9 Arrestant dood in politieauto Geen 16, dan geen bezorger Abdulrazaq R.: Ik was het niet )e handtekeni Dat is de handtekening waarmee de afperser de bombrieven heeft ondertekend. Is het geheim schrift? Je zou het bijna denken, maar toch ligt dat niet voor de hand, denkt crypto-analist Marc Stevens. ,,Dan zou het meer een rare verzameling tekens zijn ge- weest en niet maar twee, zoals nu.'' De ondertekening doet hem nog het meest denken aan een af sluitende, sierlijke krul die veel in oude brieven werd gebruikt. Maar dan in het computeralfabet (AS CII). In de hackerswereld worden in deze 'taal' hele kunstwerken gemaakt, het zogenoemde ASCII- art. ,,Maar zo zou ik dit ook weer niet willen noemen. Daarvoor is het ontwerp te eenvoudig.'' Volgens psycholoog en crimi noloog Ilse van Leiden laat de handtekening zien dat de afzen der in elk geval erg zijn best heeft gedaan en zorgvuldig te werk lijkt te gaan. Perfectionistisch bijna. ,,Dit zet je niet impulsief op pa pier. Daar moet haast wel bewust over zijn nagedacht.'' Door met alleen tekens te wer ken lijkt het erop dat de afzender er alles aan doet om volstrekt ano niem te blijven. ,,De afzender had ook een naam onder de brief kun nen zetten, maar nu heb je echt geen idee met wie je te maken hebt. Het kan nog steeds iedereen zijn. Iemand die niets anders kon bedenken en hierop uitkwam of een computernerd die deze taal wel vaker spreekt, ik noem maar twee voorbeelden.'' De handtekening zegt foren sisch adviseur Marco Bosmans niet zoveel. Ze is te algemeen. Toch is de digitale krabbel onder de brief volgens hem interessant, vooral om erachter te komen of het document van één printer af komstig is. ,,Dat kan een aanwij zing zijn of het van dezelfde dader afkomstig is.'' Bitcoins Volgens psycholoog en crimino loog Ilse van Leiden past het eisen van bitcoins bij het type afperser dat het vooral om het geld is te W Steeds andere bedragen doet haar denken aan de Italiaanse maffia doen. Dat er steeds andere bedra gen worden geëist, doet haar den ken aan de Italiaanse maffia die bij afpersingen ook altijd 'netjes' rekening hield met hun slachtof fers en het bedrag dat ze zouden kunnen opbrengen. ,,Het heeft geen zin om bij een garage een heel hoog bedrag te eisen als je weet dat ze het toch nooit kunnen betalen. Voor een bank zou dat een ander verhaal kunnen zijn.'' donderdag 20 februari 2020 GO DEN DOLDER Een man die dinsdagavond is aange houden in Den Dolder, is tij dens het vervoer in de poli tieauto overleden. De ver warde man werd aange houden in de buurt van een van de ggz-klinieken in Den Dolder, waar hij overlast veroorzaakte. In de politie auto werd hij onwel. Eerste hulp door de agenten mocht niet meer baten. De rijksrecherche onderzoekt hoe de man is overleden. Het Openbaar Ministerie doet verder geen medede lingen over de identiteit van de man. UTRECHT Het bezorgen van maaltijden brengt te veel risico's met zich mee en moet worden verboden voor kinderen onder de 16 jaar. Dat vindt de ar beidsinspectie. ,,We zien het aantal ongelukken in het verkeer toenemen. Daarom vinden wij dit werk onveilig voor kinderen onder de 16'', stelt de in spectie, die onderzoek deed in de bezorgsector. Daarbij gaat het ook om te lang werken, te laat werken en het werken onder tijds druk. De kinderen moeten eveneens vaak met cash geld over straat. DEN HAAG Een van oor logsmisdaden verdachte Afghaan die al jaren als asielzoeker in Kerkrade woont, ontkent in de jaren 80 commandant van de beruchte Pul-e-Charkhi ge vangenis in Kabul te zijn geweest. Volgens hem is er sprake van een persoons verwisseling, zo zei zijn ad vocaat Marijn Zuketto gis termiddag voor de recht bank in Den Haag. De 74- jarige Abdulrazaq R. wordt ervan verdacht in werkelijk heid Abdul Razaq A. te zijn die tussen 1983 en 1991 betrokken was bij vrijheids berovingen en onmense lijke behandeling in Afgha- nistans beruchtste gevan genis, zei de officier van justitie. Precies vijftien koppeltekens achter elkaar, gevolgd door twee schuine strepen voor waarts en opnieuw vijftien kop peltekens. De afperser eist bitcoins en elke keer is het weer een ander bedrag. M Medewerkers van de EOD doen onderzoek bij een bedrijf waar een van de bombrieven is afgeleverd. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9