Lam 'S i ii,l Mestvergister stap dichterbij Taakstraf geëist tegen Hulster cafébazen voor gebrek aan zorg 2 OSCAR GARSCHAGEN Column Wh ituatie normaal: alles ver kloot' is de vertaling van 'het Engelse letterwoord snafu: situation normal: all fucked up. Deze Amerikaanse mariniers uitdrukking voor aanhoudend ge- blunder zoemde door mijn hoofd tijdens het bloedeloze toneel stukje in de Tweede Kamer giste ren. Ruim voor de lunch werd de geregisseerde uitkomst van dat mariniersdebat duidelijk. Restte na de plaspauze alleen een diepe knieval van de emotieloze staats secretaris en de 'bedrogen en be logen Zeeuwen' konden de bussen weer in. Met lege handen en vage beloften. van André Bosman, de Zeeuwse nestor van de VVD-fractie. Op het moment dat hij optrad dacht ik: arm Zeeland, arm Vlissingen, jul lie voerden een vuurgevecht ge wapend met een briefopener. Van uitgerekend de coalitie-politici uit de provincie kregen jullie geen luchtsteun. Zij waren al medio ja nuari - en mogelijk zelfs eerder - op de hoogte. En deden niets. Goed om te onthouden voor de komende verkiezingen. 'Over my dead body dat die ver huizing niet doorgaat' is een tekst die uitgerekend de Zeeuw nadruk kelijk niet heeft willen bezigen, bekende hij. Dezelfde Engelse uit drukking gebruikte de comman dant van het Korps Mariniers juist wél, maar dan om te verhinderen dat zijn elitetroepen moesten ver kassen. Deze gedecoreerde zwarte baret is een bureaucratische vecht jas en heeft de strijd gewonnen. bd Bosman die het principe 'de re gering regeert, het parlement con troleert' huldigt. Bosman, die vast een lintje krijgt van de mariniers, wilde zich ter wille van zijn 'staatsrechtelijke zuiverheid' niet met de Zeeuwse zaak bemoeien. Alsof de VVD geen hoofdrol speelt in de vele achterkamertjes en het befaamde Torentjesoverleg. Tweede Kamer: lam of leeuw? is een immer actuele vraag die Bos man wat mij betreft klip en klaar heeft beantwoord. Situatie normaal: alles verkloot DE STELLING Vandaag: Zeeland heeft niets aan excuus Visser Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Ongelukkige val werd fietser fataal Drugspand gesloten VLISSINGEN Kustbewoner voelt zich gezonder De stikstofkwestie was de laatste hobbel die de provincie moest ne men om een vergunning voor de bouw van de vergister te verlenen. De 'groen-gascentrale' die Engie in de Bathpolder wil bouwen, is om streden. Naburige glastuinbouwers zijn bang voor besmetting van hun gewassen, omwonenden vrezen stankoverlast. Om die reden willen veel politici het project tegenhou den. Maar omdat het bestemmings plan de komst van een vergister toestaat, is dat vrijwel onmogelijk. Onlangs maakt Engie bekend een alternatieve plek te hebben gevon- den voor de bouw van de centrale. Een paar kilometer verderop kan het bedrijf een interessante samen werking aangaan met Waterschap Brabantse Delta, die bij Bath een ri oolwaterzuivering met vergister exploiteert. Dit kan alleen doorgaan als zowel de provincie als de ge meente alle medewerking ver leent. Ook moet er nog een lastige logistieke puzzel worden opgelost. Terwijl Engie de verplaatsing on derzoekt, gaat het bedrijf ook ver der met de ontwikkeling van de 'oude' locatie in de Bathpolder. De verwachting is dat bezwaarmakers de kans grijpen om de komende zes weken een zienswijze in te dienen. Die stap is nodig om later de ver gunning bij de rechter aan te vech ten. Zodra de vergunning definitief is, kan Engie nog niet zomaar gaan bouwen. Grondeigenaar ASR kan ook in zee gaan met ZonXP, die op dezelfde plek een zonnepark wil aanleggen. Reimerswaal heeft daar eind vorig jaar groen licht voor ge geven. Het is vrijdag 13 januari 2017 als twee Belgen het café binnenstap pen. Ze hebben zin in een feestje en geven een rondje. Een van hen heeft een chihuahua bij zich en be gint wat te klieren. Er worden wat mensen weggeduwd, ze beginnen van bezoekers bier af te pakken en vragen erom om tot de orde te wor den geroepen. En dat gebeurt ook. De ene Belg blijkt meer dan genoeg te hebben gedronken en wordt bui ten gezet. Daar gedraagt hij zich agressief. Het hondje wordt naar binnen het publiek in gegooid en de uitbaters bellen de politie. De dwarse Belg werkt niet bepaald mee en wordt letterlijk het politie- busje in gegooid. Met de tweede Belg gaat het minder goed. Hij kan nauwelijks op zijn benen staan en wordt buiten op het verwarmde terras onder de luifel gezet. ,,Wat moeten we met die man doen, kun nen jullie hem niet meenemen?", vragen de twee D.'s aan de politie. ,,Zet hem maar aan de overkant en bel een taxi of zo is het antwoord." En zo zit de Belg in de neervallende natte sneeuw en korrelhagel drijf nat en koud te worden. Iemand belt 112 en hij verdwijnt onderkoeld op de ic-afdeling van een ziekenhuis. ,,We hebben gedaan wat de politie ons heeft opgedragen", is het ver weer. Aanklager Wilfred Suijkerbuijk denkt daar beduidend anders over: ,,U als cafébaas én als mens heeft een zorgplicht. En wat de politie heeft gezegd was een advies. Een opdracht is en klinkt anders.'' Uitspraak 5 maart UITVINDER VAM &E COPY-PASTE OVERLEDEN vrijdag 21 februari 2020 Duizelig werd ik van het gedraai Met dank aan luitenant-kolonel Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik rijd liever motor dan auto 795 stemmen MIDDELBURG Een ongelukkige val met zijn fiets is een 54-jarige Middelburg afgelopen weekeinde fataal gewor den. Dat blijkt uit onder zoek door de politie. De man werd in de nacht van zaterdag op zondag naast zijn fiets gevonden op de Nieuwe Vlissingse- weg in Middelburg. Hij werd met spoed naar het ziekenhuis gebracht maar overleed daar. De oorzaak van het ongeluk was onbekend en de poli tie hield met alles reke ning. ,,Na sporenonder zoek gaan we ervan uit dat hij ongelukkig is ge vallen", zegt een woord voerster. - - GOES Een woning aan het Mo lenplein in Goes is giste ren op last van burge meester Margo Mulder voor een periode van zes maanden gesloten. In het pand is op dinsdag 17 december 2019 door de politie een handels- hoeveelheid soft- en harddrugs gevonden en in beslag genomen: ruim 30 gram hennep en 1769 gram amfetamine (speed). Omdat de wo ning in 2016 ook al eens drie maanden gesloten werd voor drugshandel, is nu besloten het pand te sluiten voor een peri ode van zes maanden. Wie dicht bij de kust woont mag zich geluk kig prijzen. Niet alleen vanwege de zee en het strand, maar ook van wege de gezondheid. Wie minder dan vijf kilo meter van de zee woont, geeft zichzelf een ge middeld hogere score voor 'algemeen gezond heidsgevoel' dan wie in het binnenland vertoeft. Het Vlaams Instituut voor de Zee (VLIZ) con cludeert dat op basis van een Gezondheids enquête onder 60.000 mensen. Eerder werd in het Verenigd Koninkrijk en Ierland al aange toond dat wonen aan zee invloed heeft op het gezondheidsgevoel van Oktober 2018: Demonstranten op het Abdijplein in Middelburg protesteren tegen de mestvergister die Engie wil bouwen bij Ril land. FOTO ERNST JAN ROZENDAAL De komst van een mestvergister naar Rilland is een stapje dich terbij. De stikstofuitstoot van de centrale heeft zo weinig effect op de natuur dat een tijdrovende milieutoets (MER) niet nodig is, concludeert de provincie Zee land. Joeri Wisse Rilland Het Openbaar Ministerie (OM) in Middelburg wil dat twee uitba ters van een Hulster café, vader T. van D. (52) en zijn zoon (27) ieder een taakstraf van 240 uur krijgen opgelegd. Het duo wordt verweten dat zij een cafébezoe ker de nodige zorg hebben ont houden. Ad Roos Middelburg MOOI- TWEE ItsEMTIEKE SRAVEM, MAAST fc>E UITVINDER VAM tSE SPATIE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2