16 ZEELAND OVERVAL ZUID-AFRIKA Linsey de Waele (25) uit Oosterhout en haar Belgische vriend Tommaso Bordoni (29) zijn aan de dood ontsnapt bij een brute overval in Zuid-Afrika. ,,Wat zal ik blij zijn als ik mijn ouders een knuffel kan geven." Ad Goddrie Koen Van De Sype Het stel vierde vakantie toen Tommaso op Va lentijnsdag plots oog in oog stond met twee ge wapende kerels in de slaapkamer van hun verblijf. ,,Ik wist zeker dat ze me zouden vermoor den", vertelt de Antwerpse kleerma ker. Het noodlot sloeg toe na een heer lijke reis, zeggen ze. Linsey en Tom maso waren op 5 februari naar Zuid- Afrika gevlogen om een vriend te kleden die in het huwelijksbootje stapte. Daarna genoten ze van een korte vakantie. Die bracht hen van het feestgedruis net buiten Kaapstad naar het idyllische Addo, vlak bij Port Elizabeth. Een plaats die bekend staat om zijn olifanten en de adembene mende safari's die je er kunt maken. ,,Het was een superleuke dag ge weest", doet de Oosterhoutse, die tot voor kort in Zeeuws-Vlaanderen woonde, haar verhaal vanuit Zuid- Afrika. ,,We hadden een olifanten park bezocht en waren gezellig uit eten geweest. Nadat we nog een laat ste wijntje hadden gedronken op het terras, ging ik naar de badkamer om een douche te nemen." Revolver en mes Haar vriend Tommaso was een film pje op zijn telefoon aan het bekijken. ,,Maar toen stonden er ineens twee mannen in de kamer", zegt hij. ,,Per- soneel, vermoedde ik eerst, maar voordat ik het wist had ik een revol ver tegen mijn hoofd en een mes te gen mijn keel. Ik begon te beven en te huilen en zei dat ze alles mochten meenemen wat ze wilden. Vooral niet tegenstribbelen, dacht ik, niet de held gaan uithangen. En dan maar hopen dat ze Linsey niet vinden." De geboren Zeeuws-Vlaamse be vindt zich op dat moment achter de gesloten badkamerdeur en hoort meteen dat er iets goed fout zit. ,,Ik hoorde Tommaso smeken om zijn le ven en roepen dat ze alles mochten meenemen. Ik was totaal in paniek. Mijn ogen stonden wijd open en ik liep op mijn blote voeten te ijsberen. Maar ik wist ook dat ik me zo stil mo gelijk moest houden." De overvallers lieten de badkamer als geluk bij een ongeluk ongemoeid. Ze beroofden het stel van zo'n beetje alles. ,,Tele- foon, pasjes, paspoorten, geld, tot aan kleding toe." Tot zijn grote schrik kreeg Tom- maso een revolver in zijn rug geduwd en moest hij mee naar buiten. ,,Toen was ik bang dat het echt gebeurd was. Waarom zouden ze je na de overval anders nog meenemen?" De mannen hadden het bij hun rooftocht ook gemunt op de huur auto. Die kregen ze echter niet aan de praat en Tommaso maakte van de verwarring gebruik om zich via het lange tuinpad uit de voeten te ma ken. Intussen was Linsey uit de bad kamer gekomen en naar buiten ge rend. ,,Ze was aan het roepen en he lemaal in paniek. Ik heb haar weer mee naar binnen gesleurd en via een deur aan de achterkant zijn we ge vlucht." Bij andere vakantiegangers in het resort wisten ze de politie te waarschuwen. Paniekaanvallen Een paar dagen later zijn ze nog erg van slag. Tommaso kampt met huil buien en paniekaanvallen. ,,Een arts heeft vastgesteld dat we getraumati seerd zijn en heeft medicatie voorge schreven." Ook Linsey heeft het zwaar: ,,Ik zal professionele hulp moeten krijgen om dit te verwerken. Ik was totaal in paniek. Mijn ogen stonden wijd open. Maar ik wist dat ik me stil moest houden Ik begon te beven en te huilen en zei dat ze alles mochten meenemen - Tommaso Bordoni Iedereen hier in Zuid-Afrika zegt te gen ons dat het een wonder is dat ze ons niet hebben vermoord. Je hoort de vreselijkste verhalen." Dat ze nog steeds in Zuid-Afrika zijn, is tot groot ongenoegen van Werner de Waele, de vader van Lin- sey. Volgens hem was bij het consu laat van België een nooddocument voor Tommaso binnen een half uur geregeld, maar zou het voor Linsey drie tot vier dagen gaan duren. Dat kreeg hij maandag te horen. ,,Geen kwaad woord over de mensen van het consulaat, want die zijn top en doen hun uiterste best. Niks dan lof voor hen. Maar dat de procedure zo lang moet duren, is ongelooflijk. Die Taghi was nog eerder in Nederland dan mijn dochter." Vreselijke ervaring Het ministerie van Buitenlandse Za ken trekt het boetekleed aan. ,,Er is op het consulaat een vergissing ge maakt", laat een woordvoerder we ten. ,,Ze had geen nieuw paspoort hoeven aanvragen, maar een laissez passer moeten krijgen. Dat gaat veel sneller. We zullen dit rechtzetten, zodat ze na deze vreselijke ervaring zo snel mogelijk naar huis kunnen." Linsey gaat er vanuit dat zij en Tommaso vandaag op het vliegtuig stappen en zaterdag in Brussel lan den. Ze is opgelucht dat het einde in zicht is. ,,Het is verschrikkelijk dat het zo lang moet duren. We zijn nu bij vrienden in de buurt van Kaap stad. We zijn veilig, maar het ver trouwen is weg." vrijdag 21 februari 2020 Zij ontsnapten aan de dood: 'Ik dacht dat het gebeurd was' Kaapstad/Oosterhout Linsey de Waele uit Oosterhout en haar vriend Tommaso in Zuid-Afrika. Rechts stralend en genietend. Links, Linsey met de politie na de overval. FOTO TOMMASO BORDONI - Linsey de Waele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44