Bi Connexxion en Noot in gaten TCR Arbeidsmigrant krijgt een warm welkom ZEELAND 13 MUSICAL ODE AAN JANIS JOPLIN Wat bewoog Janis Joplin? En wat zegt haar bewondering voor de zangeres over haarzelf? Beaudil Elzenga gaat in de musical Janis op zoek naar antwoorden. l elangrijke vraag over i Janis Joplin is, of ze echt een 'unhappy, un- lucky, little girl blue' was. Het antwoord maakt het verschil tussen een krijsende, dwangmatige narciste of een ge voelige, miskende ziel. Het kan ook opheldering geven over haar dood. Was het zelfmoord, was het een overdosis, was het de een zaamheid? Was het roekeloosheid? Die antwoorden zijn er niet direct, maar actrice Beaudil Elzenga (28) gaat er in de muziekvoorstelling Janis naar op zoek Vijftig jaar na haar dood zijn er nog altijd mensen die geraakt worden door haar muziek en haar persoon. Beaudil Elzenga is een van hen. Ze wilde daar graag iets mee doen, er muziektheater van maken. Niet alleen uit bewonde ring en uit een sterk aangevoelde zielsverwantschap. Maar ook om dat die twee dingen, bewondering en herkenning - ongeacht je idool - ook veel vragen oproepen over wie je zélf dan wel bent. Ik hou van jou Dat is dan ook een sterke kant aan de tekst, die van de hand is van een 'drama-king', Gerardjan Rijn- ders. 'Ik hou van jou.' - Hou ik dan van jou, als ik dat zeg, of hou ik dan van mezelf, als ik dat zeg?' Dat is de openingszin. Een zin die diep wil graven. Die eerlijkheid na streeft. En die een dialoog veron derstelt. En zo is het ook. Heel de voorstelling Janis is een ingebeeld tweegesprek tussen de persoon (niet de actrice) Beaudil Elzenga en haar idool Janis Joplin. Het onderscheid tussen persoon en actrice/zangeres is natuurlijk flinterdun. Dat draait om wie je bent (of van je familie en vrienden mag zijn) en om wie je zou willen zijn. En hoeveel 'toneel', hoeveel 'drama', er voor dat laatste aan te pas komt. Een pijnlijke vraag, die je veel gemakkelijker kunt stellen aan een dode. Dus vraagt Beaudil Elzenga het zich gemakshalve af over haar idool. Maar je voelt wel, dat ze het eventueel min of meer misschien ook wel aan zichzelf zou willen vragen. Dat maakt van Janis een overtuigende en ondanks de kloof van vijftig jaar ook wel een actuele voorstelling. Klassiekers De levensverhalen van Janis en Beaudil (twee beatniks on the road) verbinden het geheel. Knopen, losse eindjes, gaten, alles kan aan leiding zijn om er een lied van Ja- nis in te 'vlechten'. Bijna alle klas siekers komen langs. Een feest van herkenning voor de fans. Goede sfeertekeningen sowieso. Covers eigenlijk, maar dat voelt niet zo. Ze zijn deel van het verhaal. Knap en doorleefd gezongen. En echt heel Janis is een overtuigende en ondanks de kloof van vijftig jaar ook wel actuele voorstelling lekker muzikaal begeleid door twee multi-muzikanten: Stijn Hoes en Rutger Martens. Ze heb ben er zin in, ze stralen het on the road-gevoel mee uit. Ze brengen de zangeres in de extase of de jam merklacht die de blues van Janis Joplin nu eenmaal kenmerkt. Bewondering, begrip, mededo gen, maar ook een beetje achter- docht en kritiek, dat heb je alle maal nodig om de mens achter het idool te kunnen ontdekken. Het zit allemaal goed gedoseerd in de voorstelling. Janis is geen hom mage aan een ster, geen meer of minder sluitende biografie. Het is een zoektocht naar echt of onecht, naar volhouden of opgeven, naar fight offlight. En dat komt er, zelfs als Janis Joplin op zich je niet zo veel zou zeggen, heel mooi uit naar voren. Maar de antwoorden blijven dus open. Daarmee komt er een einde aan de onzekerheid voor in totaal bijna 1000 jongeren die afhankelijk zijn van het leerlingenvervoer en voor ongeveer 3000 mensen die regel matig gebruikmaken van het Be- velandse zorgvervoer. De Walcherse leerlingen gaan op de eerste dag na de voorjaarsva kantie voor het eerst met Noot naar school. Het bedrijf benadert de werknemers van TCR, om er voor te zorgen dat zoveel mogelijk leerlingen hun vertrouwde chauf feur houden. Connexxion Taxi Services verzorgt vanaf komende zaterdag niet alleen het leerlingen- Noot wil leerlingen zo veel mogelijk vertrouwde gezichten achter het stuur bieden vervoer op Noord- en Zuid-Beve land, maar ook het Wmo-, dagbe- stedings- en jeugdzorgvervoer. Dat gebeurt als het even kan vol gens bestaande afspraken en via de gebruikelijke routes. TCR vroeg eind januari uitstel van betaling aan en werd ander halve week later failliet verklaard. Het Zeeuwse bedrijf verzorgde onder meer het leerlingenvervoer voor Zeeuws-Vlaanderen, Wal cheren en Noord- en Zuid-Beve land, maar ook het zorgvervoer op Noord- en Zuid-Beveland. Eerder deze week werd al bekend dat Ci- tax het leerlingenvervoer in Zeeuws-Vlaanderen overneemt. De gemeenten zijn 'opgelucht' dat er een oplossing is gevonden. ,,Tot nu toe was er steeds onzeker heid'', zegt Cees van den Bos, voorzitter van het Samenwer kingsverband Welzijnszorg Oos- terschelderegio. ,,Dat is nu over. Er ligt een basis voor de komende an derhalfjaar en dat is het beste voor de doelgroep." MIDDELBURG De provincie gaat werk maken van huisvesting voor arbeidsmigranten en andere men sen die tijdelijk een onderkomen nodig hebben. Het is vooral de be doeling dat arbeidsmigranten een warm welkom in Zeeland krijgen. Eind 2018 werden al ruim 7000 arbeidsmigranten in de provincie geteld. De verwachting is dat het aantal de komende 10 jaar alleen maar toeneemt. Krapte Zij zijn, door de krapte op de ar beidsmarkt, hard nodig. Daarom is het noodzakelijk dat ze in Zeeland goede huisvesting vinden. Er is de komende 10 jaar behoefte van 1120 tot 2750 flexibele onderkomens ex tra. Die zijn ook geschikt voor bij voorbeeld mensen die in een schei ding zitten of uit de maatschappe lijke opvang komen. Warm onthaal De komende tijd onderzoekt de provincie wat het huidige aanbod is, wie wat op dit gebied doet en welke proeven er kunnen worden gedaan met 'flexwonen'. Ook wordt bekeken hoe tijdelijke en buiten landse werknemers 'een warm ont haal' in Zeeland kunnen krijgen. Om het draagvlak voor arbeidsmi granten te vergroten wordt onder meer gedacht aan een serie bij Om roep Zeeland. Beaudil Elzenga kruipt in de huid van Janis Joplin in de muziekvoorstelling Janis. foto lex de meester vrijdag 21 februari 2020 GO 'Dialoog' tussen zielsverwanten Willem Nijssen Recensie Janis, Theater Zeelandia, nog t/m zaterdag in De Spot, Middel burg (20.30 uur), daarna op tournee door Zeeland en daar buiten. Noot Personenvervoer neemt het leerlingen- en jeugdvervoer op Walcheren over van het fail liete TCR. Connexxion Taxi Ser vices gaat zowel het leerlingen als het zorgvervoer op de Beve- landen verzorgen. Rolf Bosboom Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41