Kans a m 'Ambachtelijk gerookte paling is altijd lekkerder' MARGOT ZEELAND 11 Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland Liever schrijf ik niets over politiek, maar van daag even wel. Op het moment dat ik dit schrijf, zijn veel Zeeuwen bij het debat in Den Haag. Natuurlijk, het had er langer alle schijn van, dat het niets zou worden tussen De fensie, de mariniers en Zeeland. Hoe jammer ook en voor mij tevens onbegrijpelijk. Vooral het feit dat ze achter 'onze' rug om alternatieven onder zochten, maakte het tot een stinkende zaak. Hulde aan 'onze' commissaris trouwens. Maar wie wil er nu niet hier wonen, werken en voor mijn part allerlei verdedigingsmechanismen oefenen. De provincie waar een enorme hoeveel heid aan heerlijke streekproducten vandaan komt, ik denk zelfs dat we de smakelijkste pro vincie van Nederland zijn. Het is meer dan zes tien jaar geleden, dat wij verhuisden naar Zee land. Voor mij was het een terugkeren, voor Man was het allemaal nieuw. Natuurlijk moesten we eerst wennen. Via de school van de Mannen, het werk en door het sporten leerden, we al snel mensen kennen. We kregen nieuwe vrienden en vonden onze draai. Dat het strand en de zee zo heerlijk dichtbij zijn, ervaren we als een luxe. Dat je het platteland ruikt op een zomeravond, de kleinschaligheid van onze, voor Zeeuwse begrip pen, grote stad waar alles is. Ieder jaar komen steeds meer toeristen hiernaartoe, omdat het hier zo fijn, mooi en goed toeven is. Dus ach, mis schien namen de mariniers de slogan van de pro vincie wel te serieus. 'Niet iedereen houdt van Zeeland. Mooi.' Ik denk dat we nu moeten doen waar wij Zeeu wen goed in zijn; kop in de wind, schouders naar achteren en vooruit kijken. Laten we er wat posi tiefs van maken, iets vooruitstrevends misschien wel op het gebied van voedsel. Zodat we straks kunnen concluderen dat het goed was dat die ka zerne niet doorging. Serveer ik ondertussen een pan Zeeuwse mosselen. een luxe kibbeling. Het is een waanzinnig goed gerecht. Na elke hap ga je achterover zitten, laat je alle smaken op je inwerken en proefje steeds een nieuwe smaak. Er zit zo veel diepte in, die wordt versterkt door de Cos de la Roque (Co- lombard - Gros Manseng) die sommelier Mandy erbij schenkt. Bij gang twee serveert ze een lekker vette witte uit de Languedoc, die fantastisch gaat met de zeer puur bereide en daardoor vissige kingfish. Daar komt inktvis bij, waarvan de inkt terugkomt in de risotto. Een Italiaans gerecht op de Andalusische leest geschoeid met die hinten naar vet en boter. Desondanks heerst de balans op het bord. Onweerstaanbaar lekker is het samenspel van fel aangebakken zeebaars met crème van hazelnoot die als hoofdgerecht ter tafel ver schijnt. Het minuscule gegrilde bloemkool roosje ligt er ietwat verloren bij, maar geeft de juiste dosering zoet. De langoustine is een funky knipoog en trekt het niveau nog wat om hoog. Alle kleuren van het smakenpalet zijn aangetikt, concluderen we meer dan tevreden. In extase raken we ook van het dessert: een ga- nache van pure chocolade met crème van citrus en basilicumijs. Experimenteren met ijs vliegt tegenwoordig nogal uit de bocht (ijs van asper ges, wie verzint het?), maar kruidige basilicum met chocolade en citrus is een heel mooie com binatie. Uitschieters hebben we vanavond niet. Alles is even goed. Mariëlla en haar brigade ko ken op een constant hoog niveau en de wijnen van Mandy - die ze samen met eigenaar en gastheer Danny Jongman selecteert - geven de gerechten nog wat meer schwung. Vrouwen mogen best wat meer uit de scha duw treden. Vanavond proeven we het bewijs. Voorgerecht Hoofdgerecht \8,3j Nagerecht j8,4j Bediening j8,5j Ambiance \9,0j Prijs/kwaliteit 18,0 Kop in de wind, schouders naar achteren en vooruit kijken. Laten we er wat positiefs van maken POORTVLIET Peter van der Sterren uit Poortvliet ziet er echt uit als een palingroker. Achter zijn huis staat hij in vol ornaat met zijn petje op en zijn boerenzakdoek om, naast een vat waar de palingen hangen te roken. Het hout dat hij hiervoor gebruikt, is altijd eiken- of beu kenhout. ,,Het mag niet be werkt zijn en moet schoon en droog zijn." De paling, die hij krijgt aan geleverd door de vissers, wordt gevangen in de Oosterschelde. Eerst moeten ze even tot rust komen in speciale bakken, ver volgens worden ze voor hem schoongemaakt. Vangen ,,Zelf vangen doe ik niet meer, dat kostte me zo veel tijd. Het voorbereiden en het roken van de vissen maakt het al druk ge noeg." Het roken kost ongeveer anderhalf tot twee uur. Per keer rookt van der Sterren honderd vissen die in de ton hangen. ,,Paling is geen beschermde vis", vertelt Van der Sterren. ,,Ik heb ook weleens kweekpaling, maar dat is toch minder lekker. De meeste klanten nemen de palingen het liefst zo mee. Een enkeling wil filets. Als ik dat van tevoren weet, dan fileert mijn vrouw Addy de palingen. Weet je; steeds meer mensen geven in plaats van een bos bloemen tegenwoordig paling als cadeau." Van der Sterren gaat nu ook zijn paling verkopen via de Al- bert Heijn in Tholen. ,,Daar ben ik best een beetje trots op na tuurlijk." Paling is niet alleen lekker; het is ook een gezonde vis. Leg blaadjes sla met plakjes ge kookte Zeeuwse bietjes op een bord. Verdeel hier 200 gram pa ling over met een mengsel van 125 milliliter zure room en mie- rikswortelrasp. Al is paling op toast ook heerlijk. BEOORDELING vrijdag 21 februari 2020 GO Goed bezig (Prijs/kwaliteit telt dubbel) omver Peter van der Sterren rookt Oosterschelde-paling in een rookton achter zijn huis. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39