II w 1111 7 SONGFESTIVAL DE OPZET donderdag 20 februari 2020 G0 vN- 4rr— kansing, ha, maar nee: ik heb Ma donna of een andere internationale ster niet nodig. Ik vind dat we dit po dium moeten gebruiken om ons ei gen Nederlandse talent te laten zien. Wie, wat: dat hoor je de komende tijd.'' ,,We hebben de koning, koningin en hun drie dochters uitgenodigd en na tuurlijk hoop ik dat ze komen. Het koningshuis hoort bij Nederland.'' ,,Ze zijn alle drie natuurlijk verschil lend, hebben een totaal andere ach tergrond en dat ga je terugzien. Ik zie Edsilia Rombley, als oud-deelnemer, vooral in interactie met artiesten in de Green Room. Ze neemt tevoren ook filmpjes met oud-deelnemers op: onder anderen met Anne-Marie David (winnaar voor Luxemburg in 1973, red.), Niamh Kavanagh (Ierland, '93) en Ruslana (Oekraïne, 2004). Chantal Janzen en Jan Smit praten de show aan elkaar en doen het stem men, een lastig stuk: het is namelijk superbelangrijk om aan te voelen waar de spanning precies zit.'' ,,Nee, ik ga geen grapjes in het script verwerken. Ik geloof niet dat humor zo werkt en al helemaal niet voor zo'n evenement waar allerlei landen met een verschillend gevoel voor hu mor aan meedoen. De echte leuke grappen ontstaan uit een situatie, als de presentatoren op een voorval of opmerking inspringen.'' ,,Het verschil met de andere plekken is dat je dicht tegen de lichtwand aan zit, zodat je niet alles ziet wat de kij kers thuis zien maar je zit wel 'bo venop' het podium. Je ziet meer van de acts, artiesten en changements.'' Met winnaars als Lenny Kuhr en Getty Kaspers, freestyle dansers in alle uithoeken van het land en gast optredens wordt het Eurovisie Songfestival anders dan andere jaren. Head of showGerben Bakker: „Down to earth past bij Nederland.'' Hij had er al een tijdje over gepiekerd, maar on der de douche - geijkte plek voor creatieve in vallen - wist Gerben Bakker (48) het opeens. Hoe hij aan dacht zou besteden aan die ene song festival-mijlpaal van dit jaar: het 65- jarig bestaan. ,,We hadden natuurlijk al aan een medley van alle winnende liedjes in Ahoy gedacht, maar ik wilde ook de stad Rotterdam laten zien: dat is zo'n filmische plek.'' Zijn douchevondst: liveoptredens van voormalige winnaars in Ahoy, afgewisseld met filmpjes van andere winnaars op beroemde Rotterdamse locaties als de Erasmusbrug en de Markthal. ,,Zo'n mix van live en tevo ren opgenomen filmpjes kennen we van The Passion en dat werkt goed. Voor het publiek lijkt het alsof het al lemaal gelijktijdig in Rotterdam ge beurt: de mooie illusie van het tv- maken.'' Deze week al kwamen de eerste namen van winnaars rond: songfes tival-diva's Lenny Kuhr (De Trouba dour, 1969) en Getty Kaspers (Ding-a- Dong, 1975) treden sowieso aan. En, nee, dat is geen dag te vroeg, want creative producer Bakker, eerder be trokken bij het Televizier-Ring Gala, The Voice of Holland en Junior Songfes tival, heeft een straffe planning voor het uitgerekte programma: opening, presentatie, acts, intermezzo's, stem- procedure. ,,Ik moest van mezelf het geheel al vóór de kerst voor me zien, zodat we nu alles kunnen regelen.'' ,,Detail? De jurk van Chantal is géén detail: jij vraagt er nu al naar en mensen gaan het er over hebben. Die jurk is voor mij dus superbelangrijk, want die moet met de rest van de show matchen en met de kle ding van de andere presentatoren. Bovendien wil ik met de beste de signers van Nederland werken en die zullen die jurk moeten leveren Jan Taminiau? Ik zeg nog niks be halve dat iedereen op ons lijstje staat.'' ,,Ik ben er niet zo mee bezig anderen te overtreffen. Ik wil het vooral op een manier doen die bij Nederland past. Puur, down to earth, wat minder blingbling. De introductiefilmpjes op de liedjes, de zogenaamde post cards, waren in Israël heel dure vi deoclips en dat was supertof, maar niet zo Nederlands. Wij willen de We moeten dit podium gebruiken om ons eigen Nederlandse talent te laten zien bevolking erbij betrekken: ook de lo kale voetbalclub kan zo'n clip met een van de deelnemende artiesten maken. Dit alles betekent niet dat het niet gaat spetteren.Nederland heeft niet voor niets een reputatie in live shows.'' ,,Ze wil waarschijnlijk best een her- ,,ABBA, bedoel je? Zelfs tijdens hun eigen tour zijn die vier alleen als ho logram te zien, dus nee, sorry. Maar we komen echt tot een mooie selec tie, geloof me. Een selectie die over alle decennia strekt - van de sixties tot nu - zodat je echt een gevoel krijgt bij de hele lange historie.'' ,,Het begin van de finale staat vast. Dat is al jaren de 'vlaggenpa- rade' van deelnemende landen en dat vind ik zelf ook een mooi Olympisch onderdeel, een moment van nationale trots. Ik ga die parade wel wat versnellen: soms duurde hij een kwartier, echt te lang. En ik ga hem combineren met een performance van Pieter Gabriel, het Nederlandse dj- talent van 15 jaar. Die zorgt voor de party vibe. Bij alle shows starten we met specta culaire, stoere beelden van een groepfreestyle dansers die door Nederland trekken.'' i m Wel Lenny Kuhr, géén Madonna Zien we de koninklijke familie nog op het podium? Hoe is de rolverdeling tussen de drie presentatoren? Hoe zit het met de humor? Krijgen we typisch Nederlandse Luizen moeder-grappen? De goedkoopste kaartjes zijn de 'slecht-zicht-plekken'. Zie je dan wel iets? ®Kijk op de site bij /video Interview met het hoofd van het songfestival. Eefje Oomen M Lenny Kuhr grijpt in 1969 de overwinning met De Troubadour. In 1975 is het op nieuw raak voor Ne derland als popgroep Teach In de meeste stemmen krijgt voor Ding-a-Dong. fotos anp Rotterdam Bent u er voor de hoofdlijnen of houdt u zich ook bezig met zo'n detail als de jurk van presenta trice Chantal Janzen? Israël zei vorig jaar dat het moeilijk zou zijn hun show, qua techniek en impact, te overtreffen. —Gerben Bakker, head of show Trekt u nog een internationale ster aan als intermezzo, zoals - de nogal vals zingende - Madonna in Israël? Gerben Bakker. FOTO MARLIES WESSELS U had het over optredens van oud winnaars. Gaat het dan ook over de beroemdste winnaars ooit? Tel Aviv, de vorige gaststad, had een spectaculaire ope ning met een compleet vlieg tuig. Waar komt Nederland mee?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7