Cadeau bij weigeren vaccinatie mag niet 7 Steeds meer mensen halen motorrijbewijs Voor de website Miss Natural Lifestyle reden om in verzet te ko men tegen de inenting. Die zou li- chaamsvreemde gifstoffen in de bloedbaan brengen, 'weerzinwek kend' zijn en in veel gevallen niet helpen. Dus loofde de site in sa menwerking met een fabrikant een beloning uit voor de eerste honderd aanstaande moeders (en vaders) die vaccinatie zouden afwijzen: een blender ter waarde van 399 euro. Dat mag niet, heeft de Reclame Code Commissie nu beslist. ,,De ui ting jaagt het publiek irreële angst aan voor het vaccineren van kinde ren in het algemeen en de vaccina tie tegen kinkhoest in het bijzon der. Dit leidt tot het oordeel dat de uiting een bedreiging voor de licha melijke volksgezondheid vormt'', schrijft de commissie. Staatssecretaris Blokhuis (Volks gezondheid) laat weten het oordeel van de commissie goed nieuws te vinden. Eerder zei de bewindsman al dat hij de blenderactie onverant woord vond. Ook het RIVM noemde de actie 'raar en niet oké'. VAN ENGELSHOVEN LERARENTEKORT Wie lerarentekort zegt, zegt Arie Slob. Maar zijn collega minister Ingrid van Engelshoven is verantwoordelijk voor de opleiding van die leraren. Zij kondigt een aantal maatregelen aan die de keuze voor de pabo goedkoper en aantrekkelijker moeten maken. Sinds kort heeft Ingrid van Engelshoven twee buddy's. Lisa en Talitha, twee net- afgestudeerde pabo-stu denten, praten de minister van Onderwijs regelmatig bij over waar zij tegenaan lopen tijdens hun eerste jaar voor de klas. Van Engelshoven komt op hun school, drinkt in de lerarenka- mer een kop koffie mee en is in de klas een 'vlieg op de muur'. Ze gaat altijd alleen: ,,Je bent alleen buddy's als je echt met z'n tweeën bent." Dat er ineens een minister in een schoolklas zit, deert de kinderen niet. ,,Bij Lisa is het groep drie. Die hebben écht geen idee wie ik ben. Die denken: er zit een mevrouw in de klas. Ze kijken alleen of ik aardig of niet aardig ben." ,,Ik hoop van hen en door werkbezoe ken een reëel beeld te krijgen van het vak en de knelpunten. Zo hoor ik dat begeleiding echt belangrijk is. De regio Den Haag, waar mijn buddy's lesgeven, is een regio met krapte. Er is weinig ca paciteit om leraren goed te begeleiden. Ik denk dan: pas op, want voor je het weet ben je een leerkracht kwijt. Ander voorbeeld: laatst hoorde ik in een ge sprek met tweede- en derdejaars dat sommigen geen stagevergoeding krij gen. In een tijd waarin scholen kampen met tekorten en ontzettend blij zijn als jonge mensen kiezen voor de pabo dan wil je toch als schoolbestuur je beste beentje voorzetten als iemand stage komt lopen? Ik vind het van de werkge vers een gemiste kans dat het niet in de cao geregeld is." ,,Het is in veel sectoren voor hbo'ers 200 tot 350 euro per maand. Dat kan je als school de kop niet kosten. Voltijdstu denten zeggen me dat ze met dat ex traatje net iets minder erbij hoeven te werken. Maar zeker voor deeltijdstu denten is het belangrijk. Dat zijn vol wassenen die kiezen voor deeltijd en daarvoor veel opgeven. Ze gaan daar voor vaak minder werken, maar ze heb ben wel een hypotheek en een gezin en moeten echt puzzelen om de eindjes aan elkaar te knopen. Een vergoeding van 350 euro per maand als je die stages loopt, maakt dan wel uit. Dat zoiets kleins als een stagevergoeding er dan niet afkan, daar kan ik niet bij." „Nou, ik kom graag eens langs om de begroting door te ne men. Er zijn veel schoolbestu ren die het wel doen. Voor stu denten is dat onbegrijpelijk: de ene school wel en de andere niet? Het gaat niet om groot geld." ,,Dat is niet heel gek, want het doet zich vooral voor in het primair onderwijs en dat is zijn verantwoordelijkheid." ,,We doen heel veel samen. Dit is iets waar we ons alle twee elke dag zorgen over maken." ,,Ik heb net een regeling getekend voor een financiële tegemoetkoming van 3500 euro voor mensen die een tweede onderwijsbevoegdheid willen halen. Die moeten nu instellingscollegegeld betalen, dat bedraagt zo'n 7000 euro. Het gaat dan om jongeren die de Alo hebben gedaan, de opleiding voor leraar lichamelijke opvoeding. Maar het geldt ook voor docenten aardrijkskunde bij voorbeeld." ,,Dat zou dan ook moeten gelden voor de zorg of andere tekortsectoren en dat betekent dat alle andere studenten dat weer gaan betalen. Dat is te makkelijk geroepen. Niks is uiteindelijk gratis." ,,Daar is nog wel een slag te slaan, ja. De pabo's zijn gericht op jongeren van 17 tot 25 jaar die hun eerste opleiding doen. Die vragen iets anders dan volwassenen die al een loopbaan achter de rug hebben en nu kie zen voor onderwijs. Voor deel tijdstudenten en zij-instromers moet dat volwassenenonder wijs worden. Hoe geef je les? Hoe ga je om met toetsen? Zijn er vrijstellingen mogelijk? Als je een beroep hebt gehad waarin je elke dag Engels sprak, moet je dan echt nog een toets Engels doen? We moeten voor maatwerk zorgen." ,,Een paar jaar geleden hadden we nog geen honderd zij-instromers, dan ga je niet het hele onderwijs opnieuw door denken. Dit jaar zijn het er meer dan achthonderd. Nu het zo'n vlucht neemt moeten we dat met redelijk grote ur gentie gaan doen." woensdag 19 februari 2020 GO Een actie waarbij zwangere vrouwen een gratis blender kon den krijgen als ze hun kind tij dens de zwangerschap niet zou den vaccineren tegen kinkhoest, wordt verboden. Dat blijkt uit een besluit van de Reclame Code Commissie. Edwin van der Aa Den Haag Sinds kort zit de 22-wekenprik in het Rijksvaccinatieprogramma. Die prik beschermt moeder en ongebo ren kind tegen kinkhoest. Dit is voor baby's een zeer ernstige ziekte. UTRECHT Steeds meer men sen halen hun motorrijbewijs. Dat meldt brancheorganisatie Bovag na een analyse van cij fers van het CBR. In 2019 zijn 30.076 mensen geslaagd voor het motorrijexamen, een stij ging van 4,6 procent in verge lijking met 2018. Sinds halverwege de jaren 90 kwam het volgens Bovag slechts twee keer eerder voor dat meer dan 30.000 Neder landers slaagden voor het motorrijexamen. In 2012 was er een kunstmatige piek van 31.500 als gevolg van een wij ziging in de Europese richtlij nen per 2013; voor jongeren werd het toen lastiger om een volwaardig motorrijbewijs te bemachtigen. Velen deden daarom in 2012 een poging en dat zorgde voor een verte kend beeld. Het jaar daarna daalde het aantal geslaagden tot onder de 19.000. 'Voor je het weet, ben je een leraar kwijt' Hanneke Keultjes Den Haag Wat heeft u van uw buddy's gehoord? Hoeveel geld zouden de pabostuden ten voor hun stage moeten krijgen? Schoolbesturen zullen zeggen: wij willen er meer geld bij, voor salarissen en tegen werkdruk. Het lerarentekort kleeft vooral aan uw collega, minister Arie Slob. Maar het is uw verantwoordelijkheid dat er genoeg studenten aan de lerarenopleiding beginnen. Minister Ingrid van Engelshoven woont een les bij op de pabo in Utrecht (achterste rij, midden). Ingrid van Engelshoven, minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Wat kunt u doen om meer studenten naar de pabo's te trekken? Kan het niet helemaal gratis worden? De volwassen deeltijdstudenten en zij-instromers komen nog groten deels terecht in dezelfde mal als de jonge pabostudenten. Wringt dat? Komt u hier niet te laat mee? Het lerarentekort zien we al jaren aankomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7