Mercedes verrast concurrenten met een technisch foefje genaamd DAS 23 Bozenik maakt basisdebuut 9 Een innovatieve vondst van Mercedes doorbrak gisteren de sleur bij de testdagen in Barcelona. Het seizoen moet nog beginnen en nu al lijkt de concurrentie weer in de achtervolging te moeten vanwege een nieuw stuurwiel. Opschudding. Commotie. Be zorgde blikken in de teamonderko mens. Verraste engineers starend naar laptopschermen, met fron sende wenkbrauwen. En al die heisa om een nieuw stuurtje. We reldkampioen Lewis Hamilton was er amper een uurtje mee aan het testen toen de onboard-beelden be geleid met vraagtekens al over het internet schoten. Want wat deed die Hamilton nou toch steeds bij het opdraaien en verlaten van lange rechte stukken op het Circuit de Catalunya? Er was duidelijk te zien dat hij het stuur lichtjes naar zich toetrok, om het stuurwiel vlak voor het insturen weer in te drukken. Alsof hij een vliegtuigpiloot was. Maar waarom? Al snel legden de eerste experts een verband met de stand van de voorwielen. Bij het trekken leken de wielen van de gloednieuwe W11 iets meer naar el kaar toe te komen, om bij het in drukken weer in de originele stand terug te schieten. Dik honderd rondjes reed Hamil ton met die steering mode, toen hij maar eens een sandwich ging ha len. En heel toevallig mocht hij rond lunchtijd als enige coureur meteen aanschuiven bij de pers conferentie van de FIA. Samen met James Allison, het technische meesterbrein van Mercedes. Zelfgenoegzaam ploften ze neer op een sofa, waar die ene vraag niet lang uitbleef. Dat stuur? Wat was dat? ,,EhJa, we hebben een nieuw systeem in de auto'', bevestigde Al lison. ,,We hebben er zelfs een naam voor: DAS.'' Die afkorting verklaarde hij zelf niet meteen, maar al snel kwam naar buiten dat het hier zou gaan om 'Dual Axis Steering', waarmee de wielophanging beïnvloed kan worden. ,,Het geeft een extra di mensie aan het besturen van de auto'', voegde Allison nog toe. ,,Ho- pelijk biedt het ons wat profijt. Maar hoe we het gebruiken en wat we ermee willen bereiken, dat hou den we voor onszelf.'' Natuurlijk, het is de wapenwed loop die Formule 1 heet. Maar had dat almachtige kampioensteam van de laatste jaren nou wéér een tech nisch onovertroffen foefje naar het circuit gebracht? De eerste experts tuimelden al snel over elkaar heen om te roepen dat het de concurren tie ten minste een halfjaar kost om zoiets te reproduceren. De kampi- oen van 2020 werd nog net niet aangewezen... Legaal En is het allemaal wel legaal? En veilig? ,,Mwah, ik heb er zelf pas een ochtendje mee gereden. We probe ren het zelf nog te begrijpen. Maar qua veiligheid zie ik weinig moei lijkheden'', vertelde Hamilton. ,,Het systeem zorgt niet voor aflei ding en ook de FIA vindt het oké.'' De reglementen waren er al bij gepakt om wat anders te beweren. Red Bull-adviseur Helmut Marko meldde tegenover Auto Bild Motor sport alvast dat het DAS-systeem illegaal is. Maar net als Hamilton leek ook Allison zich niet druk te maken over de vondst. ,,Dit is geen nieuws voor de FIA, we praten er al langer over met ze. Ik heb er alle vertrouwen in dat dit systeem bin nen de regels valt. En we gaan de komende dagen wel zien hoeveel voordeel het ons gaat opleveren.'' Natuurlijk draait dat nieuwe f r~"~ -.-v -■ v DAS-systeem vooral daarom. In de bochten wil je idealiter een iets an dere stand van de wielen dan op de rechte stukken. Toe-in en Toe-out, spekkie voor het bekkie voor tech neuten. En laat de paddock daar nu overbevolkt mee zijn. „Natuurlijk is het lollig om te zien dat iedereen hier nu zo mee bezig is. Maar laten we niet vergeten dat al onze nieuwe auto's vol zitten met toffe nieuwe systemen. Het valt alleen niet altij d zo op als bij deze vinding'', bena drukte Allison. ,,Voor mij is het vooral bemoedi gend om te zien dat mijn team na al die succesjaren nog steeds on top of the game zit'', besloot Hamilton met een tevreden gezicht. Feyenoord-trainer Dick Advocaat kan zaterdag thuis tegen Fortuna Sittard niet beschikken over spits Nicolai J0rgensen. De Deense aanvaller heeft last van een bles sure aan zijn teen. Daardoor krijgt spits Robert Bozenik, in de winterstop door de Rotterdam mers aangetrokken, zijn eerste basisplaats, vertelde Advocaat. De Slowaak scoorde zondag de win nende treffer in de met 3-4 ge wonnen wedstrijd bij PEC Zwolle. Het was zijn eerste offici ële doelpunt voor Feyenoord. Ook middenvelder Oguzhan Özyakup en verdiger Eric Botteg- hin zijn zaterdag afwezig. Zij ontbraken tegen PEC al met bles sures. De Braziliaan wordt waar schijnlijk vervangen door de Fransman Edgar Ié. Beilein weg bij de Cavaliers WIELRENNEN Rowe verlengt bij Ineos Barcelona haalt Braithwaite op Finales Jacobs en Verhofstad vrijdag 21 februari 2020 GO Overstuur om een stuurtje Arjan Schouten Barcelona v-A r Hamilton gisteren tij dens de pers conferentie van de FIA met James Allison, technisch directeur van Mercedes. FOTO GETTY IMAGES De testweken op het Circuit de Catalunya zijn elke dag live te volgen via de site van deze krant VOETBAL Robert Bozenik. foto anp BASKETBAL De slechte prestaties van Cleveland Cava liers in de NBA heb ben geleid tot het ver trek van coach John Beilein. De 67-jarige Amerikaan was bezig aan zijn eerste sei zoen bij de 'Cavs'. De- ploeg van Beilein staat onderaan in de oostelijke divisie van de basketbalcompeti tie, met slechts veer tien overwinningen te genover veertig ne derlagen. De Britse wielrenner Luke Rowe (foto) rijdt nog zeker vier jaar voor Team Ineos. De 29-jarige Welshman heeft zijn contract bij de Britse topploeg verlengd tot eind 2023. VOETBAL FC Barcelona heeft in Martin Braithwaite de gewenste versterking van de voorhoede ge vonden. De Spaanse kampioen betaalde aan Leganés de geli miteerde afkoopsom van 18 miljoen euro die in het contract van de Deense internatio nal stond. Braithwaite verbond zich voor 4,5 jaar aan de club van onder anderen Fren- kie de Jong en Lionel Messi. TURNEN De Nederlandse tur ners Rick Jacobs en Bram Verhofstad heb ben bij de World Cup in Melbourne een fina leplaats behaald. Ja cobs plaatste zich met 12,766 punten als achtste voor de finale aan ringen. Verhofstad scoorde 13,633 pun ten en ging, ook als achtste, door naar de finale op het onder deel vloer. De finales vinden zaterdag plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23