Carnaval in Aalst: 'Dit is geen racisme! Dit is spot en satire' 10 NIEUWS Parlementair onderzoek: weinig nieuwe inzichten, meer polarisatie De oogst na twee weken parlementaire fl litsenquête' over buitenlandse financiering van islamitische instellingen: weinig nieuwe inzichten en meer polarisatie. Toch tekent zich een momen tum af voor strengere regels tegen buitenlandse bemoeienis. Waarom hij niet was uitgenodigd voor de openbare verhoren in de flits enquête naar ongewenste buiten landse beïnvloeding van islamitische instellingen? Thijl Sunier, onderzoe ker van de islam in Europa en hoogle raar aan de Vrije Universiteit, weet het niet. Woensdagavond, bij een debat in Amsterdam over het parlementaire onderzoek, zei hij wel de onderzoeks commissie te hebben gesproken. Al leen was dat in de voorbereidende fase, achter gesloten deuren. Sunier zet vraagtekens bij het nut van het onderzoek naar de geldstro men uit de Golfregio en Turkije rich ting Nederland. Op een enkele uit zondering na geldt dat niet voor de deskundigen die de afgelopen twee weken wel opdraafden. Zij waar schuwden voor negatieve Arabische en Turkse invloeden en kwamen met voorstellen deze in te perken. Door hen wél en experts als Sunier met op te roepen, maakt de commis sie zich kwetsbaar voor verwijten van partijdigheid. De enige tegenstanders die aan bod kwamen, waren moslims die zelf geld ophalen in het buiten land. Zij lieten doorgaans niet het achterste van hun tong zien, ook niet toen Kamerleden er een kruisverhoor van maakten. Inquisitie De radicaal-islamitische beweging Hizb ut-Tahrir sprak van een 'mo derne inquisitie'. Volgens Jacob van der Blom - oprichter van moskee De Middenweg in Rotterdam en voorzit ter van de Blauwe Moskee in Amster dam - regende het steunbetuigingen nadat hij anderhalf uur was gegrild. Yassin Elforkani, hoofdimam van de Blauwe Moskee, meldde daarnaast ernstige bedreigingen, volgens hem het gevolg van suggestieve vragen. Te vrezen valt dat ook de provoce rende imam Suhayb Salam van de Utrechtse alFitrah-moskee, wiens or ganisatie volgens onderzoekers kin- »Hoe je het ook wendt of keert, buitenlands geld heeft invloed op personen en moskeeën deren met de rug naar de samenle ving zet, in een deel van de moslimge meenschap goodwill heeft gekweekt door de confrontatie te zoeken. Dat zal vast niet de bedoeling zijn geweest van de commissie. Salam schoffeerde de commissie door te weigeren te staan bij het afleg gen van de eed. Vervolgens las hij een verklaring voor waarin hij stelde dat grondrechten van moslims 'stelsel- en planmatig worden ondermijnd.' Een aantal politici heeft 'heropvoeding nodig', zei hij. Later in het verhoor stelde hij dat de overheid 'onderdruk kend' bezig is. ,,Wij moslims bepalen mede de normen en waarden. Of het u bevalt of niet.'' Met haar vatbaarheid voor propa ganda uit Ankara vormt de Turks-Ne derlandse gemeenschap een geval apart. Op de laatste verhoordag riep de commissie een voorman van de Nederlandse tak van de Turkse over heidsorganisatie Diyanet ter verant woording. Het ging onder andere om het opstellen van een namenlijst met vermeende Gülenaanhangers in 2016 en een demonstratie in 2014 bij een herdenkingsmonument voor de Ar meense genocide. Murat Türkmen ontkende dat Diy- anet erbij betrokken was of zei het niet te weten, maar betreurde de voorvallen ook. Veel nieuws vernamen we niet de af gelopen weken. De ondervragers le ken vaak bezig met een invuloefe ning, gericht op draagvlak voor het in perken van buitenlandse financiering. Daar is ook wel wat voor te zeggen. Vertegenwoordigers uit de moslimge meenschap onderschreven de waar schuwing van AIVD-topman Dick Schoof voor groeiende invloed van 'salafistische aanjagers'. Extremisme De zware bedreigingen tegen een ge tuige die vertelde over extremisme in een moskee in Geleen, zijn ook reden voor ongerustheid. Net als het starten van een petitie door moslims tegen een moskeebestuurder die meer transparantie bepleitte. Hoe je het ook wendt of keert, het buitenlands geld heeft invloed op po sities van personen en moskeeën in Nederland. De vaak onduidelijke her komst van het geld uit vooral de Golf regio roept vragen op. Het is in het be lang van de moslimgemeenschap zelf dat een einde komt aan de schimmig heid over donaties. Pogingen van moskeeorganisaties om daarover vrijwillig afspraken te maken, zijn tot nu toe mislukt. Mede daarom acht een deel van de Tweede Kamer nu de tijd rijp voor strengere regels. Je kon er moeilijk niets van vinden. Op de wagen van carnavalsvereni ging De Vismooil'n prijkten vorig jaar grote Joodse poppen met lange baarden, kromme neuzen en pij penkrullen, zakken vol met geld en zelfs een rat. Heel onschuldig, vond de club zelf, het was vooral om aan te geven dat ze krap bij kas zaten en een sabbatical gingen nemen. En bij sabbat denk je al snel aan Joden, redeneerden ze bij de Vismooil'n. Ze kregen zo ongeveer iedereen over zich heen. Dat leidde er uitein delijk toe dat het Aalster carnaval in december werd geschrapt van de lijst van cultureel en immaterieel erfgoed van de Unesco. Daar stond het sinds 2010 op vanwege zijn eeu wenlange geschiedenis. Als de Unesco het niet gedaan had, had de stad zelf die stap gezet. Uit boos heid. ,,Wij zijn geen antisemieten of racisten'', zei burgemeester Christoph D'Haese van de Vlaams- nationalistische N-VA. ,,Aalst blijft de hoofdstad van spot en satire. Wat men ook probeert: wij laten ons de vleugels niet knippen.'' Wat dat betekent, is aanstaande zondag te zien. De Vismooil'n heeft zijn karikaturale poppen verkocht aan de collega's van de Zwiejtolle- kes. Die gaan er nog groter mee uit pakken door er stereotypen van Duitsers, homo's, Afrikanen en Aziaten aan toe te voegen. De Zwiejtollekes zelf gaan naast de wa gen lopen verkleed als schietschijf, omdat ze zich het slachtoffer voelen van censuur. Verder geven ze geen commentaar: ,,Wij zeggen niets tot de dag van de zondagsstoet.'' Het Forum der Joodse Organisa ties in België kan er niet over uit. ,,Het zet België wereldwijd in een slecht daglicht'', zegt woordvoerder Hans Knoop in De Standaard. Ter plekke actie voeren is wat hem be treft niet nodig, 'want de hele we reldpers zal aanwezig zijn'. Hij heeft elk groot medianetwerk al aan de lijn gehad, zegt hij, van CNN en CBS tot de BBC. ,,We zullen Aalst tot de orde roepen.'' Intussen heeft ook het Europees Parlement aan de bel getrokken. In een open brief roept de werkgroep rond antisemitisme het stadsbe stuur op om maatregelen te nemen, 'zodat Aalst Carnaval geen platform voor antisemitisme en haat blijft'. In Aalst zelf lijken de mensen vooral strijdvaardig. Carnavalswin kels doen goede zaken met de ver koop van haakneuzen, hoeden, pij penkrullen en lange, zwarte jassen. vrijdag 21 februari 2020 Iman Suhayb Salam van de Utrechtse alFitrahmoskee tijdens zijn verhoor voor de parlementaire commis sie. Hij botste stevig met de Kamerleden. FOTO MAARTEN HARTMAN Enquetestuurtop inperken buitenlands geld voor moskee Bas Soetenhorst Den Haag Een carnavalsvereniging in het Belgische Aalst kreeg vorig jaar iedereen over zich heen van wege een antisemitische praal wagen. Zondag komt een an dere vereniging met karikaturen van Duitsers, homo's en Aziaten. ,,Wij laten ons de vleugels niet knippen.'' Mark van Assen Aalst De omstreden praalwagen in Aalst met antisemitische karika turen. foto hln

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10