Sammie beleeft hachelijk avontuur KOOPZONDAG 4 Impuls biedt hulp Nomineer iemand voor Lokale Vier Vrijheden Awards „Grote industriële bedrijven en de agrofoodsector in Zeeland spe len al op de internationale markt. Die hoefje niks meer te leren. Het midden- en kleinbedrijf heeft wel een duw in de rug nodig. De cij fers spreken boekdelen. Zeeland is dé exportprovincie van Neder land, 34 procent van onze econo mie is gerelateerd aan export. We hebben de meeste export per in woner: bijna 38.000 euro. Dat is de optelsom van een omvangrijke industrie in combinatie met een relatief kleine bevolking. Kijk je naar de export van ons mkb, dan is Zeeland bijna hekkensluiter. Hoewel er kansen liggen, is han del drijven met het buitenland voor mkb-ondernemers vaak toch een drempel." ,,We breiden onze dienstverle ning uit met een nieuwe tak van sport: internationale handel. On der onze merknaam Invest in Zee land helpen we al bedrijven om zich in Zeeland te vestigen en uit te breiden. Ook bemiddelen we als een bedrijf dreigt te vertrek ken. Export was nog een lacune. Voorheen kon de regionale Ka mer van Koophandel Zeeuwse ondernemers adviseren over han del met het buitenland. Dat ter rein lag braak sinds de handelska mer is wegbezuinigd. We krijgen de laatste tijd steeds meer vragen over export. Dankzij extra geld van de provincie kunnen we nu per 1 maart een exportspecialist aanstellen. Dat is een voormalig medewerker van de Rabobank, iemand met ruime ervaring." ,,We kunnen matches maken tus sen Zeeuwse bedrijven en poten tiële internationale handelspart ners. We kunnen mkb-bedrijven helpen om nieuwe afzetmarkten te vinden. Ook kunnen onderne mers - ook onder de vlag van de overheid - mee met handelsmis sies en - reizen. En natuurlijk stel len we ons uitgebreide internati onaal netwerk beschikbaar. In eerste instantie richten we ons vooral op handel met de buurlan den België, Duitsland en het Ver enigd Koninkrijk. Dat zijn onze belangrijkste handelspartners." ,,Internationale handel maakt on dernemingen sterker en dus min der kwetsbaar tijdens crises. En dat waarborgt de werkgelegen heid. Bovendien groeien exporte rende bedrijven sneller dan be drijven die zich beperken tot de Nederlandse markt." Voor treinreizigers die in Krabbendijke instappen, is hij een bekende verschijning: kater Sammie. Hij is vaak te vinden op het station en geniet van de aandacht die hij krijgt. Maar deze maand beleefde hij een hachelijk avontuur en was de 8-jarige zwart witte kat letterlijk het spoor even bijster. Sammie is de kat van de familie Sikkens. Die haalde hem zo'n drie jaar geleden uit een asiel in Roosendaal. Het beestje is dol op aandacht en heeft, sinds hij in Krabbendijke woont, ontdekt waar hij wat dat betreft moet zijn: op het station. ,,Daar wordt hij geaaid door de reizigers die dat willen en er tijd voor hebben. Hij zorgt er altijd voor dat hij rond 08.00 uur op het station is. Dan is het lekker druk", vertelt baasje Kim Sikkens. ,,Een aantal conducteurs kent hem ook en zij noemen hem de stationskat van Krabbendijke. Als de trein richting Goes aankomt, gaat hij netjes aan de rand zitten wachten tot de trein vertrokken is. Dan komt hij meestal weer naar huis om wat te eten." Maar op zaterdag 7 februari kwam Sammie niet thuis. En ook de daaropvolgende dagen niet. Zijn baasjes hadden geen idee waar hij uithing. Ze deden op 11 februari een melding bij Stichting Amivedi, een vrijwilligersorgani satie die zich inzet voor vermiste en gevonden huisdieren in Neder land. Maar ondertussen was ook op de Facebookgroep Muurkrant Goes kond gedaan van een zwart witte kater die al dagen door de Goese F. den Hollanderlaan liep. 'Erg aanhankelijk en hij lijkt ver dwaald'. Het bericht met foto's be reikte ook de Krabbendijkse fami lie, die direct hun Sammie her kende. Aangezien de F. den Hollander laan tegenover het Goese station ligt, was een plus een al gauw twee: Sammie had een treinreisje gemaakt. Maar vermoedelijk niet vrijwillig. ,,Waarschijnlijk is hij meegenomen de trein in. Uit zich zelf doet hij dat niet, hij loopt zelfs niet met onze dochters mee als ze de trein instappen", zegt Kim Sik- kens. ,,Helaas kan hij niet vertellen wie hem meegenomen heeft." Eind goed al goed dus, al was Sammie toch wel zeer onder de indruk van zijn avontuur. ,,Helaas heeft hij ook honger gehad. Hij is behoorlijk afgevallen en heeft kale plekken in zijn vacht. Ver moedelijk van de stress. Momen teel heeft hij huisarrest. Vooral om bij te eten en weer bij te sla pen." Over een poosje mag Sammie weer naar buiten. Sikkens: ,,Ja, dan zal hij waarschijnlijk weer naar het station gaan. Maar dan wel voorzien van een bandje met zijn naam en ons nummer." MIDDELBURG Wie of welke or ganisatie komt dit jaar in aanmer king voor één van de Lokale Vier Vrijheden Awards? De onder scheiding is afgeleid van de Four Freedoms Award, gebaseerd op een toespraak van de Amerikaanse president Franklin Delano Roos evelt in 1941. Op 14 april worden in Zeeland de Four Freedoms Award uitgereikt, een dag later gevolgd door de lo kale vier vrijheden in de Burger zaal te Middelburg. De Lokale Vier Vrijheden Awards zijn voor mensen of organisaties die één van de vier vrijheden op lokale schaal toepassen, zoals Zeeuwse vrijwilligersorganisaties, kerken, scholen en bedrijven en bijzondere individuen. Voor waarde voor nominatie is dat het project heeft plaatsgevonden in de afgelopen 2 jaar of nog steeds bezig is. LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND vrijdag 21 februari 2020 GO 4 Directeur Dick ten Voorde van ontwikkelings maatschappij Impuls Zee land. FOTO MECH- TELDJANSEN Mkb kan nog veel leren over export Zeeland is de provincie met de meeste export. En dat is vooral te danken aan de industrie. Het midden- en kleinbedrijf (mkb) verkoopt nog maar wei nig producten over de grens. En laat kansen liggen, zegt di recteur Dick ten Voorde van de Zeeuwse ontwikkelingsmaat schappij Impuls. Ze gaat be drijven helpen met internatio nale handel. ,,Het maakt je sterker en minder kwetsbaar." Frank Balkenende Vlissingen Waarom richten jullie je vooral op het midden- en kleinbe drijf? Wat gaat Impuls precies doen? Hoe kunnen jullie onderne mers helpen? Waarom moet onze export nog verder groeien? Luc Oggel Krabbendijke Nomineren kan via lokaleviervrij- heden@gmail.com Kat Sammie op zijn favoriete plek: het station van Krabbendijke. FOTO'S FAMILIE SIKKENS Sammie heeft huisar rest om uit te rusten en aan te sterken. Dochter Esmee is dol blij dat Sam- mie weer terug is. GRATIS PARKEREN, M.U.V. DE PARKEERGARAGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32