II Bussen vol boze Zeeuwen naar Den Haag NIEUWS 3 SOAP MARINIERSKAZERNE De Kamer verwijt haar dat ze Zee land te lang voor de gek heeft ge houden, terwijl al lang duidelijk was dat het Korps Mariniers niet naar die provincie zou verkassen. De plannen om de verhuizing van Doorn naar Vlissingen ongedaan te maken, lagen volgens ingewijden al vele maanden klaar. Vanuit het Korps Mariniers zou erop zijn aangedrongen de beslis sing snel bekend te maken om de onzekerheid voor de militairen en Zeeland niet langer te laten voort duren. Visser zou echter hebben gedraald. Wel stelde zij de bouw- voorbereidende werkzaamheden voor de Michiel Adriaanszoon de Ruyterkazerne - zoals de nieuwe marinierskazerne zou gaan heten - vier keer uit. Nu die kazerne definitief niet in Vlissingen wordt gebouwd, over heerst in de provincie Zeeland col lectieve woede. Vooral omdat nog geen begin van compensatie in het verschiet wordt gesteld voor het te rugdraaien van het in 2012 geno men verhuisbesluit. Zeeuwse be stuurders hebben voor het debat bussen geregeld om zo veel moge lijk provinciegenoten mee te ne men naar Den Haag om hun 'ver bijstering' kracht bij te zetten. De Zeeuwse commissaris van de Koning voelt zich 'persoonlijk be sodemieterd', zei hij zondag bij Bui tenhof. Han Polman had Visser in september nog 'op de vrouw af ge vraagd of Defensie alternatieve lo caties onderzocht. Daarop zou de VVD-staatssecretaris hebben ge antwoord dat 'dat allemaal geruch ten' waren. Maar uit vrijgegeven stukken bleek afgelopen vrijdag dat de krijgsmacht al in juli 2019 zestien locaties heeft onderzocht waar de marinierskazerne eventueel kon verrijzen. ,,Er was een geheime mi litaire operatie achter onze rug gaande waarin alternatieven wer den gezocht'', aldus Polman. De Kamer deelt de woede over de Zeeuwse schoffering. Ook de par tijen die al langer tegen een verhui zing waren, staan perplex vanwege de gang van zaken. De SGP ging er dinsdag, toen het debat werd aan gevraagd, met een gestrekt been in en stelde de vertrouwensvraag: Kan Visser nog wel op voldoende steun in de Kamer rekenen? 'Knulligheid' SGP-leider Kees van der Staaij zegt dat zijn partij, van oudsher terug- houdend als het om moties van wantrouwen gaat, 'alle opties open houdt'. Volgens hem is Zeeland door Visser 'voor de gek gehouden'. ,,Deze bestuurlijke knulligheid is onvoorstelbaar. Niet alleen moet de verhuizing van de kazerne nu weer bij nul beginnen, maar Zeeland is ook weggezet als plaats waar je niet moet zijn.'' De Kamer verwacht vandaag 'de eerste ideeën over compensatie' te horen en wil ook dat Visser 'royaal tijd inruimt' om uit te leggen hoe het in vredesnaam zo fout heeft kunnen gaan. ,,Dat moet staatsse cretaris Visser ons vertellen", zegt haar partijgenoot en Zeeuws Ka merlid André Bosman. Kamerlid Isabelle Diks (GroenLinks): ,,Je zag met de snelheid van een F-35 aan komen dat het niet goed ging ko- Je zag met de snelheid van een F-35 aankomen dat het niet goed ging men met de kazerne. Waarom 2,5 jaar wachten?" Visser kreeg bij haar aantreden op Defensie, in tegenstelling tot minister Ank Bijleveld (CDA), veel hoofdpijndossiers op haar bord. De vervanging van de onderzeeboten, cao-onderhandelingen, misstan den op een kazerne in Schaarsber- gen, vieze kazernekeukens die dicht moesten, winterkleding die niet kon worden besteld en com mando's die morren over hape rende wapens en ander materieel. Ook moest ze al eens excuses ma ken dat Defensie militairen heeft blootgesteld aan Chroom-6, terwijl al sinds 1973 bekend was dat aan die verf gezondheidsrisico's kleefden. Binnen Defensie klinkt dat het 'een pittig debat' zal worden waar de staatssecretaris 'niet naar uitkijkt'. Theo Giele Vlissingen Zo'n 140 mensen uit alle delen van de provincie gaven gehoor aan de oproep van de provincie om gratis mee te reizen met de delegatie on der aanvoering van commissaris van de Koning Han Polman en bur gemeester Bas van den Tillaar. Op verzoek van de SGP komt staatssecretaris Barbara Visser (De fensie, VVD) naar de Kamer om verantwoording af te leggen over haar beleid, dat in Zeeland zoveel kwaad bloed heeft gezet. Het spoeddebat is de climax van weken van oplopende spanning tussen 'Zeeland' en de bewindspersoon van Defensie. Vorige week dinsdag kwam het tot een breuk met de staatssecretaris tijdens een overleg in Den Haag. Vrijdag liet het kabi net weten af te willen zien van de bouw van de marinierskazerne in Vlissingen. Minister Raymond Knops (CDA, Binnenlandse Zaken) kreeg de taak om de verstoorde ver houdingen tussen het rijk en Zee land te herstellen. Niet alleen de vertegenwoordi gers van de provincie Zeeland, de gemeente Vlissingen en water schap Scheldestromen zijn veront waardigd over de manier waarop met Zeeland is omgegaan in dit dossier. In de gemeenten Middel burg, Reimerswaal en Kapelle, waar deze week door raadsleden werd Een volledige provincie werd geslachtofferd door een staatssecretaris vergaderd, sprak de lokale politiek unaniem van ernstig geschonden vertrouwen. De afdeling Zeeland van Bou wend Nederland had het deze week in een verklaring over 'bestuurlijk onvermogen': ,,Een volledige pro- vincie werd geslachtofferd door een staatssecretaris die het liet gebeu ren dat een kleine groep onwillige militairen het volledige ministerie van Defensie en de voltallige rege ring op de knieën kreeg, zonder de Zeeuwse belangen voldoende mee te wegen." Gedragsregels afspreken Commissaris van de Koning Pol man verbindt zijn eigen positie niet aan de uitkomst van het debat. Hij is als 'rijksheer' vertegenwoordiger van de regering in de provincie. Polman vindt dat staatssecretaris Visser, die onderdeel is van die zelfde regering, Zeeland heeft be drogen door te ontkennen dat De fensie naar andere plekken in het land keek voor de bouw van een ka zerne voor de mariniers. De com- missaris blijft op zijn post, ook als de Tweede Kamer de staatssecreta ris niet naar huis stuurt. Zeeland moet nu verder met minister Knops. Die moet met Zeeland in de slag om te praten over compense rende maatregelen. Voor dat ge sprek kan beginnen, wil Polman eerst heldere gedragsregels tussen Zeeland en de rijksoverheid afspre ken. Het debat begint om 11.00 uur. Op de sprekerslijst staat het Mid delburgse VVD-Kamerlid André Bosman. Hij is de defensiespecialist binnen zijn fractie. Verder hebben zich Kamerleden van GroenLinks, PvdA, SP, CDA, SGP, Christenunie, Denk en D66 als spreker gemeld. De thuisblijvers kunnen de gebeur tenissen via de app en website van de PZC op de voet volgen. donderdag 20 februari 2020 Kamer eist uitleg van Visser De Tweede Kamer heeft er best begrip voor dat de verhuizing van de marinierskazerne naar Vlissingen is afgeblazen. Toch wordt staatssecretaris Barbara Visser (Defensie) vandaag het vel over de oren getrokken in het debat over de kazernesoap. Hanneke Keultjes Den Haag Staatsecretaris Barbara Visser staat vandaag een pittig debat te wachten in de Tweede Kamer. foto anp -Kamerlid Isabelle Diks Vier bussen vol boze Zeeuwen, burgemeesters, andere lokale politici en vele tientallen ge wone Zeeuwen, rijden vandaag naar Den Haag voor het debat in de Tweede Kamer over de mari nierskazerne. -Bouwend Nederland, afdeling Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3