II Voormalige fosforfabriek in Sloegebied wordt vandaag opgeblazen 5 Frank Balkenende Nieuwdorp Op zijn blog wimharwig.com telt de 64-jarige Vlissinger af naar de knal. Sinds decennia bepaalt het bijna vijf tig meter hoge ovenhuis de skyline van het Sloegebied. Nog een paar uur en dan ligt het plat. Het gaat de wacht- chef, die voor onderaannemer Petro- gas fosforslik verwerkt, aan het hart. ,,Het wordt een emotioneel moment. Al dat degelijke Duitse beton dat straks in duigen ligt... Ik heb 33 jaar in deze fabriek gewerkt." Sociaal bedrijf ,,Ik ben in 1981 begonnen bij Hoechst, zoals de voorloper van Thermphos heette. Een mooi en sociaal bedrijf, met veel activiteiten voor het perso neel. Het mocht wat kosten in die tijd. Ja, dat faillissement in 2012 kwam hard aan. De curatoren vroegen me aan te blijven met het oog op een eventuele doorstart. Het ging me ech- ter zo tegenstaan dat ik een tijdje in Pernis ben gaan werken. Dat pendelen was ook niet alles. Even heb ik toen nog bij Trinseo in Terneuzen gewerkt, maar zo'n Amerikaanse organisatie met voor elke stap een protocol is niks voor mij. Thermphos was een rauwere industrie, waar je handelde en ach teraf wel hoorde of alles klopte. Meer mijn ding. Daarom werk ik nu via een uitzendbureau mee aan de sanering van het fosforslik." ,,Terug op het oude nest denk je te rug. Jammer dat zo'n mooie fabriek niet kon overleven. Dat minister Kamp destijds zijn nek niet uitstak om Thermphos te laten overschakelen op groene fosfor uit rioolwaterslib. Het steekt me nog steeds. Fosfaat wordt steeds schaarser. We zullen het uit reststromen moeten gaan halen. Dat had hier gekund. Jammer, maar goed, ik ben tegelijkertijd ook een beetje trots dat we het terrein netjes achterlaten." De 62-jarige Dirk Ver maire beaamt dat. Als direc tielid van «y r^*V<r Thermphos was hij ze ven jaar lang ver- antwoordelijk voor de fosforproduc- tie. Door zijn kennis van de gevaarlijke stof fosfor is hij sinds twee jaar tech nisch directeur van Van Citters Be heer, de vennootschap die havenbe drijf North Sea Port oprichtte voor de sanering van de fabriek. ,,Ja natuurlijk Het is doodzonde dat Thermphos bankroet is gegaan -Dirk Vermaire, oud-hoofd productie Thermphos doet de sloop wat met me. Nergens ter wereld werd zo schoon en veilig fosfor gemaakt. Nu zijn we aangewezen op fosfor uit Kazachstan en China. Verge leken met Thermphos zijn die fabrie ken zwijnenstallen." „Het is doodzonde dat Thermphos bankroet is gegaan. Maar ik ben wel trots dat we het fabrieksterrein schoon en veilig achterlaten. Dat was geen eenvoudige klus hoor, want deze sanering is nergens ter wereld nog ge daan. Bovendien zaten in het ovenhuis drie vervuilingsbronnen: fosfor, radio actief staal en asbest. Dat maakte het extra ingewikkeld. Fosfor was leidend in onze aanpak. Dat is van deze drie het gevaarlijkste goedje." VCB-directeur Dinro Hobbel had het ovenhuis graag op 7 januari la ten ploffen. Op zijn verjaardag. ,,Maar 21 februari is ook prima. Ik ben trots dat we al zover zijn. Toen ik aantrad, was het één grote matpartij in Zeeland. Provincie en havenbedrijf rolden met elkaar over straat over de vraag wie de sanering ging betalen. Diederik Samsom, die vandaag komt kijken, loste dat als bemiddelaar ge lukkig snel op. Toen het geld er een maal was, konden we voortvarend aan de slag. Het ziet ernaaruit dat we eind dit jaar klaar zijn, waarschijnlijk bin nen het budget. Dat is een prestatie!" ,,Tegelijkertij d besef ik dat het vandaag niet voor iedereen een knalfeest is. In 2009 overleden twee medewerkers op de werkvloer. En een aantal mensen dat bij Thermphos werkte, is niet meer aan de slag geraakt. Oud-mede werkers van Thermphos die nog bij de sanering betrokken zijn, zullen ook met weemoed terugkijken als het ovenhuis valt. Dat begrijp ik heel goed." vrijdag 21 februari 2020 GO Thermphos gaat met plof plat Een enorme knal klinkt er vandaag in het Sloegebied. De fosforfabriek van het failliete Thermphos wordt met een flinke lading springstof opgeblazen. Bij de saneerders heerst er vreugde dat een ogen schijnlijk onmogelijke missie is vol bracht: het veilig reinigen en slo pen van het ovenhuis, het hart van de voormalige fosforfabriek. Maar onder oud-Thermphossers zoals Wim Harwig uit Vlissingen heerst vooral weemoed. ,,Ik ga niet ap plaudisseren." Wim Harwig, oud-medewerker van Thermphos. FOTO LEX DE MEESTER Dirk Vermaire is technisch di recteur bij Van Citters Beheer BV, de dochter maatschappij van North Sea Port die de voor malige fosfabriek Thermphos sa neert. Vermaire was vroeger hoofd productie bij Thermphos. FOTO MECHTELD JANSEN heer. foto MECHTELDJAN SEN A Dinro Hobbel, di recteur Van Citters Be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33