Nota hoger door Tesla en warmtepomp NIEUWS 3 Het hele kabinet kreeg vanwege het politieke gestuntel rond de marinierskazerne een motie van afkeuring aan de broek. Verantwoordelijk staatssecretaris Visser (VVD) van Defensie erkende haar fouten. ,,Het is een les, ook voor de toekomst." elden herhaalde een bewindspersoon zo vaak dat hij fouten heeft gemaakt als staatssecretaris Bar- I bara Visser van De fensie bij het debat over de mari nierskazerne die toch niet naar Zeeland verhuist. Zo vaak zelfs, dat Kamervoorzitter Khadija Arib in greep. Het werd 'ongemakkelijk', zoveel herhaling. Desondanks bleef Visser zich wentelen in het boetekleed. ,,Ik heb het bij mezelf gehouden en dat is mijn fout." ,,Ik had dit proces anders moe ten inrichten. Ik had uw Kamer en Zeeland eerder moeten inlichten." ,,Ik wilde eerst weten of mijn aannames klopten, voor ik onrust zou veroorzaken. Mijn constate ring is nu dat ik een totaal ander effect heb bereikt." ,,Ik had de Zeeuwen moeten meenemen in mijn twijfels." Want die twijfels over het kabi netsbesluit uit 2012 om de mari nierskazerne naar Vlissingen te verhuizen, die had Barbara Visser al sinds het voorjaar van 2018. Maar daarmee stapte de staatsse cretaris van Defensie niet naar de Zeeuwse bestuurders of naar de Tweede Kamer. Visser wilde eerst 'haar huiswerk doen' om te voor komen dat ze onrust zou creëren. ,,Was Vlissingen nog steeds het juiste besluit?" Dat mislukte jam- merlijk, zo erkende ze in de Tweede Kamer. ,,Ik heb precies datgene bereikt wat ik niet wilde bereiken." Bussen vol Zeeuwen Zo trok de VVD-bewindsvrouw meteen de angel uit het debat. In haar eerste woorden had ze zich al gericht tot de boze Zeeuwen, die met bussen vol naar Den Haag wa ren gekomen. ,,Ik kan me voorstel len dat u boos bent op mij. Ik wil ook naar u mijn excuses aanbie den." Visser stelde met het dossier 'marinierskazerne' te hebben ge worsteld. Al in mei vorig jaar be sloot ze daarom alternatieve loca ties te laten onderzoeken. De Zeeuwse bestuurders en de Kamer kregen dat pas afgelopen vrijdag te horen. Toen de Zeeuwse commis saris van de Koning Han Polman haar in september 'op de vrouw af' vroeg of er naar andere plekken werd gekeken, gaf Visser 'een ont wijkend antwoord'. ,,Daarmee heb ik de Zeeuwen op het verkeerde been gezet." De Kamer was unaniem boos over de gang van zaken en eiste 'ruimhartige compensatie' voor Vlissingen en Zeeland. Dat de staatssecretaris van Defensie ook de belangen van 'haar' Korps Mari niers - waar mede vanwege de ge plande verhuizing een leegloop dreigde - meewoog, was prima. Maar dat zij door haar optreden een hele provincie schoffeerde, werd in de meest grote woorden onbestaanbaar gevonden. De Zeeuwen werd 'een rad voor ogen gedraaid' (GroenLinks), werden 'voorgelogen (SP) en 'belazerd' (Denk) en de hele situatie was Ik kan me voorstellen dat u boos bent op mij. Ik wil ook naar u mijn excuses aanbieden 'schadelijk en schandelijk' (SGP). De kleine partij, doorgaans te rughoudend als het gaat om het indienen van stevige moties, had voorafgaand aan het debat al aan gekondigd dat zij een motie van afkeuring tegen het kabinet zou indienen. Die werd mede-inge diend door de SP, soPlus, eenpitter Femke Merel van Kooten, Forum voor Democratie en eenmansfrac tie Wybren van Haga, ex-partijge noot van Visser. Die laatste twee partijen namen overigens niet deel aan het debat. De motie kon on danks steun van de hele oppositie niet rekenen op een meerderheid. Kras ,,Deze staatssecretaris heeft wel een behoorlijke kras opgelopen," zei PVV-Kamerlid Harm Beer- tema. Visser moet volgens Isabelle Diks van GroenLinks 'als de don der werken aan herstel van het vertrouwen'. De kazernesoap werd door PvdA-Kamerlid John Kerstens ge typeerd als 'een ongelooflijk slechte film waarin verschrikkelijk belabberd is geacteerd'. Toch mag hoofdrolspeler Visser proberen het vertrouwen te herstellen; dat van de Zeeuwen, maar óók van de Kamer. De VVD-staatssecretaris benadrukte dat ze van het debacle heeft geleerd. ,,Het is een les, ook voor de toekomst." Een andere oplossing is een nieuwe manier van stroom in rekening brengen, waarbij mensen op piek momenten meer betalen dan in 'daluren', een soort nachttarief 2.0. Volgens de netbeheerders is het Nederlandse elektriciteitsnetwerk op dit moment veel te zwak voor de hausse aan elektrische auto's en warmtepompen die eraan komt. Ter verduidelijking: één Tesla Mo del 3 slurpt evenveel elektriciteit als tien huishoudens; en één warmte pomp heeft evenveel stroom nodig als een handvol wasdrogers. Tot 2030 moeten er 1,7 miljoen openbare laadpalen worden ge plaatst, daarnaast schakelen 1,5 mil joen huizen over van aardgas op al- ternatieven als warmtepompen. Als die allemaal in bedrijf komen, vergt dat een ongekende hoeveel heid stroom. Mede daardoor moe ten overal in Nederland dikkere ka bels in de grond worden gelegd. Liander, een van de drie grote netbeheerders, voorspelt dat een verdubbeling van het netwerk no dig is. Ceo Marc van der Linden van Stedin verwacht dat de drie grote netbeheerders de komende tien jaar gezamenlijk 25 tot 30 miljard euro kwijt zijn aan onderhoud en aanleg van een robuuster netwerk. Tennet, de beheerder van het lan delijk netwerk met de hoogspan ningsmasten, is ook nog eens ruim 10 miljard kwijt. Waar dat geld vandaan moet ko men is nog niet duidelijk. De tarie ven die netbeheerders via de ener gienota mogen berekenen worden vastgesteld door de Autoriteit Con sument Markt. Van der Linden verwacht dat de tarieven hoe dan ook moeten stijgen. ,,Reken mini maal op enkele tientjes per jaar." Daarnaast zijn de netbeheerders op zoek naar manieren om de enorme piekbelasting te voorko men. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door een hoger tarief te rekenen op momenten dat veel mensen tegelijk stroom nodig hebben, en een lager tarief in 'daluren'. ,,Een soort nacht tarief 2.0", noemt Van der Linden dat. Toch willen de netbeheerders ook een beroep gaan doen op de staatskas, om de netwerken op peil te houden. Van der Linden: ,,Snel- wegen en spoorrails worden ook niet door de gebruikers betaald, maar door de staat.'' »P11 vrijdag 21 februari 2020 Barbara Visser te genover een voorna melijk met Zeeuwen gevulde publieke tri bune. FOTO ANP Visser loopt flinke kras op Hanneke Keultjes Den Haag -Barbara Visser, staatssecretaris De energierekening zal met zeker enkele tientjes per jaar stijgen, zeggen netbeheerders. Ze moeten namelijk miljarden gaan investeren om aan de enorm stijgende vraag naar elektriciteit te voldoen. Ton Voermans Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3