vergoeding per vier weken 's Ochtends voor 7.00 uur bezorgen, zat voor 8.00 uur Gratis de krant lezen Minimumleeftijd 15 jaar Startpremie €200,- Zierikzee Zwarter dan zwart kon het op een gegeven moment niet worden. De in Amsterdam wo nende Justin trok bij zijn in Zierikzee wonende moe der in omdat hij niet in staat was voor zichzelf te zorgen. De relatie met zijn vriendin was uit. Hij had geen werk. Sprak niemand meer. En hoorde toen ook nog dat hij 12 maanden moest wachten op the rapie. ,,Toen brak mijn hele we reld. Ik was alles kwijt. Het was mijn tweede dieptepunt, maar ook een breekpunt." Perfecte reis De ellende begon begin vorig jaar toen hij, vanuit het niets, angst aanvallen kreeg. Het duurde 9 maanden voor hij bij een psycho loog terecht kon en in die tijd ging het alsmaar slechter. Hoe slecht, werd pas duidelijk toen hij met zijn vriendin en een goede vriend op vakantie ging. ,,Het was de meest perfecte reis die je je maar kon voorstellen. We hadden alle vrijheid. Ik was met twee mensen die ik ontzettend graag zie. En we waren aan het doen wat ik graag wilde. Maar ik voelde er hélemaal niets bij. En toen dacht ik: ai. Er gaat iets niet goed." De in Zierikzee opgegroeide Justin kreeg eindelijk zijn thera pie. Om er toen al snel achter te komen dat hij eigenlijk al vanaf zijn twaalfde met een depressie kampt. Dat besef (,,Wat als ik die Mensen zeggen: bekijk het gewoon eens positief. Maar dat is het nu juist: dat kan ik niet informatie eerder had gehad?") is voor hem reden om aan de bel te trekken, herrie te maken en vooral ook films. ,,Ik pleit ervoor om psychologieles aan middel bare scholieren te geven. Al bij de eerste therapiesessie kreeg ik in- formatie die zo waardevol is. Ge woon een werkboekje van 38 pa gina's. Maar opeens begrijp je wat depressie is en waar het vandaan komt. En ook begrijp je iets van wat je er aan kunt doen." Halfvol Zelf leerde hij vooral het tegen overgestelde te doen van wat hij uit de grond van zijn hart eigen lijk wil. Dus geen afspraken af zeggen. Niet in bed blijven liggen. Een glas als halfvol zien in plaats van halfleeg. ,,Ik vertel dat mak kelijk in mijn film, maar in de praktijk is dat voor mij héél erg moeilijk. Nog steeds. Mensen zeggen dat ook steeds tegen je: bekijk het gewoon eens positief. Maar dat is het nu juist: dat kan ik niet." Ommekeer Toch krabbelde Justin, die als freelance cameraman en editor werkt, beetje bij beetje op. In zijn documentaire Ik wilde alleen zijn met kerst, die hij afgelopen de cember in Noorwegen maakte, laat hij die ommekeer zien. Het is het begin van een reeks van films die hij over dit onderwerp wil maken. Om aandacht voor de pressie te vragen, om mensen die in hetzelfde schuitje zitten her kenning te bieden en om begrip te kweken bij de rest. ,,Ik heb er zelf zo veel van geleerd. En ik denk dat iedereen daar baat bij kan hebben. Niet alleen mensen die het label depressie opgeplakt krijgen, maar eigenlijk iedereen die gelukkig wil zijn." vrijdag 21 februari 2020 Schouwen-Duiveland volgt niet het voorbeeld van de gemeente Arnhem om schulden van een groep mensen in de bijstand in één keer kwijt te schelden. De gemeente kiest een andere op lossing. ,,De verantwoordelijk heid van de schulden moet bij de doelgroep blijven." Gerrit van Loon Zierikzee Justin de Rijke in Noorwegen waar hij zijn documentaire Ik wilde alleen zijn met kerst maakte. FOTO BERT KAMOEN Esme Soesman - Justin de Rijke Info via: contact@monkeywi- thacap.nl. De docu is te zien op YouTube via het kanaal van MonkeyWithACap. na drie maanden goed bezorgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50