Negen doden bij aanslag 4 MIUX1G39 De Duitser Tobias Rathjen schoot eergisteren negen immigranten dood en daarna zijn eigen moeder. De man liet een manifest en enkele online video's achter die bol staan van wereldcomplotten, onversneden racisme en vrouwenhaat. Een ideologisch-psychologisch mengsel dat helaas steeds vaker lijkt voor te komen larttBMï: imuot awunnwl ■MB v^hruvi 'Dit is een boodschap aan het geza menlijke Duitse volk', begint Tobias Rathjen zijn manifest van 24 kantjes dat na zijn dood werd gevonden in zijn woning. Daarna ontvouwt hij een theorie over een alwetende, voor de meeste mensen onbekende geheime dienst die de gedachten van de wereld bevolking manipuleert. 'Ze luisteren en kijken mee in je woning en op je werk. En niet met de camera's die je kunt zien', schrijft hij. In een video die hij onlangs online zette, roept hij ook Amerikanen op ten strijde te trekken tegen die geheime macht die in onder grondse complexen kinderen ver moordt. ,,En luister niet naar de main- stream media, zij hebben geen idee van wat er speelt.'' Het zijn geen teksten die je ver wacht van een 43-jarige Duitser die is opgeleid tot bankmedewerker en woont in een klein provincieplaatsje. Toch schoot hij woensdagavond laat bij twee shishalounges in Hanau ne gen immigranten dood. Daarna doodde hij zichzelf in zijn eigen huis. De politie vond daar ook het lichaam van zijn 72-jarige moeder. Was Tobias Rathjen een 'gekkie', zoals dat in de volksmond heet? Hij was zeker een zonderling die zichzelf verloor in waanzinnige complottheo rieën, maar die verklaring alleen is te simpel voor de terreurdaad in Hanau. Wat Rathjen deed, opschreef en on line vertelde, volgt verschillende trends. Zijn terreurdaad past ook in een patroon. Nalatenschap Niet voor niets begon Rathjen zijn manifest van 24 kantjes met een aan hef aan het Duitse volk. Het was zijn nalatenschap: een waarschuwing. Net zoals de man die vorig jaar maart 51 moslims doodschoot in twee mos keeën in Christchurch, Nieuw-Zee- land een manifest achterliet. En net zoals de man die vorig jaar augustus twintig mensen, voornamelijk lati no's, doodschoot in een supermarkt in El Paso, Texas, pagina's vol verant woording online zette. Wat ze alle drie gemeen hebben: hun geschrijf staat boordevol vreem delingenhaat en racisme. Ze waar schuwen voor 'omvolking', vrezen dat nieuwkomers hun eigen volk verdrijven en zien geen andere oplos sing dan geweld om dat te voorkomen. Het is een theorie die populair is op internetfora zoals 4chan en 8chan. Ook in Nederland is 'omvolking' een omstreden woord. PvdA-leider Lodewijk Asscher en Thierry Baudet (Forum voor Democratie) vlogen el kaar deze week in de Tweede Kamer nog in de haren, nadat Baudet in een debat had gesteld dat de Europese Unie 'veerdiensten opzet om immi granten vanuit Afrika over te zetten naar Europa om de nationale identiteit te verzwakken, zodat er geen natio nale staten meer zullen zijn'. Vernietigd Rathjen gaat nog veel verder. Hij stelt in zijn manifest dat het 'uitwijzen van bepaalde bevolkingsgroepen uit ons land' geen oplossing meer is. 'Daarom moet er een grote zuivering komen HANAU vrijdag 21 februari 2020 GO i3MiOS Duitse schutter wilde Cyril Rosman Hanau/Rotterdam —Peter Neumann, terrorismedeskundige De 43-jarige Tobias Rathjen schoot woensdagavond laat negen mensen dood in twee shishaloun- ges in Hanau bij Frankfurt. Daarna schoot hij zijn moe der dood en vervol gens zichzelf. Alle slachtoffers heb ben een migratieach tergrond. Er vielen ook zes gewonden, één raakte zwaargewond. De vader van Rathjen is opgepakt voor ver hoor. Volgens de minister van Binnen landse Zaken van de deelstaat Hessen was de schutter niet be kend bij de politie en inlichtingendiensten. Holger Schmidt, terro rismedeskundige bij de Duitse omroep ARD zegt dat de schutter vorig najaar al in beeld was. ,,De Bundesanwalt (de offi cier van justitie, red) heeft in november al een brief ontvangen. Maar daar is niets mee gebeurd.'' Justitie bestempelt de schutter als iemand met extreemrechtse sympathieën. Op de website van Rathjen staan 'video's en een manifest waaruit een diepgewortelde vreemdelingenhaat blijkt', vertelde hoofd aanklager Peter Frank gisteren. Rathjen waarschuwt de Duitsers voor een 'geheime dienst' die duizenden burgers inclusief hemzelf in de gaten houdt. Deze 'sa- tanische' organisatie is volgens hem mede verantwoordelijk voor zijn denken en doen en het feit dat hij geen vriendin heeft. Rathjen volgde een opleiding tot bank medewerker en stu deerde bedrijfskunde. Volgens Duitse media beschikte hij als sport- schutter over een wapenvergunning. Minister van Binnen landse Zaken Horst Seehofer bekeek gis teren met alle deel staatministers van BZ welke consequenties getrokken moeten worden uit het bloed bad. Ze hielden de beveiliging van evene menten en gevoelige plekken tegen het licht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4