WIM HOFMAN Mens en machine 2 9 vrijdag 21 februari 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Eind jaren zestig van de vorige eeuw schreef de Franse schrijver Jean Anouilh het toneelstuk: Becket, ou l'honneur de Dieu, over de re latie tussen Thomas Becket en Henry II van Engeland. Aan het einde van het stuk wordt Becket vermoord in de ka thedraal van Canterbury. In het to neelstuk komt een scène voor van een maaltijd waarbij de vork wordt geïn troduceerd. Er is meteen commentaar op deze nieuwigheid: een vork om mee te eten! Eten gaat toch even goed met de hand! Er wordt geantwoord dat bij het eten de hand vies wordt. De vork toch ook? En gooit men de vork daarna weg? Nee, is het antwoord: de vork wordt af gewassen. Maar, zo is dan de reactie: je wast je hand toch ook af na het eten? Deze passage heb ik altijd onthou den, omdat ze me duidelijk maakte dat de vork eigenlijk een hand is, Zoals ook de lepel een hand is en misschien verwijst bij een kopje het woord naar de menselijke schedel. Veel instrumenten die de mens heeft uitgevonden, lijken op li chaamsdelen of zijn een verlengstuk van het lichaam. We zijn blijkbaar niet erg tevreden met wat ons lichaam kan en we verzinnen daarom allerlei hulp stukken, protheses en allerlei andere technische zaken om dingen gemak kelijker te kunnen doen of sneller of efficiënter. En we hadden dieren om voor ons te werken. Lange tijd gebruikte men bij voorbeeld paarden om zich sneller te kunnen verplaatsen. Nu gaat dat vele malen sneller: in zekere zin was zelfs de fiets al een vooruitgang. Die werd vroeger ook wel door mensen die leuk wilden zijn, een stalen ros genoemd. Het is wel een eigenaardig apparaat, maar de trapbeweging heeft in de verte toch wel met onze eigenaardige loopbeweging te maken. Er zijn steeds meer robots, toestellen die los van ons lichaam handelingen voor ons verrichten. Technici zijn be zig met het ontwikkelen van kunst matige intelligentie, waarbij ze vooral kijken naar de werking van de neuro nen in onze hersenen. Misschien ont staan er op den duur wel toestellen die in veel opzichten beter werken dan onze hersenen. Voor mijzelf zie ik dat wel als een grote vooruitgang. ,^7?- ,,-sr W.kOPM^ BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 CETA Interessant artikel over het han delsverdrag (12 februari) dat de EU met Canada wil sluiten. Voortschrijdend inzicht heeft er wel toe geleid dat er sinds 2016 meer kritiek is ontstaan. De ma terie is zo complex dat ik als een voudige burger, en wellicht velen met mij, het geheel moeilijk over zie. Wel is duidelijk dat er vanuit veel organisaties kritiek is. Een voorbeeld, in Canada gelden heel andere regels voor de agrarische sector dan in Nederland, oneer lijke concurrentie! Het meest stuitend vind ik nog dat er een extra rechtbank wordt opgericht ICS (investment court system) waar multinationals een schadeclaim kunnen neerleggen als de Nederlandse overheid maatregelen neemt in het kader van gezondheid, milieu, die scha delijk voor de inkomsten van ge noemde multinationals zijn. Als de overheid moet betalen zal dat dus gewoon door ons als belas tingbetaler opgebracht moeten worden. Soms is voordeel voor een kleine groep een nadeel voor een grotere groep! G.M. de Jonge, Vlissingen Zandsuppletie Jarenlang heb ik als projectleider bij Rijkswaterstaat de strandsup- pleties (12 februari) mogen bege leiden in Zeeland. De veiligheid stond toen ook al voorop, maar er speelt meer. Er is ook een onder houdsplicht. De kust moet op ni veau worden gehouden. Dat Rijkswaterstaat nu vanwege de stikstofcrisis pas mag ingrij pen als de veiligheid in het ge ding is, is struisvogelpolitiek. Daarbij kun je de economische belangen langs de hele Neder landse kust niet zomaar wegwui ven met het veiligheidsargument. Dit is een onhoudbare stelling en uit de tijd. Wegen vergen ook on derhoud voor de economie. Wat nu gebeurt is dat men op nieuw 'zwakke schakels' in de waterkering aan het creëren is nadat ze 10 jaar geleden zijn weg gewerkt. Dat Rijkswaterstaat nu wegkijkt van de enorme schade aan de overgangen, duinen en stranden is onbegrijpelijk. Deze rijksdienst is blijkbaar alle con tact met de praktijk en de burgers verloren. Andries Jumelet, Yerseke Klimaat Mensen hebben nog steeds niet de griep en kanker onder con trole, ook hebben ze de oorlogen en armoede nog niet uit de we reld kunnen helpen, of het weer kunnen beïnvloeden. Maar nu denken de politici dat ze de klimaatcrisis onder de knie kunnen krijgen door de burger op meer kosten te jagen om hun hui zen energieneutraal te maken (12 februari). Wanneer gaat het kwartje vallen bij het kabinet om echte verstan dige maatregelen te nemen die wel zoden aan de dijk zetten? E.van Mourik, Kapelle Waterpark In 2003 werd de 'Concept Ge- biedsvisie Rondom Het Veerse Meer Hotspot Oranjeplaat' in op dracht van de provincie door KvdM-architecten gemaakt. Deze werd grotendeels opgenomen in de door de provincie na enkele ja ren van voorbereiding in 2004 uitgebrachte 105 pagina's dikke 'Gebiedsvisie Rondom het Veerse Meer'. In 2011 besloot de gemeente Mid delburg zich van de afspraken niets aan te trekken, de gebieds- visie waarin klip en klaar de toe komstige ontwikkelingsmoge lijkheden van het Oranjeplaatge- bied worden beschreven gaat de papiervernietiger in en plan 'De Veerse Wende' (hotel, 18 bunga lows, 38 appartementen) wordt goedgekeurd. Nu het hek van de dam was kon ook Driestar in 2019 niet achterblijven, Waterpark Veerse Meer wordt door bestuur en gemeenteraad van Middelburg met open armen ontvangen. Past dit allemaal niet in de ge- biedsvisie? Dan maken we toch een nieuwe, waar het wel in past. Een schitterend werkverschaf fingsproject. J.W. den Engelsman, Arnemuiden Stikstof 'Bouw hotel ligt weer stil' (8 fe bruari). Eerder meldde de krant dat boeren moeten worden uitge kocht en dat de bouw grotendeels is stilgelegd. Hoeveel energie voor batterijen van elektrische auto's wordt opgewekt in kolencentra les? Luistert er in de Nederlandse politiek niemand naar argumen ten die de zienswijze van linkse politici weerleggen? Het lijkt wel of de Nederlandse regering ziende blind is! Zoals Groucho Marx het vroeger al wist uit te drukken: 'I don't know what they have to say, It makes no difference anyway. Whatever it is, I'm against it! No matter what it is, Or who commenced it, I'm against it! Your proposition may be good, But let's have one thing understood: Whatever it is, I'm against it!' Ja, zo belachelijk is het! Klimaat- hysterie. Piet van den Ameele, Vlissingen Zandsuppletie bij Vrouwenpolder in 2009. foto lex de meester GO iv,-j •'TfiTiir lünniyrfr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37