m 9 3 Moslims mogen volgens de ko ran niet tussen niet-moslims be graven worden. Bovendien moet het graf eeuwig blijven bestaan, terwijl in Nederland grafrechten vaak voor twintig of dertig jaar worden uitgegeven, met de moge lijkheid tot verlenging. Amrino: „Wie geeft de garantie dat een graf op een bepaald moment niet tóch geruimd wordt? Wie zegt dat er over tientallen jaren nog een con tactpersoon van een overledene in de systemen staat?" Eeuwige rust De zelfstandig beheerde begraaf plaats van BIBIN biedt meer ga rantie voor eeuwige rust. Voor de aankoop van het terrein in Zuidla ren is voor 1 juli 410.000 euro no dig, een bedrag dat bereikt moet worden door donaties van Neder landse moslims. De teller staat nu op zo'n 260.000 euro, Amrino denkt dat het wel goedkomt. Hij benadrukt dat geld uit het buitenland niet wordt geaccep teerd. ,,Als we dat wel zouden doen, had ik wel vijf be graafplaatsen kunnen oprich ten, echt. Maar we willen geen in vloeden van do nateurs waarvan we de achter grond niet goed kennen. Dat je la ter in de krant leest dat je gefinan cierd bent door partijen die ban den hebben met terroristen, bij voorbeeld. We willen dat het geld komt van mensen die hier wonen. Als we een inzameling houden in een moskee, zijn we daarom zelf aanwezig." Wie doneert, verzekert zich daarmee niet van een plekje op de nieuwe begraafplaats. Voor mos lims valt het onder de goede daden die het geloof hen aanmoedigt te doen, legt Amrino uit. Sadaqa ja- riya. Vrij vertaald: liefdadigheid met eeuwigheidswaarde. Doordat de aankoop van het ter rein door de stichting met dona ties wordt betaald, is het eeuwig grafrecht dat moslims er kunnen reserveren relatief goedkoop: rond de 3000 euro. Van dat geld wordt het terrein bekleed en wordt een klein, bescheiden rouwcentrum gebouwd. ,,Mensen hoeven niet Ik wil dat mijn kinderen mijn graf zo vaak kunnen bezoeken als ze willen bang te zijn voor een moskeeach tig gebouw met minaretten. De rest gaat in een pot voor het onder houd, dat in principe eeuwig zou moeten worden uitgevoerd. Am- rino: ,,Het terrein wordt sober in gericht. En de paden zijn straks overdekt met zonnepanelen, die blijven dus ook geld opleveren." De droom van Amrino reikt veel verder dan Zuidlaren. Uiteindelijk zou hij graag een landelijk dek kend netwerk van islamitische be graafplaatsen zien. Zodat moslims uit het noorden in Zuidlaren be graven kunnen worden, en Bra bantse islamieten in Eindhoven of Roosendaal, om maar wat te noe men. BIBIN is met een tweede lo catie bezig, maar voorzitter Am- rino kan nog niet zeggen waar. Volgens Wim van Midwoud van de LOB is het niet heel ingewik keld om een begraafplaats te ope nen. ,,De gemeente moet het be stemmingsplan aanpassen. En het terrein moet een zodanige ligging hebben dat het droog genoeg is, want lichamen moeten boven het grondwaterpeil begraven worden. Met die twee din gen ben je er ei genlijk al." Waar moslims zich vaker hier la ten begraven, doen autochtone Nederlanders dat almaar minder. ,,Die kiezen steeds vaker voor cremeren", weet Van Midwoud. Daardoor komen er weinig nieuwe algemene begraaf plaatsen bij. In Vleuten, bij Utrecht, ligt een ongebruikt stuk grond met die bestemming, alge mene begraafplaats. ,,Dat wilden we graag kopen", zegt Amrino. ,,Maar het mocht van de gemeente geen bijzondere begraafplaats worden. Jammer, want aan een al gemene begraafplaats is weinig behoefte. Dan hadden wij het toch mooi kunnen gebruiken?" Integratiecirkel Met de komst van islamitische be graafplaatsen in Nederland is de 'integratiecirkel' wat hem betreft rond. ,,Je hebt ook joodse en chris telijke begraafplaatsen. Volgens ar tikel 38 van de wet op de Lijkbe zorging heeft elke religie recht op zijn eigen begraafplaats. Het is al leen maar mooi dat we daar als moslims nu ook gebruik van gaan maken. De tijd is rijp." woensdag 19 februari 2020 GO De initiatiefnemers van stichting BIBIN halen geld op voor de grootste islamitische begraafplaats van West-Europa. Op de voor grond kartrekker Hamed Amrino. foto corné sparidaens blijkt dat de uitkomst steeds vaker is dat mensen zich hier willen la ten begraven." -Hamed Amrino, stichting BIBIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9