Najib Amhali kan er weer mee lachen Van klezmer tot stevige blues 2 WAAR WAS IK? Pop Voor hun nieuwste album Knot maakte de Amsterdamse popgroep Nits liedjes zonder coupletten en refreinen. Volgens zanger Henk Hofstede de manier om vernieuwend en tijdloos te blijven. The best of Lameirinhas Uitgelicht Aan het begin van 2017 verdween Najib Amhali plots van het podium. Een paar jaar eerder had hij nog dagen achtereen in een uitverkocht Ziggo Dome gestaan. En met evenveel klatersucces ook in Carré. 'Enige pro blemen in mijn persoonlijke omgeving' en 'om gezondheidsredenen' was de uitleg. Insiders en zelfs heel wat outsiders vermoedden dat er meer aan de hand was. En later bleek dat ook zo te zijn. Najib Amhali leed aan een driedubbele verslaving. Drugs, drank en gokken. Ik heb een goede reden om dat terug in de her innering te roepen. En desondanks voel ik mij gegeneerd. Het gaat mij niet aan om andermans verleden op te rakelen. Of om andermans vuile was buiten te hangen. Maar Najib Amhali wil het er zélf over hebben. In Waar was ik?, zijn eerste programma sinds de crisis van 2017, gaat het daar heel dikwijls over. Een zeer persoonlijk verhaal over een diepte punt in je leven naar buiten brengen, dat is be slist heel dapper. Maar dat hoort natuurlijk niet op een cabaretpodium. Tenzij er een dikke laag zelfspot en andere humor overheen gaat. En Amhali kan de verslaving die hem 'minstens twee Ferrari's' heeft gekost, op een fantastische manier relativeren, manipuleren en file ren. Zijn verhaal is niet compleet voor we ook weten hoe de man geworden is tot het willoze slachtof fer van die 'sluip schutter'. Zijn jeugd in een flat in Krom menie, waar Koning Armoe heerste. Zijn moeder, zijn vrouw, zijn zoontje, iedereen figu reert, alles passeert. en zijn oude Indonesische buurman Lonny zijn weer van de partij. Typetjes die bij zijn publiek enorm populair zijn geworden. En daarmee laat Amhali zien dat hij weer opgelucht kan aanha ken bij kleine hoogtepuntjes uit vroegere shows. Najib Amhali leed aan een driedubbele verslaving. Drugs, drank en gokken MUZIEK TOP 3 e meest ongrijpbare band van Neder land, zo worden de Nits vaak genoemd. ,Een prima bena ming, wat mij be treft", vertelt zan ger en tekstschrijver Henk Hofstede. Hij vormt de band samen met per cussionist Rob Kloet en toetsenist Robert Jan Stips. ,,Wij laten ons niet makkelijk in een hokje plaatsen." Al sinds de jaren 70 staat de groep syno niem voor eigenzinnige en originele muziek. ,,We spelen niet vanuit de Amerikaanse rocktraditie, dus een pure rockband zijn we niet. Onze oorsprong ligt ook niet in de blues, vaker wordt onze muziek omschre ven als 'Europese melancholie'. Ik noem ons liefst een veelzijdige pop groep. Onze muziek is erg divers, van new wave tot chansons en zelfs in vloeden van Schubert zijn verwerkt in onze nummers." In dat nummer zing ik dat de Deltawerken ons kunnen beschermen tegen bijna alles, maar niet tegen liefdes verdriet of depressies Nits kent haar oorsprong in Am sterdam en is opgericht in 1974. Vooral in de jaren 80 was de groep bijzonder populair en scoorde grote hits met Nescio en In The Dutch Moun tains. Beide nummers krijgen nog al tijd jaarlijks een plaatsje in de Top 2000 van Radio 2. ,,Het zijn liedjes die we vanavond in Middelburg ze ker zullen spelen", zegt Hofstede. ,,Maar verwacht ook recent materiaal van onze nieuwste cd Knot." Hof stede haalde voor de nieuwe num mers veel inspiratie uit eigen erva ringen en verhalen van familie. ,,Vo- rig jaar is mijn moeder overleden en over haar huis in Amsterdam-oost schreef ik het lied The Concrete House. Tijdens het leeghalen van het huis vond ik in het beton van de keuken vloer een lucifer. Vermoedelijk een lucifer van mijn vader. Hij was aan nemer en heeft in 1968 het huis ge bouwd waar mijn moeder zo lang woonde. Het is de nostalgie van een in beton gegoten herinnering." Persoonlijke onderwerpen bezin- 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Portugees donderdag 20 februari 2020 Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over allerlei voorstellingen. Wat: Waar was ik?, Najib Amhali Waar: Scheldetheater Terneuzen Wanneer: vandaag, morgen en zaterdag, 20 uur Ook zijn enthousiaste Marokkaanse vriend Mo Najib Amhali staat deze dagen drie keer in het Scheldetheater. foto krijn van noordwijk DE KEUZE VAN ONZE REDACTIE Tame Impala - The slow rush De synth pop op het vierde album van Australiër Kevin Parker is tot het randje van perfectie gepo lijst. Wat de ene luisteraar in ver voering brengt, en de andere tot verveling. Babymetal - Metal Galaxy Ze noemen het 'kawaii metal', en als je weet dat 'kawaii' Japans is voor 'schattig', weet je al dat je iets bijzonders te wachten staat. De metalsensatie uit Japan staat dit jaar op Gras pop. John Moreland - LP5 Met de mooie ka- dans in de liedjes, de rust in de stem en de pak kende teksten verdient hij een plek in het rijtje Tom Petty, Steve Earle, Gillian Welch en Bruce Cockburn. GO Nits, eigenzinnig en origineel Hans Puik 44 Henk Hofstede, Nits 5 Tijd om eropuit te gaan! De redactie heeft uit het aanbod van muziek, theater en meer voor komende week een selectie gemaakt. Muziek voert de boventoon: Van klezmer en fado tot klassieke muziek, pop- klassiekers, jazz en stevige blues. Hiernaast vier tips, op de volgende pagina's nog eens vier. De innemende Portugese mu zikant Fernando Lameirinhas heeft in zijn 55-jarige carrière veel wegen bewandeld, van soul tot fado. De zanger/gitarist werkte ook samen met Neder landse muzikanten als Bl0f, Paul de Leeuw en Stef Bos. Onder het motto 'het beste moet nog komen' koesterde hij plannen voor een 'Best of'- programma. Nu gaat het daar echt van komen. Hij gaat al die prachtige liedjes opnieuw spelen in één programma. Het viel hem namelijk op dat er de laatste jaren veel vraag was naar hits als Amsterdao, Abrace me en Hier. In dit pro gramma laat maestro Lameirinhas horen hoe rijk zijn muzikale leven is. Zaterdag, Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 46