TCR schreef te laag in op het schoolvervoer Niet op de trekker naar Den Haag, maar met z'n allen krachtig bidden Messentrekker uit Vlissingen blijf in cel 4 'Terneuzen wordt beperkt in de mogelijkheid om te groeien' 1 L» De streep die de provincie onlangs door enkele nieuwbouwprojecten in Terneuzen trok, heeft kwaad bloed gezet in Terneuzen. ,,We wil len de provincie aantonen dat we kunnen groeien. We willen niet steeds paternalistisch horen dat we een krimpregio zijn." De Terneuzense burgemeester was dinsdagavond de eerste spreker in de reeks Porgy College, een nieuwe activiteit van het Terneuzense po dium Porgy en Bess. Hij presen teerde er zijn toekomstvisie, zijn dromen en gedachten; zijn testa ment zoals interviewer Michiel van der Waard het omschreef. Dat de regio vergrijst wilde Lo- nink niet ontkennen. ,,Driehon- derd geboorten, tegenover zeshon derd overlijdens, het afgelopen jaar. De demografische feiten liegen niet. Dat is twaalf klassen van 25 kinderen per jaar minder", schetste hij de omvang van het probleem. Daarentegen staan grote werkge vers in Zeeuws-Vlaanderen als ZorgSaam en Tragel volgens hem te springen om meer mensen. Tragel zoekt inmiddels zelfs in Spanje naar nieuw personeel. De regio heeft meer mensen nodig en Lonink kijkt al enige tijd verliefd naar het zuiden. ,,Gent verwacht in 2040 hon derdduizend inwoners meer te hebben maar heeft niet de plek. Niet voor de haven en niet voor al die mensen. Mogelijk zouden er zo'n tienduizend Belgen in onze gemeente een plek moeten vinden. Vlaanderen heeft ons nodig, we zit ten in een goede onderhandelings positie." Daarnaast zijn er volgens de Ter- neuzense burgemeester kansen in overvloed voor de regio. Zeeland, de Kanaalzone in het bijzonder, zou goede zaken kunnen doen in de energietransitie. Met name in op slag en transport van waterstof heeft Lonink hoge verwachtingen. Wij hebben geen stikstof-probleem, wij hebben een provincie-probleem Ook zou de regio een boost kunnen verwachten van een toekomstige verbinding Schelde-Seine. ,,Maar waar moeten al die nieuwe mensen wonen? Hoe zit het met ons stikstofprobleem?" vroeg vra gensteller Van der Waard. ,,Wij hebben geen stikstof-probleem", antwoordde Lonink. ,,Wij hebben een provincie-probleem." Niet alleen de rigide opstelling van de provincie zit Lonink dwars. Ook het weinig gevarieerde aanbod aan nieuwbouw is een probleem. ,,Woningcorporaties en bouwers zouden meer lef moeten tonen. Het lagere segment aan huurwoningen wordt niet bediend. Er worden wel veel appartementen gebouwd voor mensen van mijn generatie (Lo nink is 68, red.) en die worden wel verkocht. Voor jongeren is het moeilijker en die heb je wel nodig, wil je een levendige stad worden." j f li I r Niet dat hij, biologisch veehouder, en zijn vrouw Annette tegen de boerendemonstraties zijn. Eén van hun zonen deed al een keer mee. En zelf steunen ze de acties van harte. ,,Mits het op zo'n manier gebeurt dat er geen burgerlijke ongehoor zaamheid plaatsvindt. We vinden het óntzettend belangrijk dat de goodwill van burgers behouden blijft. Wij willen een waardige boe renactie." Toch kwam bij De Hoop nog iets anders boven. ,,lk heb een opdracht vanuit de hemel gekregen. God zei: het is prima dat er gedemonstreerd wordt, maar ik wil dat jij een ander geluid laat horen. Ik wil dat jullie in gebed gaan." Samen met Albert van der Heide, voorzitter van de chris telijke beweging I AM én ICT'er, zette hij de website BidVoorOnze- Boeren.nl op poten. Door krachtig en collectief te bidden kun je als 'één geestelijk leger naast en achter onze boeren gaan staan'. Ik heb een opdracht vanuit de hemel gekregen Via mail en WhatsApp kregen mensen die zich hebben aangeslo ten gedurende de hele woensdag om de twee uur nieuwe gebeds- punten toegestuurd. Met bijbeltek sten en een uitgebreide toelichting. ,,We bidden voor een goed en waar dig verloop van de demonstratie, voor veiligheid voor de mensen, sympathie bij de omstanders. En natuurlijk voor de besluitvorming van de minister. Dat de minister de juiste keuzes maakt." Langskomen op de boerderij aan de Meeldijk in Burgh-Haamstede kon ook. Daar werden de deuren van de oude wagenschuur openge zet voor alle mensen die samen wilden bidden. Er was koffie met gebak, de mogelijkheid om met el kaar te praten en er werden bijbel teksten gelezen. Storm liep het er niet, maar de inloop was dan ook op het laatste moment opgetuigd. Het collectief bidden via het platform Bid Voor Onze Boeren deed het be ter. Zo'n 700 mensen sloten zich bij dit initiatief aan. ,,We hebben heel veel positieve reacties gehad. We hopen dat er niet nog meer acties nodig zijn, maar als dat wel zo is doen we dit weer." Het gebedsplatform blijft so wieso in de lucht. Het is de bedoe ling dit platform maatschappij- breed in te gaan zetten. Nu al zullen wekelijks gebedspunten over aller hande maatschappelijke onderwer pen worden verstuurd. Vanaf Pa sen, is de bedoeling, moet dat één keer per dag gaan gebeuren. De Europese aanbesteding van het Zeeuws-Vlaamse leerlingen vervoer vond drieënhalf jaar gele den plaats. TCR deed zo'n goed koop aanbod dat dit direct vragen opriep, meldde Van Assche deze week in de gemeenteraad. ,,Het kon ook niet voor die prijs, is nu gebleken." Citax Tiel is inmiddels bereid gevonden het leerlingenvervoer MIDDELBURG De 23-jarige Vlis- singer S. R., die ervan wordt ver dacht op 16 november betrokken te zijn geweest bij een vechtpartij, blijft vooralsnog vastzitten. De rechtbank in Middelburg heeft dat gisteren tijdens een niet-inhoude- lijke behandeling beslist. Wat er die middag bij een woning aan de Schaepmanstraat in Vlissingen precies is gebeurd en wat de aan leiding daarvoor is geweest, is nog niet duidelijk. R. zou een bezoeker van een wo ning aan de Schaepmanstraat met een mes hebben gestoken. Een tweede verdachte (een 18-jarige Vlissinger) zou paniekerig uit de bosjes zijn gekomen. Ook is er een in Zeeuws-Vlaanderen over te ne men, tot de zomervakantie. Een nieuwe aanbesteding zat al in de pen. Van Assche wil daarbij het liefst extra eisen stellen om pro blemen als met TCR te voorko- Gemeente waarschuwde al bij aanbesteding men. ,,Als dat binnen de aanbeste- dingsregels kan." VVD-raadslid George Meij liet blijken er niet zo mee te zitten. ,,TCR heeft het wel drieënhalfvan de vierjarige aanbestedingsperi ode volgehouden. Nu moeten we tot de zomervakantie meer lap pen, maar de kosten over de hele periode vallen dan nog mee." derde verdachte (een 24-jarige Middelburger) aangehouden. R. wordt verdacht van een poging tot doodslag dan wel een poging tot het toebrengen van zwaar licha melijk letsel. Volgens de raadsman van R. zou zijn cliënt uit noodweer hebben gehandeld. De rechtbank heft het voorarrest van R. niet op, omdat er gevaar is voor herhaling. Bovendien heeft R. niet willen meewerken aan een psychologisch onderzoek. Zijn persoonlijk belang is in dit geval ondergeschikt aan het maatschap pelijk belang. De drie verdachten waren gisteren niet aanwezig in de rechtbank. Een volgende zitting staat gepland voor 30 april. donderdag 20 februari 2020 Lonink haalt uit naar provincie Een spoorverbinding met België, een dependance van het Gentse SMAK-museum, tienduizend Belgen erbij. Burgemeester Jan Lonink ziet volop groeimogelijk heden voor de Kanaalzone. Als de provincie dat ook maar eens inzag. Guido van der Heijden Terneuzen -Jan Lonink, burgemeester l M Peter en An nette de Hoop in de wagen schuur op hun boerderij aan de Meeldijk in Burgh-Haam- stede waar tij dens de boe renactie samen kon worden gebe den. foto esme Je kunt met een riek zwaaien. Winkels blokkeren. Of collectief oprukken per trekker richting Den Haag. Maar je kunt ook bid den. Voor de boeren. Dat werd gisteren door mensen in heel Nederland gedaan. Op initiatief van Peter de Hoop uit Burgh- Haamstede. Hij is de man achter de actie Bid voor onze Boeren. Esme Soesman Burgh-Haamstede -Peter de Hoop, veehouder Het failliete vervoersbedrijf TCR was indertijd gewaar schuwd wel erg laag in te schrij ven op het leerlingenvervoer in Zeeuws-Vlaanderen. Toch werd het contract aan TCR gegund, omdat het niet anders kon, aldus de Terneuzense wethou der Ben van Assche. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32