De recente stormen Ciara en Den nis hebben aanzienlijke delen van de stranden weggeslagen. Rijkswa terstaat heeft steeds benadrukt dat de veiligheid niet in het geding is. De zogeheten basiskustlijn, de mi nimale contouren van de kust, is nog steeds intact. Dat klopt op zich, zegt Philipp Keller, dagelijks bestuurder van het waterschap. ,,Maar de veiligheids marge die we hadden, is nu wel op. Dat betekent dat als er nog een aan tal Ciara's komt, er sprake is van een veiligheidsprobleem." Het opspuiten van de kust kan daarom niet wachten. Vooral tus sen Vlissingen en Zoutelande is de situatie zorgelijk. ,,Dat is aan dachtspunt nummer 1", zegt Keller. ,,Volgens onze huidige berekenin gen hebben we daar nog dit jaar een overschrijding van de basiskust lijn." Dat betekent dat er snel zandsup- pleties nodig zijn. ,,We zijn nu aan het einde van het stormseizoen. Op 1 oktober begint het nieuwe storm seizoen. Dat is voor ons de uiterste datum. Vóór die tijd moeten de suppleties zijn afgerond, in elk ge val op de plekken waar de veilig heidsmarge op is." Keller wijst ook op de dreigende problemen voor het toerisme. ,,Uit economisch en recreatief oogpunt is het probleem nóg urgenter, om dat er bijna geen strand meer is waar je nog huisj es kunt plaatsen of waar toeristen in het zand kunnen liggen. Het zou daarom heel fijn zijn als we de suppleties al op 1 juni voor elkaar hebben." De aanbesteding van nieuwe zandsuppleties lag de afgelopen tijd stil vanwege de stikstofproblema- tiek. Volgens Rijkswaterstaat was dat op zich nog geen probleem, om dat de komende suppleties pas ui terlijk eind 2021 moeten zijn afge rond. ,,Het kan zeker niet tot 2021 wachten", aldus Keller. Het water schap is ervan overtuigd dat stikstof geen hindernis is. Het ziet zand- suppleties als een vorm van onder houd, waarvoor geen vergunning nodig is voor de Natuurbescher- Er zijn Kamervragen gesteld, zolang daar geen antwoord op is, kunnen we niets over suppleties zeggen mingswet. ,,Dat zou betekenen dat Rijkswaterstaat kan doorgaan met de aanbesteding." Waterschap, provincie en de Zeeuwse kustgemeenten proberen gezamenlijk het Rijk ervan te over tuigen dat zandsuppleties op korte termijn nodig zijn. Gedeputeerde Anita Pijpelink zei deze week eve neens dat stikstof geen probleem is. ,,Als het gaat om waterveiligheid is stikstof geen issue." Rijkswaterstaat kan dat niet be vestigen. ,,Er zijn diverse Kamer vragen hierover gesteld. Zolang daar geen antwoord op is, kunnen wij daar niets over zeggen", aldus een woordvoerder. Ook over in hoeverre de veilig heid aan de kust onder druk staat, doet Rijkswaterstaat nog geen uit spraken. ,,We zijn met het water schap in gesprek om te kijken hoe de situatie nu is en hoe we die moe ten duiden." £1 I donderdag 20 februari 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl VROUWENPOLDER Siano zet gretig zijn tanden in een tosti met zeewier en pesto. Acht kinderen leerden gisteren in Vrouwenpolder wat gezond eten is, waar het vandaan komt en hoe ze het zelf kunnen klaarma ken. Het doel van het project YammYammy Lekker Zeeuws is dat kinderen al doende leren wat er aan ge zonde producten zijn in Zeeland, ze ermee leren koken en het lekker opeten. Uitein delijk komen deze YammYammy tosti's op de kaart bij Win kelcafé Haef in Vrou wenpolder te staan. FOTO LEX DE MEESTER Opspuiten kust kan niet wachten Het opspuiten van de Zeeuwse stranden moet nog dit jaar ge beuren. Anders dreigt de veilig heid in gevaar te komen, zegt waterschap Scheldestromen. Rolf Bosboom Middelburg -Woordvoerder Rijkswaterstaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29