Luisteren <D \^m 'Coronavirus zorgt voor tekort aan Chinese seksspeeltjes' 14 PSYCHOLOGELD Witwassen, belastingontduiking, oplichting en manipuleren van financiële markten. Deutsche Bank, die lang de grootste bank ter wereld was, draaide er zijn hand niet voor om. De boeren willen hun eigen tv-omroep. Maandag startte actiegroep Farmers De fence Force een ledenwervingscampagne. Op hun eigen kanaal willen de boeren uitleggen wat ze allemaal niet mogen. ,,Zo hebben mensen vaak niet in de gaten dat we veel gewasbescher mingsmiddelen niet mogen gebruiken'', sprak een woordvoerder. Als dat de meest spannende onthulling is, vermoed ik dat die boerenomroep geen kijkcijferkanon wordt. Maar wat me nog meer verbaasde: waarom hebben de boeren een eigen omroep nodig? Ze zitten in iedere actuali teitenrubriek, schuiven bij de minister-president aan en mogen het openbare leven totaal lamleg- gen. Hoezo krijgen boeren te weinig ruimte om hun boodschap te verkondigen? Het is dezelfde riedel die de oprichters van On gehoord Nederland verkondigen. De omroep die een stem wil geven aan 'de mensen die Hilver sum amper ziet staan'. Met als boegbeeld Arnold Karskens, die naar mijn smaak eerder te veel dan te weinig op tv komt. Bovendien, de tijd dat de 'gewone man in de straat' op de publieke omroep werd genegeerd, ligt al meer dan twintig jaar ach ter ons. In het pre-Pim tijd perk. Boeren verwarren 'luisteren' met 'doen wat zij willen' Zowel de boeren als de op richters van Ongehoord Ne derland maken hier een klassieke denkfout: ze ver warren 'luisteren naar' met 'doen wat wij zeggen'. J e kunt luisteren, écht luiste ren, en het dan toch niet eens zijn met iemand. Of je maakt een andere afweging omdat er meer belangen op het spel staan. Zo is de we reld groter dan die van de boeren. Als het goed is, houden politici ook rekening met andere partijen bij het oplossen van het stikstofprobleem. En dan bedoel ik niet alleen die van bouwers en woning zoekers, maar bijvoorbeeld ook van kinderen die graag gezond willen opgroeien. Typsich is ook dat de boeren kiezen voor het medium televisie, dat vooral geschikt is om te zenden. Voor een partij die zo graag gehoord wil worden, hebben de boeren tot nu toe weinig am bitie getoond om te luisteren naar anderen. Ze lij ken het kanaal vooral te willen gebruiken om nog eens uit te weiden over hun eigen sores. Ik vrees tenminste dat er op de boerenomroep geen zend tijd wordt gereserveerd voor de zorgen van na tuur- en dierenrechtenorganisaties. Ik vraag me wel eens af of mensen erover na denken waarom er niet naar ze wordt geluisterd. Hoe het komt dat ze alsmaar lopen te schreeuwen en er toch zo weinig met hun mening gebeurt. Dat kan ook met de kwaliteit van hun uitspraken te maken hebben: bijvoorbeeld omdat ze slecht geïnformeerd zijn of dat ze vooral opkomen voor hun eigen belang, zonder rekening te houden met anderen. In Nederland mag bijna alles wor den gezegd. En zijn er ook genoeg kanalen om dat te doen. Maar gelukkig heeft iedereen ook het recht om het er niet mee eens te zijn. Alfen ING INTERVIEW DAVID ENRICH Het aanbod van seksspeeltjes komt in gevaar als China, 's we relds grootste producent van vi brators en buttplugs, niet snel korte metten weet te maken met het coronavirus. Daarvoor waar schuwt het Veendammer bedrijf EDC Retail, naar eigen zeggen Eu ropees marktleider in de branche voor erotisch speelgoed. Als de si tuatie rond het virus niet verbe- tert, ontstaan er tekorten in april. ,,Zowel de productie van artikelen als vibrators, buttplugs en eroti sche spellen, alsook die van de verpakkingen stagneert", meldt het bedrijf achter de webshop Ea- D Goederenvervoer uit China is teruggevallen en wordt duurder syToys.nl. De Chinese fabriek die voor EDC Retail produceert, draait op ongeveer een derde van de normale capaciteit omdat de meeste arbeiders thuis moeten blijven. Ook toeleveranciers komen in de problemen, doordat de productie van siliconen lager ligt. Goederenvervoer uit China per schip is teruggevallen en vervoer per vrachtvliegtuig is volgens EDC-baas Eric Idema vijf keer zo duur geworden. Het bedrijf heeft inmiddels extra voorraden inge kocht in Europa en de Verenigde Staten. Idema verwacht dat de prijzen van seksspeeltjes omhoog gaan als gevolg van de schaarste. EDC Retail nam vorig jaar nog webshops als Pabo.nl en Beate- Uhse.com over. Volgens voorlo pige cijfers steeg de jaaromzet van het bedrijf tot ongeveer 33 miljoen euro. Dat het niet pluis was bij Deutsche Bank is niet nieuw. Maar hoe diep de rot zat bij de grootbank die de afgelopen jaren een diepe, diepe val maakte, verbaast toch nog. In een gedetailleerd boek schetst David Enrich, financieel jour nalist bij The New York Times, het ver bijsterende verhaal over hoe een sla perige Duitse bank in enkele decen nia uitgroeit tot de grootste bank ter wereld, om vervolgens door allerlei schandalen bijna ten onder te gaan. In de nietsontziende jacht op winst gaat de bank over lijken. Zijn boek De duistere bank ligt vandaag in de win kels. ,,Daar is één verklaring voor: heb zucht. De bank en de topmannen wilden zo snel mogelijk zoveel mo gelijk geld verdienen. Daar deden ze alles voor, witwassen, sancties ont duiken, klanten oplichten. De focus lag helemaal op winst op korte ter mijn. De reputatieschade op lange termijn speelde geen rol.'' ,,Het klopt dat de bank echt fout was in de oorlog. Daar heeft de bank later zijn excuses voor aangeboden." ,,De bank heeft het ook heel lang goed gedaan na de oor log. Alfred Herrhausen, de topman eind jaren 80, was voorstander van het kwijt schelden van schulden aan zogenoemde derdewe reldlanden. Deutsche Bank had in die jaren ook echt oog voor de belan gen van de werknemers en de gemeenschappen waarin ze opereerde. Zelfs de zakenbank, waar het zo verschrik kelijk misging, werd Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. O donderdag 20 februari 2020 De laadpalen- maker zag de jaaromzet met 41 procent stij gen tot 143,2 miljoen euro. De biotechno- loog komt van morgen met cij fers. De grootbank was met afstand de grootste daler in de AEX. De bodemonder zoeker kwam met zijn jaarcij fers naar buiten. o GO Het coronavirus dringt nu ook door tot de slaapkamers. Er dreigt een tekort aan (Chinese) seksspeeltjes te ontstaan. Economieredactie Veendam 'Deutsche Bank, de degelijke bank die Trump in het zadel hielp' Peet Vogels Deutsche Bank was altijd een sym bool van Duitse degelijkheid. Hoe kon de bank zo ontsporen? Deutsche Bank was nooit vies van geld verdienen. Kijk naar de manier waarop ze de nazi's financierden. En de mentaliteit van geld verdienen boven alles bleef?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14