II 9 Bezoek aan moeder en zussen in Bangladesh zet leven Vlissingse op zijn kop Vlissingen Nichtjes, neefjes en andere familie leden bellen Rowena voortdurend nu ze weer in Vlissingen is. Om even te videobellen of via een be richtje op WhatsApp te vertellen dat ze haar missen. Een week na de ontmoeting met haar familie in Dhaka heeft de Vlissingse er in één klap zo'n dertig familieleden bij. En omdat die 43 jaar lang moesten wachten op haar terugkeer, laten ze haar nu niet zomaar meer los. ,,Ik denk dat ze me het liefst in een kooitje wilden stoppen." Wat haar familieleden al 43 jaar weten, weet Rowena nog maar sinds eind december. Haar moeder Rezia bleek op zoek naar de dochter die in 1976 van haar werd afgepakt in een tehuis van Terre des Hom mes in Tongi. Ze mocht haar drie maanden oude baby daar tijdelijk brengen om aan te sterken, maar Ik voelde iets waarvan ik later begreep dat dat de bloedband is Volle nicht Toch viel het afscheid niet heel zwaar, want al tijdens haar bezoek besloot Rowena om in november terug te keren met haar Neder landse broer Raymond. ,,Op de laat ste dag vond ik het fijn om weer naar huis te kunnen. Maar nu heb ik alweer zin om terug te gaan." En voor die tijd staat misschien ook in Nederland nog een bijzondere ont moeting voor de Vlissingse op de planning. Op de terugweg kreeg ze namelijk te horen dat van de zus van Rezia, een tante van Rowena, ook een dochter is afgenomen. Zij vertrok in 1976 met hetzelfde vlieg tuig richting Nederland. ,,Ik heb hier dus nog een volle nicht. De fa milie hoopt op een ontmoeting met haar, maar tot op heden is dat nog niet gelukt. Ze smeken mij nu om hierbij te helpen. Als ze er voor openstaat, hoop ik haar ook te kun nen verwelkomen in de familie." zag haar kindje nooit meer terug. Rowena groeide op bij adoptieou ders in Oost-Souburg en was eigen lijk nooit echt benieuwd naar haar afkomst. Maar toen kwam het tele foontje van Shapla, een stichting voor geadopteerden uit Bangla desh. Dat veranderde haar hele le- ven. Rowena besloot er geen gras over te laten groeien en vloog op 8 fe bruari voor een week naar Bangla desh om daar haar familie te ont moeten. ,,Ik was nieuwsgierig en bovendien is mijn moeder al op leeftijd. Ik gunde het haar om mij zo snel mogelijk te zien." De eerste ontmoeting met Rezia en de drie zussen van Rowena vond plaats in een hotel in Dhaka om te voorko men dat een heel dorp zou uitlo pen. ,,Toen ik mijn moeder vast pakte, liet dat mij niet koud. Het is de vrouw die mij op de wereld heeft gezet. Ik voelde iets dat niet te om schrijven valt. Later begreep ik dat dat de bloedband moet zijn." Bezienswaardigheid Dat het hele dorp uitliep, gebeurde alsnog toen de Vlissingse later een bezoek bracht aan het huis van haar moeder. „Iedereen kent het verhaal, en je bent daar sowieso al een be zienswaardigheid. Ze zien dat je Westers bent. Vooral het staren, daar heb ik echt aan moeten wen nen." Ook de armoede was con fronterend. ,,Bedelaars, zwervers, kindjes, jonge moeders. Je zou ze het liefst allemaal willen helpen. Afgezien van de omstandigheden ben ik blij dat ik in Nederland ben terechtgekomen. Anders had ik na tuurlijk ook niet beter geweten, maar ik vind het wel fijn om te we ten dat ik dan in een hechte familie zou zijn opgegroeid." De broer van Rowena is een maand of zeven geleden overleden. Ook haar vader leeft niet meer. Op verzoek van de familie heeft ze hun graven bezocht. ,,Ik heb begrepen dat mijn oudere broer zich veel heeft beziggehouden met de zoek tocht naar mij. Als kind kreeg hij ook mee wat voor impact mijn ver dwijning had op het gezin. Hij was ervan overtuigd dat ze mij op een dag zouden terugvinden. Helaas heeft hij dat niet meer mogen mee maken. Dat hij en mijn vader er niet meer zijn en dat ik destijds van Re- zia afgepakt ben, maakt het verdriet van de familie zo groot. In een zeld zaam moment alleen met haar ver telde ze huilend dat ze zich zo schuldig voelt dat ik als enige niet in het gezin ben opgegroeid. Dat verdriet kun je met dit bezoek ook niet zomaar wegnemen, want uit eindelijk vertrek je ook weer." donderdag 20 februari 2020 Rowena ontmoet haar moeder In haar hoofd is Rowena van der Wekken (43) nog steeds in haar geboorteland Bangladesh. Het geluid van het drukke verkeer, de gebedsoproepen van mos keeën en de vechtende straat honden en -katten klinken nog na. De Vlissingse keerde zater dag terug van een ontmoeting met haar familie nadat ze als baby van haar moeder werd af gepakt en via adoptie terecht kwam bij een Zeeuws echtpaar. Wendy de Jong -Rowena van der Wekken Kijk op de site bij /video Rowena ontmoet haar moeder en andere familieleden bij een hotel in Dhaka. Rowena (I) naast haar moeder. Rechts twee van haar drie zus sen. Rowena van der Wekken met haar moeder Rezia. fotos rowena van der wekken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37