'Ik heb er per uur 80 cent bijgekregen' op de arbeidsmarkt Hoeveel verdien je? 17 Wees je bewust van vooroordelen Verdient René genoeg? ONBEWUSTE DISCRIMINATIE het is lastig vast te stellen waar het aan ligt. Zo hoor je managers en besluitmakers zeggen dat er minder mensen van kleur zijn met dezelfde kwaliteit of ervaring als witte men sen. Je gaat daarin geloven. Misschien héb ik wel minder kwaliteit. Mis schien bén ik wel niet geschikt. En wanneer de moed je in de schoenen zakt, lonkt het idee om op te geven. Ik dacht op een bepaald moment ook: ik neem een restaurant van mijn va der over, fuck die hele mediawereld. Maar ik wilde niet opgeven. Met mijn cv - met meerdere stages, vrij willigerswerk en projecten - was het onverklaarbaar dat ik zo weinig werd uitgenodigd voor afstudeerstages en later eerste gesprekken. Mijn plan van aanpak was nóg harder werken, nog meer gratis doen en assisteren waar ik maar kon. Wat leidde tot een bijna burn-out. Stage Na tig brieven had ik succes: ik mocht stage lopen op de redactie van een modetijdschrift. Mijn vader belde zijn vrienden, ik kreeg berich ten van Turkse nichten: de vlaggen werden nog net niet buitengehangen. Eindelijk, het bouwen aan een carrière kon beginnen. Ik sprak zelden over mijn Turkse roots. Ik had het liever ook niet over het werk van mijn vader - cafetaria eigenaar - of van mijn moeder - schoonmaakster. Ik keek op tegen de hoofdredacteur. Het soort met immer gekapt haar. Met (wellicht mijn vooroordeel) een pied-a-terre in Zuid-Frankrijk. Dat altijd naar bloe metjes ruikt en kreukvrij op kantoor verschijnt. Op een middag vroeg ze mij hoe dat nu zat, met die bijbaan bij mijn vader. ,,Ik werk in zijn horecazaak", vertelde ik. ,,Wat doe je dan?'' Ik was het zo zat om me voor te doen als ie- mand anders, dat ik zei: ,,Wat dacht je van kroketten bakken?" Eenmaal thuis barstte ik in tranen uit, op de bank bij mijn man. Ik was moe, uitgeput van alle identiteiten die ik ten behoeve van mijn carrière had aangenomen. Daarnaast voelde ik me vooral schuldig. Schuldig tegenover mijn vader, die met een paar honderd lira op zak als 13-jarig jongetje alleen met zijn vader naar Nederland was gekomen en zijn zussen had moeten achterlaten in Turkije. Die heel hard had gewerkt en zich had opgewerkt tot horecaonder nemer. Wiens afkomst ik verloo chende, omdat ik dacht dat ik daar door meer kans had op een door braak. Op dat moment besloot ik om mij nóóit meer anders voor te doen dan ik ben. Ja, ik kom uit een arbei dersgezin, en ja, ik heb een Turkse achtergrond. Het zegt niets over mij en toch alles over mij. Uiteindelijk belde het tijdschrift waar ik stage had gelopen. Het werd mijn allereerste baan op een redactie. ,,Yeliz ^i?ek", zei de hoofdredacteur zo nu en dan, ,,wat heb je dat toch weer goed gedaan.'' Dat ze mijn hele naam noemde, zorgde ervoor dat ik mijn buitenlandse naam ging waar deren. Deze voor haar heel kleine woorden betekenden een wereld van verschil voor iemand zoals ik. Vanuit mijn huidige positie als adjunct-hoofdredacteur van Glamour wil ik nog meer betekenen voor jongeren en vooral vrouwen die hard proberen door te breken op posities waar nog altijd de witte man bepaalt. Ook al is er maar één jonge vrouw die na dit verhaal denkt: ik ga journalis tiek studeren want ook ^k kan in de media werken, dan is dat meer dan waarvan ik had durven dromen. Dit verhaal verscheen eerder, in iets andere vorm, in Glamour. ,,Ik verdien bruto 14,03 euro per uur. Ik mag kie zen of ik per week of per vier weken word uitbe taald. Ik kies voor dat laatste en krijg dan per keer 1792 euro netto exclusief reiskosten. Vier van de vijf dagen krijg ik 9 euro reiskostenvergoeding." ,,Op zich wel. Ik zeg het met een kleine twijfel, want de medewerkers die vast in dienst zijn krijgen iets meer, maandelijks tussen de 2200 en 2300 euro. Er zit geen uitzendbureau tussen." ,,Ik werk voor een vrij groot bedrijf en de regel is dat er 60 procent vaste mensen en 40 procent uitzendkrachten zijn. Afgelopen jaar zijn er con tracten uitgedeeld aan flexwerkers, maar de regel is dat je daarvoor langer dan drie jaar in dienst moet zijn. Als ze het volgend jaar weer doen, kom ik daarvoor in aanmerking. Voor de zeker heid zou ik wel een vast contract willen. Ze mogen mijn contract nu iedere maand stop zetten. Daar maak ik me weleens zorgen om. De manager zegt: 'Een uitzendkracht werkt harder, die wil in vaste dienst komen'." ,,Wij mogen maximaal twee dagen in de week thuiswerken. En sinds 1 juni krijgen flexwerkers dezelfde bonussen als vaste personeelsleden. Eerder vielen de uitzendkrachten buiten de boot. Afgelopen jaar was de bonus tussen de 500 en 600 euro." ,,Nee. Wij werken prestatiegericht. Laatst heb ik een gesprek gehad met m'n manager. Daarin komt altijd de vraag aan bod: wat heb je gedaan voor jezelf en voor het bedrijf? Aan die vraag hangen vier punten. Als je één punt behaald hebt, krijg je geen verhoging. Bij twee, drie en vier behaalde punten krijg je er telkens iets meer bij. Ik heb drie punten gekregen. Daardoor is mijn salaris met 80 cent per uur gestegen en verdien ik per vier weken 100 euro netto meer.'' donderdag 20 februari 2020 Yeliz Qicek is nu adjunct hoofdredacteur bij een glossy, maar moest heel wat hobbels nemen in haar loopbaan. FOTO PIM RAS Het gaat vaak mis in de voorselectie, constateren deskundigen. Wat valt eraan te doen? Train de werk gever, adviseert Esther Mollema. Zo geeft het College voor de Rechten van de Mens de training 'Selecteren zonder vooroorde len'. „Recruiters of bedrijven stellen vaak verschillende vragen per gesprek, aangepast op de persoon die voor ze zit. Dat betekent dat niet iedere sollici tant dezelfde vra gen krijgt, waardoor vergelijken moeilij ker wordt. Met een training worden bedrijven zich hier bewust(er) van.'' Het aannemen van sollicitanten is nu nog vooral geba seerd op het 'on- derbuikgevoel' van de personeelschef, zien ook Charlotte en Fleur Melkert. De 23-jarige twee ling ontwikkelde met hun bedrijf Equalture een tool die daar een einde aan moet maken. Sollicitanten krijgen online eerst een psychologische beoordeling van Equalture en vervol gens worden met games iemands intelligentie, pro bleemoplossend vermogen en flexi biliteit getest. De al goritmes berekenen hoe goed iemand bij de functie past. Ontdek als werk gever of je zelf onbewuste vooroor delen hebt op discriminatie.nl. Leeftijd: 30 jaar Opleidingsniveau: mbo Aantal jaar werkervaring: tweeënhalf Aantal werkzame uren per week: veertig Functie: helpdesk Branche: ict Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 3083 euro bruto per maand. ,,Dat wil ik wel, maar ik ruil m'n baan niet zomaar in." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Vandaag: René(30) werkt veertig uur in de week als servicedesk analist. Hij zit als uitzend kracht nu zo'n tweeënhalf jaar bij één bedrijf. Wat verdien je? Blij mee? Wil je graag in vaste dienst? Wat zijn andere arbeidsvoorwaarden? Heb je ooit over je salaris onderhandeld? BABETTE RIJKHOFF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17