Eis 12 maanden voor doodrijden eigen man ZEELAND 3 Als de Zeeuwen hun plek zoeken in de grote vergaderzaal loopt een de bat over kraamzorg op zijn einde. ,,Doe iets, pannenkoek", roept een boze burger in de richting van mi nister Bruno Bruins. Gedeputeerde Dick van der Velde (VVD) krijgt van meegereisde Zeeuwen de vraag of hij zoiets straks ook gaat roepen naar zijn partijgenote Barbara Vis ser, de staatssecretaris die 'achter de rug van de Zeeuwen om' heeft be sloten de marinierskazerne vanuit Doorn niet naar Vlissingen te ver huizen, maar naar Nieuw-Milligen. ,,Ik zoek nog even naar een ander woord", antwoordt hij schertsend. ,,Bolus?", oppert iemand. En een ander, tot grote hilariteit: „Wentel teefje?" Misschien is het vanwege het incidentje tijdens het vooraf gaande debat dat Kamervoorzitter Khadija Arib de 130 Zeeuwen op de publieke tribune niet alleen wel kom heet, maar er ook een waar schuwing aan toevoegt: ,,Ik wil vra gen de emoties in toom te houden." De woede is de Zeeuwen duide lijk vooruit gesneld. Het kabinet is door de Zeeuwse overheden in ge breke gesteld en op sociale media gaat het er fel aan toe. Behalve gede puteerden, burgemeesters, wet houders en ambtenaren zijn ook gewone Zeeuwen meegereisd. In alle vroegte zijn ze in vier bussen gestapt die de provincie naar Den Haag laat rijden. Rinus Meulmees- ter uit Oost-Souburg is een van hen. ,,Ik ben boos, maar vooral te leurgesteld", zegt hij. Om er drei gend aan toe te voegen: ,,De Tweede Kamer moet goed luisteren." Dat blijken alle fracties al te heb ben gedaan. Vooral de oppositie partijen meten het 'verraad' aan de Zeeuwen breed uit. ,,De Zeeuwen zijn belazerd, bedonderd, belogen en bedrogen", foetert Selcuk Öztürk (Denk). Met overslaande stem laat Henk Krol (50 Plus) zijn afkeuring blijken van het 'gestoe- thaspel' van Visser. De Zeeuwen is 'een rotstreek geleverd' en 'een kunstje geflikt', meent Sadet Kara- bulut (SP). John Kerstens (PvdA) wijst Visser erop dat er in de hal ex tra stoelen en tv-schermen zijn zijn ook niet overtuigd door haar betoog dat de in 2012 in Vlissingen geplande kazerne niet meer voldoet aan de eisen van 2020. De Kamer laat haar ermee weg komen. Direct na de voorjaarsvakantie komt er een brief over de speciale adviseur die met Zeeland gaat onderhande len over een 'ruimhartige' compen satie, kondigt ze aan. Na afloop is de boosheid van Vlissinger Rob Teirlinck niet ge luwd. ,,Ik had meer vuurwerk ver wacht. Je hebt een beetje genoeg doening als degene die het zo ver prutst heeft wordt weggestuurd." Het blijft bij een dikke onvol doende, Van der Staaijs motie van afkeuring die door de hele opposi tie wordt gesteund. Het verleidt Statenlid Ton Veraart tot een grapje. ,,Als je een onvoldoende krijgt, blijf je zitten. Visser blijft ook zitten."Arib is blij dat vuurwerk op de publieke tribune is uitgebleven. Voor ze het debat sluit, richt ze zich nog één keer tot 'de mensen uit Zeeland': ,,U heeft zich keurig ge dragen." nemen toen ik begon te twijfelen over Vlissingen. Dat is mijn fout en dat neem ik mezelf kwalijk." Vlissingse ambtenaren turven hoe vaak ze haar excuses maakt. Ze ventien keer, zegt de één, negen tien keer, denkt een ander. In ieder geval zo vaak dat ze de angel uit het debat haalt. SGP'er Kees van der Staaij besluit een motie van wantrou wen in zijn binnen zak te houden. „Zeeu wen zijn bedachtzaam en loyaal", stelt hij. „Als je hen zo witheet krijgt als ze nu zijn, mag je als staatsse cretaris en kabinet wel eens heel goed in de spiegel kijken." Voor de tweede keer in de 22 jaar dat hij in de Kamer zit, dient hij een motie van afkeuring in. Dat wil wat zeg gen. Erger wordt het voor de staatsse cretaris niet, al laat ze duidelijk blij ken dat ze er bewust op aan heeft gestuurd Zeeland voor een voldon gen feit te plaatsen. De Zeeuwen Zeeuwse vertrouwen 'met donder en geweld' is vertrokken. Net als Arib richt Visser zich als eerste tot alle Zeeuwen in de zaal. Ze kan zich voorstellen dat ze te leurgesteld en boos zijn. ,,Ik had Zeeland en de Kamer mee moeten neergezet, zodat iedereen het debat kan volgen. ,,Wat zegt de staatsse cretaris vandaag tegen de mensen uit Zeeland die ze eerst in de ogen keek en niet de waarheid vertelde?" Middelburger André Bosman (WD) zit tussen twee, of eigenlijk drie vuren. Hij is Zeeuw, oud militair en WD'er. Hij stelt dat het Als je Zeeuwen zo witheet krijgt, als ze nu zijn... Officier van justitie Marieke Fime- rius eiste gisteren een gevangenis straf van 12 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk, tegen de 68-jarige vrouw uit Sint-Jansteen. Boven dien vindt zij dat de vrouw drie jaar lang geen auto mag rijden. Het drama speelde zich af in juni 2018, op het parkeerterrein van de voetbalvereniging in Hulst. Zowel de verdachte als haar man had die avond in de kantine flink gedron ken. Zij kregen ruzie toen de vrouw met de auto naar huis wilde gaan. Haar man was daarop tegen, maar zij weigerde de sleutels in te leve ren. Daarop zou hij haar bij de keel hebben gegrepen. De vrouw stapte toch in de auto. Volgens een getuige opende haar partner het portier aan de bestuur derskant, in een uiterste poging om de sleutels uit het contact te halen. De vrouw reed toen achteruit en vervolgens vooruit. Daarbij kwam de man ten val, aldus de getuige, en zou door de auto zijn geraakt. Het slachtoffer raakte ernstig gewond. Toch verliet de vrouw het parkeer terrein en reed naar huis. Haar echtgenoot bezweek de volgende dag aan zijn verwondingen. De vrouw kon zich tijdens de zit- Hij heeft nooit kunnen vermoeden dat haar proberen te stoppen hem fataal zou worden ting weinig meer herinneren van wat er die nacht precies is gebeurd. Dat haar man het portier zou heb ben geopend, wist zij niet. Wel heeft ze hem op het parkeerterrein zien liggen. Toch reed ze weg. ,,Ik was gewoon in paniek", zei ze. Volgens officier van justitie Fi- merius heeft de vrouw 'de ver keerde keuzes gemaakt', door dron ken, zonder bril en met slippers achter het stuur te kruipen. ,,Dat haar echtgenoot dat wilde voorko men, begrijp ik volkomen. Hij heeft nooit kunnen vermoeden dat zijn poging om haar te stoppen hem het leven zou kosten." De officier ver weet haar ook dat ze 'geen empa thie' toonde toen ze hoorde hoe haar partner eraan toe was. De advocaat van de verdachte, Marco Vermeirssen, zei dat de vrouw 'dit nooit heeft gewild'. Hij benadrukte dat niet met zekerheid is te zeggen dat de auto het slacht offer heeft geraakt. De getuige heeft volgens hem niet kunnen zien wat er aan die kant van de auto precies gebeurde. Volgens Vermeirssen 'wordt de waarneming beïnvloed door de gevolgen'. Het gaat om een We dienen er rekening mee te houden dat hij zelf is gevallen of gestruikeld interpretatie, aldus de raadsman. Dat is nog geen bewijs dat het slachtoffer is geraakt. ,,We dienen er rekening mee te houden dat hij zelf is gevallen of gestruikeld." De rechtbank doet op 5 maart uitspraak. vrijdag 21 februari 2020 Zeeuwen maakt indruk -Kees van der Staaij, SGP Vergeefs probeerde een 68-ja- rige man uit Hulst te voorkomen dat zijn vrouw in beschonken toestand achter het stuur van hun auto plaatsnam. De actie werd hem fataal. De man werd waarschijnlijk geraakt door de auto en overleed. Rolf Bosboom Middelburg -Marieke Fimerius, officier -Marco Vermeirssen, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31